субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александра Јоксимовић: Загреб ће учинити све да кандидатима отежа пут ка ЕУ
Хроника

Александра Јоксимовић: Загреб ће учинити све да кандидатима отежа пут ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. мај 2016.

Београд -- Загреб ће искористити свој уцењивачки капацитет пуноправног члана ЕУ у покушају да отежа кандидатима да се несметано крећу ка ЕУ интеграцијама.

То је за РТС рекла председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић, наводећи да ће хрватска власт то учинити иако се формално правно обавезала да неће успоравати пут читавог региона ка чланству у Европској унији.

Након што Хрватска поново није дала сагласност за отварање поглавља 23 у преговорима Србије и ЕУ, поново се отворило и питање у којој мери ће Загреб и убудуће успоравати пут Србије ка чланству у Унији.

Јоксимовићева је истакла је да у овом тренутку може да се верује да Брисел не подржава овакву врсту политике Хрватске, као и да морамо да имамо у виду да је Загреб трпео овакву врсту притиска од Словеније, а Словенија од Италије.

"У овом тренутку можено бити уверени да Брисел не подржава овакву врсту политике Хрватске. И у претходним периодима пред ЕП када су хрватски посланици подносили амандмане на резолуције о напретку Србије, одбијени су они амандмани који су се односили на билатерална питања", каже председница Центра за спољну политику.

Сматра да ће став Брисела и убудуће бити такав и да ће се пронаћи солуција и до јуна има времена да се поглавља 23 као и 24 отворе у преговорима са Србијом, имајући у виду да је то у интересу и саме ЕУ.

"Оно што је потпуно јасно је да ће се свака прилика користити од стране Хрватске да се одређена билатерална питања покушавају решавати, упркос интересима Брисела да до таквог развоја не дође", рекла је Јоксимновићева.

Осврћући се на америчку политику према Балкану, Јоксимовићева каже да САД у овом тренутку, када имају поглед у регион, гледају на два отворена питања, а то је питање Косова и питање БиХ.

"Они су у оба пројекта учествовали, без обзира на чињеницу да је фокус њихове спољне политике у овом тренутку сконцентрисан на Блиски Исток, на Сирију, Северну Кореју као и на односе са Русијом. С друге стране, много су чешћи контакти и коориднације у вези са ситуацијом у Сирији него што тако низак ниво односа омогућава, тако да се чини да је пронађен заједнички интерес Русије и САД да по неким темама сарађују када је у питању заједнички интерес", каже Јоксимовићева.

Јоксимовићева каже да САД у овом тренутку Србију посматрају као фактор стабилности у региону и да позитиван допринос који је Београд дао нормализацији односа са Приштином се позитивно оцењује у америчким круговима.

(Танјуг)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер