петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александра Јоксимовић: Исход Брегзита нема утицаја на преговоре Србије о чланству у ЕУ
Хроника

Александра Јоксимовић: Исход Брегзита нема утицаја на преговоре Србије о чланству у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јун 2016.

Председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић сматра да исход референдума у Великој Британији неће утицати на преговарачки процес са земљама Западног Балкана, пре свега са Србијом и Црном Гором.

Она сматра да ће приоритет за ЕУ после Брегзита бити регулисање односа земаља ЕУ и Британије, али да неће утицати на процес преговора са земљама кандидатима.

Јоксимовић у изјави за Тањуг указује да је број криза са којима је ЕУ суочена и даље мање-више исти, а да је проширење на листи приоритета одавно изашло из епицента фокуса ЕУ.

"Али, као што видите, у техничком смислу тај процес је у потпуности настављен, па према томе очекујем да ће ЕУ на исти начин, без обзира на излазак Британије, наставити разговоре са земљама Западног Балкана, а превасходно са Србијом и Црном Гором које су већ у преговарачком процесу", рекла је Јоксимовић Тањугу.

Јоксимовић истиче да је референдум у Великој Британији глобални догађај, који ће оставити и глобалне последице.

У том смислу, каже, регион ће увек осетити утицај онога што се догоди у ЕУ.

На региону је, међутим, да настави да се реформише у складу са европским принципима, да усклађује своје прописе, да покушава да се приближи процесу интеграција на тај начин да процес консолидације ЕУ и процес интеграција теку парарелно и да покуша да искористи неки повољан тренутак у будућости и да постане део европске породице, наводи Јоксимовић.

"Треба инсистирати на опстанку европског пута, који пре свега доприноси демократској реформи унутар земаља Западног Балкана, а пре свега морамо имати у виду да је овај пројекат важан за одржавање мира и стабилности", истиче Јоксимовић и додаје да је за Србију важно што је овако крупан догађај није пореметио са европског пута.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер