петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алексис Ципрас у посети Србији; Вучић: Убудуће возом од Београда до Солуна за шест сати; Србија је сувише мала земља да би се мешала у спор око имена између Грчке и Македоније
Хроника

Алексис Ципрас у посети Србији; Вучић: Убудуће возом од Београда до Солуна за шест сати; Србија је сувише мала земља да би се мешала у спор око имена између Грчке и Македоније

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. јануар 2017.

Седам година после Јоргоса Папандреуа, грчки премијер Алексис Ципрас борави у званичној дводневној посети Србији, током које ће му домаћин бити председник Владе Србије Александар Вучић.

- Разговарали смо о економским темама, где можемо још много тога да побољшамо. Причали смо и о турзиму, али не само о одласку наших туриста тамо, већ да грчки туристи у већем броју долазе у Србију - рекао је премијер Вучић на заједничкој прес конференцији са грчким колегом.

Једна од тема била је и, рекао је Вучић, изградња модерне пруге, како би се побољшао превоз робе, али и људи и идеја је да за шест сати стиже од Београда до Солуна.

Одговрајући на питање новинара, Вучић је рекао да се та пруга не може очекивати током две, три године, већ да је потребно више времена.

Он је још додао да постоји велика корист за обе земље да се оне повезују и да је Србије почела да ради део пруге према Нишу.

- Наравно то се не ради оном брзином којом бисмо хтели, али смо потпуно спремни за то, јер је ситуација у нашем буџету све боља - рекао је Вучић и додао да хе привредни раст у 2016. години био већи од 2,8 одсто, а да ће јануар бити завршен са рекордним суфицитом у буџету.

Истакао је и да је важно да се изгради боља железничка инфраструктура и пруга која би спајала Београд и Солун, те да је циљ да се до 2020. године од Будимпеште преко Београда до Солуна стигне за мање од тридесет сати, а не за 49 сати, колико је сада потребно.

Спор око имена Македоније - Вучић: Ми смо мала земља да би решавали светска питања

Премијер Грчке Алекис Ципрас изјавио је данас да је предуслов за решавање спора Грчке и Македоније око имена жеља обе стране да се нађе решење

Ципрас борави у днодневној посети Београду, а домаћин му је премијер Србије Александар Вучић

- Ми смо током последњих година показали стрпљење вредно пажње и желимо да решимо проблем, али тешко је доћи до решења ако неко инсистира на непријатељским ставовима и показује националистичку тежњу која се не слаже са нашим ставовима - казао је Ципрас у Београду после састанка са премијером Србије Александром Вучићем одговарајући на новинарска питања.

Упитан да ли би Србија могла да помогне у решавању спора Грчке и Македоније око имена те државе, Вучић је казао да је Србија мала земља да би решавала светска питања, али да би у случају када би је неко питао била спремна да учествује у тим разговорима.

- Мала смо ми земља да бисмо преузимали на себе улогу да решавамо велика питања... Ако нас буду питали да помогнемо спремни смо, али се нећемо гурати - рекао је Вучић.

"Мапа пута" за бољу заједничку будућност

Он је додао и да ће на пролеће у Солуну бити одржана заједничка седница влада Србије и Грчке на којој ће бити припремљене конкретне мере о заједничкој сарадњи.

Вучић је рекао да је данашњим доласком Ципраса у званичну посету Београду одређена нова "мапа пута" уз коју ће две земље још чвршће и снажније кренути у заједничку будућност.

Према Вучићевим речима разговарало се и о политчким питањима. Он се захвалио и грчким инвеститорима, чија су улагања у нашу земљу међу највећима.

Вучић је рекао и да ће Грчка и Србија и убудуће сарађивати око мигрантске кризе.

Ципрас: Поштујем жељу Србије да постане део ЕУ, став о Косову остаје

- Поштујемо став и жељу Србије да постане део Европске уније и спремни смо да допринесемо том циљу Србије - рекао је данас грчки премијер Алексис Ципрас, те поручио да његова земља неће променити став по питању независноти Косова.

Ципрас је рекао и да је данас начињен историјски корак ка још бољим односима Грчке и Србије.

Према његовим речима, Србија и Грчка ће успоставити врховни савет за сарадњу који ће заседати у Солуну на пролеће.

Ципрас: Будућност Балкана се гради сарадњом, не неразумним радњама

Ципрас је изјавио данас у Београду и да се будућност Балкана гради сарадњом и узајамним поштовањем и да Србија има кључну улогу за мир и стабилност у региону, између осталог, кроз наставак "тешког, али неопходног" дијалога с Приштином.

Ципрас је изразио забринутост због "звукова насиља" који се јављају на "осетљивом" подручју Балкана и рекао да су мир и стабилност у региону циљ и Србије и Грчке.

- Заједно смо истакли да будућност Балкана може бити изграђена на основу међународног права, узајамног поштовања, дијалога и сарадње, а не изазивањем и неразумним радњама везаним за непоштовање међународних уговора. Верујем да на Балкану нема више места за такве ствари и да то не помаже европском путу региона - изјавио је Ципрас.

Ципрас се захвалио премијеру на добродошлици и истако традицинонално добро пријатељство Србије и Грчке, нарочито у тешким историјским тренуцима.

Вучић: Велики простор за економску сарадњу Србије и Грчке


Премијер Александар Вучић изјавио је данас да трговинска размена Србије и Грчке износи тренутно око 380 милиона евра, а да би у наредних пет година могла да расте по 70 до 80 милиона евра годишње.

Вучић је на почетку пленарног састанка делегација Србије и Грчке рекао да тренутна трговинска размена две земље није на задовољавајућем нивоу, те да би у наредних годинама могла значајно да се повећа.

- Економска сарадња је кључна за Србију, а имамо довољно простора за повећање сарадње - нагласио је Вучић.

Он је рекао да је за Србију важна и изградња аутопутева, те да би било значајно да се аутопутевима повежу Београд и Атина, односно лука Пиреј.

Вучић је премијеру Алексису Ципрасу захвалио на политичком ставу о Косову. Он му је захвалио и што је одлучио да остане два дана у Србији, а не само неколико сати.

- Хвала вам што сте одлучили да останете два дана, да проведете време у Београду са вашим српским пријатељима - навео је Вучић.

10:20 Алексис Ципрас стигао у Београд, дочекао га Вучић

Седам година после Јоргоса Папандреуа, грчки премијер Алексис Ципрас борави у званичној дводневној посети Србији, током које ће му домаћин бити председник Владе Србије Александар Вучић.

Ципрас је нешто пре 10 часова слетео на београдски аеродром "Никола Тесла", где га је уз присуство гардиста Војске Србије дочекао српски премијер Александар Вучић. Након тога уприлчен је свечани дочак испред Палате Србија, после чега је отпочео разговор двојице премијера, као и делегација Србије и Грчке.

Према програму посете, како је саопштено из Владе Србије, премијер Вучић ће грчком колеги приредити свечани дочек у Палати Србија, а потом је планиран тет-а-тет разговор двојице премијера.

Потом ће се, како је најављено, одржати пленарни састанак делегација Србије Грчке, а истовремено ће бити одржана и заједничка конференција за новинаре премијера Вучића и Ципраса, у хотелу Метропол.

У поподневним сатима биће одржан Бизнис форум у организацији Привредне коморе Србије.

Ципрас ће се, такође састати са председником Томиславом Николићем, у Палати Србија, саопштила је председникова Прес служба.

Другог дана посете, премијер Ципрас ће положити венац на споменик Риге од Фере у Београду.

Ципрасова посета је прва посета грчког премијера после седам година, мада је он у Србији био у децембру 2014. године, али као лидер Сиризе.

Ципрас је, уочи посете, изјавио да Србија има кључну улогу на ширем Балкану и да би зато било пожељно, пре свега за стабилност и развој региона, да постане пуноправни члан европске породице.

- Грчка се залаже и даље ће активно подржавати Србију на њеном путу за улазак у ЕУ, сматрајући да ће то бити корак од обостране користи - рекао је Ципрас у интервјуу за "Политику".

(Танјуг, Бета, Блиц; фото: Зоран Жестић, Весна Лалић, Танја Валић, Оливер Бунић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер