петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ален Жипе: Ако се Гадафи одрекне свих функција, може да остане у Либији
Хроника

Ален Жипе: Ако се Гадафи одрекне свих функција, може да остане у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. јул 2011.

Либијска војска контролише већи део Бреге, док су устаници заузели положаје у новом делу града. Борбе прса у прса, уз десетине мртвих и стотине рањених. Гадафијеве снаге вештим маневрима успоравају офанзиву побуњеника. Скандал у Италији, заустављена истрага о несталом товару оружја.

"Решење либијске кризе могло би се пронаћи уколико се Гадафи одрекне свих политичких функција", рекао шеф француске дипломатије Ален Жипе, додавши да би у том случају либијском лидеру било дозвољено да остане у Либији. 

Либијска војска нема намеру да лако прода кожу у Бреги, око које су се, у претходних пет дана, сјатиле све побуњеничке снаге, али су, уз свесрдну помоћ НАТО авијације, успели само да заузму нови део града, десетак километара од центра.

Прилази Бреги били су предвече обавијени густим димом, јер су Гадафијеве снаге запалиле нафту у претходно ископаним рововима, како би омели ласерске нишане НАТО авиона и јуришних хеликоптера, па су устаници остали без подршке у кључним тренуцима битке.

Истовремено, побуњеници су најмање једном пали у заседу либијске војске, која је на нека од својих возила поставила ознаке устаничких јединица. Биланс те заседе је осам убијених и 45 рањених устаника. Укупно, од четвртка када је почео поход на Брегу, убијена су 32 устаника, док је 291 рањен.

Власти у Триполију наводе да је у борбама за Брегу убијено 30 војника.

Гадафијеве снаге су минирале све прилазе Бреги, па је у последња 24 часа, у експлозијама, уништено неколико тенкова, као и осталих возила.

Скандал у Италији

Италијанска влада зауставила истрагу о несталом товару оружја, који је "нестао" негде у Медитерану, потпаљујући спекулације да је завршио у арсеналу либијских побуњеника. Оружје је било ускладиштено на острву Санто Стефано, одакле је пребачено на Сардинији и затим на копно, где му се губи сваки траг.

Укупно, нестало је око 30.000 "калашњикова", 32 милиона комада муниције, 5.000 пројектила за вишецевне ракетне бацаче, 400 противтенковских пројектила "фагот" и око 11.000 ручних бацача.

Оружје је пребачено из арсенала месец дана пошто је италијански премијер Силвио Берлускони, после мистериозног телефонског разговора са Бараком Обамом, напрасно променио мишљење и од жестоког противника, преко ноћи, постао етузијазмом набијени заговорник бомбардовања Гадафија.

Ово оружје заплењено је током рата у бившој Југославији, а било је намењено хрватској војсци.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер