четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александровац: Одржан протест грађана против изградње каменолома на Рађевици; Зоран Савковић: Одлучни смо да бранимо природу својим телима, као грађани морамо сами да се боримо
Хроника

Александровац: Одржан протест грађана против изградње каменолома на Рађевици; Зоран Савковић: Одлучни смо да бранимо природу својим телима, као грађани морамо сами да се боримо

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. април 2021.

Протест за одбрану Рађевице, под слоганом "Минут до 12", одржан је данас у центру Александровца, симболично у 11.59 сати. На мирном протесту окупили су се грађани који су желели да искажу своје незадовољство због изградње каменолома на Рађевици, на обронцима Гоча.

На скупу су се могла чути мишљења професора и доктора о штетности каменолома, мештана који живе недалеко од ове локације, али и еколошких активиста из Србије који су дошли да подрже протест.

У петицији која је потписана за одбрану Рађевице, тражи се да се обуставе сви даљи радови на каменолому, да општинско руководство спречи градњу и да изнесе став о овом случају, да се врх државе укључи у решавање проблема, и да се потез Рађевице врати у првобитно стање.

Један од организатора протеста Зоран Савковић рекао је за Н1 да су грађани одлучни да сопственим телима бране природу угрожену изградњом каменолома.

„Наша основна порука је да ово није политички скуп, он нема никакву политичку конотацију. Једноставна је порука – да смо дошли у ситуацију да као грађани морамо сами да се боримо“, рекао је Савковић.

Он је рекао да је још у марту месецу општинско руководство алармирано какав проблем се спрема, али да је остало све само на речима. Додао је и да су се као мештани већ обраћали надлежним министарствима и да им је стигао одговор да се ограђују, да нису сагласни и да не дају препоруку да се каменолом отвара. „Конретну одлуку о забрани отварања каменолома, нажалост, још од надлежних инстуитуција немамо“, додао је Савковић.

Нагласио је и да радови увелико трају и да је посечена велика површина борове шуме.

„Радови, нажалост, јесу почели. Овде у крају кажемо да је рађено нешто иза кулиса, малтене ноћу“, рекао је Савковић и додао да је наводно у питању прво било истраживање да ли постоји довољно камена. „Горе је озбиљна површина шуме посечена и озбиљна количина камена извађена, да је ту било минирања, а једном мештанину напукла је и кућа. Пар огромних стена пало је на регионални пут“, каже.

Он оцењује да ће каменолом уништити животе људи. „Прве куће су на 200 метара одатле“, рекао је.

Каже да же рад каменолома угрозити и пољопривредну производњу пошто се мештани углавном баве узгојем јагодичастог воћа.

„Ниједна студија изводљивости не множе нас убедити да одустанемо. Сви знамо шта је каменолом и сви знамо која се прашина ослобађа, као и да у камену има и азбеста који је токсичан. Не постоји студија која би нас убедила да би каменолом био безбедан за овај крај који је богом дан за туризам, то је срце Жупе“, каже Савковић.

Мештани су са протеста поручили да ће својим телима бранити крај у којем живе. „Ако не дође до здравог разума код надлежних да схвате да је неко направио грешку, да такав каменолом може да се направи у тако здравој средини, спремни смо да идемо до краја и телима бранимо да се тако нешто не догоди у нашем крају“, каже.

Из “Србија шума” су саопштили да су они са фирмом “Хеми Фресх” из Брзећа склопили уговор о извођењу радова за геолошка истраживања, али не и за сечу шуме.

Кажу да је уговор о сечи шуме на локалитету Рађевица, поменута фирма склопила са министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде. Србија шуме су одобриле рударска истраживања по пројекту за истраживање дијабаза као рударско-технолошког камена, на локацији Плеш код Александровца.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер