среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ален Жипе: Интервенција у Либији је инвестиција за будућност
Хроника

Ален Жипе: Интервенција у Либији је инвестиција за будућност

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. август 2011.

ПАРИЗ - Француско учешће у интервенцији у Либији је „инвестиција за будућност”, оценио је данас француски министар иностраних послова Ален Жипе.

„Када ме питају за трошкове операције, а министарство одбране говори о милион евра дневно, ја кажем да је реч о инвестицији за будућност”, рекао је министар у интервјуу за француски лист „Паризијен”.

Према његовим речима, „Гадафи је конфисковао државне ресурсе и акумулирао златне резерве”, а тај новац мора да буде употребљен за развој Либије, јер на тај начин Либија може да постане „фактор равнотеже у региону”.

Француски министар је признао да је Француска у почетку каснила за развојем догађаја и да није одмах схватила значај „арапског пролећа”.

„Истина је да смо допустили да нас дуго трују они који су говорили да су ауторитативни режими најбоља одбрана од екстремизма”, признао је Жипе.

„Томе је сада дошао крај. Наш садашњи став, који се већ показао у Обали Слоноваче, је да се ставимо на страну народа и његових тежњи, као и да бринемо о заштити цивилног становништва”, рекао је француски шеф дипломатије.

На питање зашто се таква политика не примењује и у Сирији, министар је одговорио да се она за ту земљу „примењује у потпуности”.

„Француска је прва поручила Башару ал-Асаду да мора да напусти власт”, рекао је Жипе додајући да је његова земља у првим редовима међу државама које врше притисак на сиријски режим уводећи политичке и финансијске санкције.

Он је међутим, искључио могућност војне интервенције јер се како је рекао, „по питању Сирије мора водити рачуна о регионалној и међународној ситуацији”.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер