четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александра Јерков: Ванредни избори који се дешавају на сваких годину дана повећавају политичку нестабилност
Хроника

Александра Јерков: Ванредни избори који се дешавају на сваких годину дана повећавају политичку нестабилност

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. децембар 2016.

 У Скупштини Србије се разговара онако како се у Србији разговара већ четири године, где су се сви који другачије мисле нашли на мети владајуће већине, рекла је у Прессингу Н1 народна посланица и међународна секретарка Демократске странке Александра Јерков.

Јерков тврди да председница Народне скупштине Маја Гојковић, као и председавајући парламенту злоупотребљавају Пословик који како каже, не ограничава никога да говори, па ни опозицији, али да владајућа већина злоупотребама смањује простор опозицији да говори у парламенту. Подсетила је и на седницу Административног одбора на којој председавајући Александар Мартиновић није да о реч никоме из опозиције, што је, према њеној оцени, “чисто правно насиље“.

“У Скупштини се разговара како се разговара у Србији већ четири године, где власт не трпи критику, сугестије, примедбе... То је већи проблем за медије, грађане, НВО, уметнике, глумце, књижевнике, карикатуристе - све који су се нашли на мети владајуће већине само зато што другачије мисле“, тврди Јерков.

Посланица ДС-а каже и да опозиција уме непримерено да се понаша у парламенту, али тврди да у томе не учествују посланици из редован њене странке. На питање како онда тумачи псовку коју је посланик ДС-а Горан Јешић упутио Маји Гојковић, Јерков је рекла да не оправдава тај поступак, али да Јешић није опсовао председницу парламента, већ да је опсовао себи у браду.

Она је рекла и да лично не одобрава то што су посланици покрета “Доста је било“ носили плакате са ликом Пинокија током скупштинске расправе о буџету, али да разуме одакле то долази, јер је посланицима опозиције који не могу да добију реч остављено да вичу или да свој протест искажу на други начин, попут поменутих плаката. Притом истиче да се понашање опозиције “не може поредити са организованом хајком према онима који мисле другачије“.

Напетој атмосфери у Скупштини доприноси и то што, како сумња, постоји фингирани сукоб између Српске напредне странке и Српске радикалне странке, где, како сматра, радикали имају задатак да производе хаос како би напредњаци рекли да их опозиција напада. Тако су и увреде за које Мартиновић тврди да су му упућене на поменутој седници Административног одбора дошле управо од радикала Немање Шаровића, каже гошћа Прессинга.

Она додаје да у стенограмима седнице има увреда, али не и псовки, за које је Мартиновић прошле недеље у Прессингу рекао да их добио у ходнику. Такође оповргава тврдње Мартиновића да се нико од опозиције на поменутој седници није јавио за реч, наводећи да је од секретара Скупштине и ИТ службе Скупштине тражила да јој доставе доказ да се јавила за реч, али да је добила одговор да је то немогуће.

Јерков признаје да је пракса да опозиција води скупштинске одборе укинута у време ДС-а, али објашњава да се то догодила у време “развода“ СРС-а и СНС-а када је сукоб те две странке онемогућавао рад одбора. “Ево једне лоше ствари која је урадила ДС у Скупштини, али због чега СНС није променила то што је било лоше, него је направила још горим“, пита Јерков.

Посланица ДС-а је рекла и да је њена странка одговона и за то што у периоду када је била на власти и у Републици, и у Војводини, није донела Закон о финансирању покрајине. Зато ће, како каже, у наредном периоду она као посланица Скупштини поднети предлог тог закона.

Ванредни парламентарни избори доносе нестабилност

Александра Јерков се у Прессингу отврдила и на спекулације у јавности да ће на пролеће идуће године, заједно са председничким изборима, бити одржани и ванредни парламентарни избори.

Истакла је да је њено лично мишљење да ванредни избори који се дешавају на сваких годину дана повећавају политичку нестабилност и пита се који инвеститори имају интерес да улажу у земљу у којој се сваке године одржавају избори.

Додаје да се ДС, као опозициона странка, радује изборима јер су сваки избори прилика да се сруши власт, иако лично сматра да за земљу није добро да их буде. “Ми смо спремни за те изборе, али питање је зашто су нам потребни на сваких годину дана, осим ако није нека калкулација“, и каже да је за ванредне изборе важно да постоји неки разлог, а не то да бисте неке странке гурнули испод цензуса.

Када је реч о председничком кандидату, Јерков каже да ДС улаже напоре да опозиција има једног кандидата. Она каже да прво треба видети које политике заступају потенцијални кандидати, и да је име ту најмање битно. Додаје да без обзира ко буде кандидат СНС-а на изборима, задатак опозиције је да нађе бољег што, према њеним речима, свакако неће бити тешко.

Јерков каже и да се после Прессинга враћа у Скупштину Србије где траје расправа о буџету за 2017. годину. ДС, како каже, неће гласати за предложени буџет и на тај предлог је уложила велики број амандмана.

Демократска странка не спори да треба смањити дефицит, али не тако што ћете смањити плате и пензије, а 11 милијарди динара дати приватним предузећима за која се не зна ко су, шта су и шта раде, рекла је Јерков, истичући да није поштено забранити запошљавање лекара, а не учинити исто у јавним предузећима. Зато је, како каже, поднела амандман да се смање субвенције појединим јавним предузећима како би се повећале плате просветни радницима.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер