уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Али Акбар Салехи: Иран смањује капацитете реактора
Хроника

Али Акбар Салехи: Иран смањује капацитете реактора

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. април 2014.

Техеран -- Иран ће прерадити тешководни реактор у граду Арак како би знатно ограничио количину плутонијума коју може произвести, каже потпредседник Ирана Али Акбар Салехи.

Тиме је Иран направио велики уступак у преговорима са светским силама.

У прегворима је неформално постављен рок до 20. јула до када треба постићи коначни договор о ограничењу могућности Ирана да прави нуклеарно оружје.

Салехи, који је и шеф Иранске организације за атомску енергију, рекао је да је Техеран предложио прераду постројења у Араку тако да се производи једна петина од првобитно планиране количине плутонијума.

Он је рекао да ће то одагнати бојазан Запада да Иран може користити плутонијум из тог постројења за прављење нуклеарног оружја, пренела је иранска држвна телевизија.

Салехи је такође рекао да је Иран завршио слабљење раније обогаћеног уранијума као део привременог договора који је у новембру постигао са светским силама.

"Питање тешководног реактора... практично је решено", рекао је Салехи, додајући да је шест светских сила прихватило предлог Техерана да преради постројење у Араку.

За сада нема коментара из Кине, Француске, Немачке, Велике Британије, САД или Русије које учествују у преговорима с Ираном.

Запад на челу са САД оптуживао је Иран да развија нуклеарни програм ради прављења атомског оружја што је Техеран негирао тврдећи да програм ма мирнодобске сврхе.

У новембру је постигнут привремени споразум, а за успех преговора о коначном споразуму кључно је постројење у Араку.

Салехи је рекао да су светске силе предложиле да се тешководни реактор преправи у лаководни, али да Иран то није прихватио пошто је тешководни реактор потребан за производњу радиоизотопа који се користе у медицинске сврхе. Иран већ има лаководни реактор у постројењу у Бушару који се користи за производњу електричне енергије.

Према споразуму из новембра, Техеран је зауставио обогаћивање уранијим на 20 одсто, који се може користити за нуклеарно оружје, а заузврат је добио ублажавање санкција. Такође је пристао да половину од 20-постотно обогаћенг урањима разблажи на петопостотни.

Техеран је, такође, прихватио да допусти инспекторима из Међународне агенције за атомску енергију да посете нуклеарна постројења у Ирану, између осталог и у Араку.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер