четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алексис Ципрас: Тројка и меморандуми су историја
Хроника

Алексис Ципрас: Тројка и меморандуми су историја

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. фебруар 2015.

АТИНА – Грчка је на почетку велике и тешке битке, али неће побећи од својих обавеза, поручио је данас грчки премијер Алексис Ципрас, истичући да су „тројка и меморандуми историја”.

Говорећи пред извршним одбором своје странке Сириза, Ципрас се осврнуо на турбуленције у првих месец дана рада владе и истакао да Грчка није више отпадник од Европске уније који следи наређења и само примењује меморандуме, пренела је АНА.

„Људи осећају да су повратили изгубљено достојанство. Хуманитарна криза је главно питање у разговорима. Направили смо савезнике на међународном и европском нивоу како бисмо се решили кризе која се сама подгрева”, рекао је Ципрас.

„Рекли смо пуно пута 'не', упркос неподношљивим притисцима”, рекао је Ципрас и поновио да су „тројка и меморандум историја”.

Шпанија и Португал предводиле конзервативну заверу против Сиризе

Ципрас је рекао да су Шпанија и Португал биле најагресивније у промовисању антигрчког курса у ЕУ како би застрашили тамошње јавно мњење пред изборе који се одржавају ове године у тим земљама. Како он наводи, ове земље су у страху од сопствених радикалних снага пред изборе ове године.

Ципрас је, такође, одбацио критике да је Атина извела одступање како би осигурала финансијску помоћ од еврозоне, пренео је Ројтерс.

У говору у својој странци Сириза, Ципрас је оптужио Мадрид и Лисабон за заузимање тврде линије у преговорима, који су довели до тога да еврозона прошле седмице продужи пакет помоћи Атини на наредна четири месеца.

"Наишли смо на осовину сила као противника...предвођену владама Шпаније и Португалије, које су из очигледних политичких разлога, покушале да целокупне преговоре доведу до ивице", рекао је Ципрас, који је 25. јануара победио на изборима.

"Њихов план је био да исцрпу, оборе или доведу нашу владу до безусловне предаје пре него што наш рад почне да доноси продове и пре него што грчки пример изврши утицај на друге земље. И углавном пре избора у Шпанији", рекао је Ципрас.

Нови антивладин покрет у Шпанији, Подемос, нашао се у врху анкета јавног мњења, представљајући озбиљну претњу конзервативној Народној партији шпанског премијера Маријана Рахоја, на изборима који ће бити одржани до краја ове године.

У Португалу ће такође ове године бити одржани избори, али се у тој држави за сада није појавила ниједна странка која се противи мерама штедње, у тој мери моћна као Сириза или Подемос, оценила је британска агенција.

У интервјуу за недељник "Експресо" објављен пре Ципрасовог говора, португалски премијер Педро Пасос Коељо је демантовао да је Португал заузео тврд став у преговорима Грчке са Еврогрупом министара финансија еврозоне.

"Можда је постојала политичка намера да се створи таква идеја, али то није тачно", додао је Пасос Коељо.

Пасос Коељо је рекао да је Португал на истој страни за владама еврозоне, попут француске, италијанске и ирске, које су позвале на политику промовисања економског развоја, али без покушаја оступања од мера штедње као у Грчкој.

Варуфакис: Нећу имати милости према онима који утаје порез

Атина -- Грчки министар финансија Јанис Варуфакис обећао је да "неће имати милости" у борби против утаје пореза.

То је једна од мера које левичарска грчка влада спроводи у покушају да доведе у ред своје финансије и избегне потребу да тражи трећи пакет помоћи.

"Нас интересују они који имају новац, али никад нису плаћали порез. Они су наша мета и према њима нећемо имати милости", изјавио је Варуфакис за телевизијску станицу "Скај", пренела је агенција АФП.

"Део је наше патриотске дужности да плаћамо порезе", истакао је он и додао да је једна од предвиђених мера наплата једнократног пореза на богатство.

"Одлучни смо да избалансирамо наш буџет. Ако будем морао да уведем ванредне порезе, то ћу и учинити, али ће он погодити само оне који могу да га плате. Нећемо узимати новац од људи који једва преживљавају", истакао је Варуфакис.

Странка грчког премијера Алексиса Ципраса Сириза је прошлог месеца добила изборе на основу обећања да ће укинути болне мере штедње, уведене у замену за два пакета помоћи које су Грчкој 2010. и 2012. одобрили међународни кредитори, у укупној вредности од 240 милијарди евра. Ципрас је синоћ негирао да ће Грчкој бити потребан још један пакет међународне помоћи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер