субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Аустрије у дводневној посети Србији; Вучић: Беч велики пријатељ - причали смо свему, па и о КиМ; Ван дер Белен: ЕУ не може да увози нове проблеме, зато услов за чланство да Београд и Приштина реше проблеме
Хроника

Председник Аустрије у дводневној посети Србији; Вучић: Беч велики пријатељ - причали смо свему, па и о КиМ; Ван дер Белен: ЕУ не може да увози нове проблеме, зато услов за чланство да Београд и Приштина реше проблеме

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. октобар 2018.

Председници Србије и Аустрије Александар Вучић и Александер ван дер Белен састали су се у Палати Србија у Београду.

Председник Србије Александар Вучић изразио је данас захвалност свом госту, аустријском председнику Ван дер Белену што су могли да разговарају о свим питањима, и економији, и мигрантима и о кључним политичким питањима, укључујући Kосово и Метохији, о којем, иначе, имају различите ставове.

"Разговарали смо о односима између Београда и Приштине, по том питању имамо другачије ставове и позиције. Потребно је да дођемо до компромисног решења, за то ћемо се борити и залагати, а да ли ћемо успети није само на нама", изјавио је Вучић на заједничкој прес конференцији.

"Обавестио сам пријатеље да смо увек спремни да разговарамо, да имамо отворен дијалог о кључним питањима, али да је потребно доћи до компромиса, да не може да Срби изгубе све, а да неки други добију све", рекао је Вучић.

Kако додаје, Аустрија види Србију као великог и искреног пријатеља и подржава Србију на европском путу.

"Захвалан сам Ван дер Белену на подршци и што смо могли данас да разговарамо о свему, и о мигрантима", казао је Вучић и истакао да је велика част и привилегија за нашу земљу посета председника Аустрије.

Аустрија је, додао је, у врху најзначајних инвеститора, аустријске компаније запошљавају 20. 000 људи, рекао је Вучић.

"За нас је важно да увећавамо трговинску размену. У 2018. години први пут ћемо прећи милијарду евра. Наш извоз је велики, али је и даље увоз већи", указао је српски председник.

Према његовим речима, са аустријским колегом је разговарао и о кључним политичким питањима.

ЕУ не може да увози нове проблеме - зато је услов за чланство да Београд и Приштина реше проблеме

Председник је рекао да му је аустријски председник пренео да је ЕУ већ има проблеме те да не могу да увозе нове.

„Зато је услов за улазак Србије у ЕУ да Београд и Приштина реше проблеме“, додаје председник.

Такође, са аустријским председником је разговарао и о мигрантима и додао да ће Србија помоћи по том питању.

Ван дер Белен: Потребно мирно решење између Београда и Приштине

Каже да је стекао утисак у разговорима са Федериком Могерини да и она подржава да, ако постоји договор две стране, ЕУ, САД и сви који су директно и индиректно укључени у решавање овог питања треба благонаклоно да приђу разматрању солуције.

"Што се тиче размене територије, свестан сам да постоје различити ставови стручњака. Став Аустрије је да, ако постоји мирно, и сагласно решење које су постигли Београд и Приштина, оно мора бити размотрено са великом благонаклоношћу. Нагласак је на мирном договору две стране", закључио је аустријски председник.

Ван дер Белен је подвукао да ЕУ не жели да више прима нове чланице са нерешеним билатералним, односно граничним проблемима.

"Молим за разумевање да се отворена билатерална питања морају решити пре чланства. То не треба схватити тако да ЕУ има посебну уздржаност према Србији. ЕУ је имала два пута лоша искуства које не жели и трећи пут да понови. Прво је био Кипар, а друго спор између Словеније и Хрватске", објаснио је Ван дер Белен.

Подвукао је да преовлађује став да отворена гранична питања морају да се реше пре приступања.

Пре тога, уз почасну гарду и свечано интонирање химне председник Србије Александар Вучић дочекао је аустријског колегу Александера ван дер Белена испред Палате "Србија".

Бар два проблема ако Косово уђе у Интерпол

Председник Србије замолио је председника Аустрије да званични Беч буде уздржанији и покуша да сачека евентуалне могућности за компромисни договор о Косову и Метохији, пре свега по питању евентуалног пријема Косова у Интерпол, јер би то значило отварање најмање два значајна проблема.

"Први је што Албанци више неће хтети ни о чему да разговарају, већ ће само чекати следећи корак, а то су ОЕБС и УН. Биће на политичким крилима и неће желети компромисно решење. Србија неће подлећи том притиску и доћи ћемо у ћорсокак без излаза", подвукао је Вучић.

Такође, указао је, улазак Косова у Интерпол довео би и до повећања броја потерница, то јест потерница против 5.000 Срба, учесника у сукобу 1999. Ти људи, како је рекао, неће знати да ли могу да путују, и ствараће се тензије на дневном нивоу и додатни сукоби.

"Нисам баш разумео домаће политичаре, који подржавају улазак Косова у Интерпол. Не видим ниједну добру последицу тога", нагласио је председник.

Вучић је указао да неке друге земље прате своју политичку агенду, које су признале Косово и с тим у вези се понашају.

"Морамо да разумемо да постоје различити ставови и у складу с тим да изналазимо различита решења", поручио је председник.

Подсетио је да Аустрија и Србја имају различита виђења, да се другачије односимо према независности Косова.

"Ти ставови су различити већ десет година. Ништа се у разуликама није променило. Морамо то да разумемо. То су ствари око којих ћемо морати да доносимо неке одлуке уколико будемо имали било шта или о било чему да одлучујемо. Буде ли постојала могућност постизања компромисног решења", указао је Вучић.

Да смо извукли поуке из 1908, другачије би било 1914.

Председник Србије Александар Вучић рекао је да је данас имао мало времена да разговара са аустријским колегом Александером ван дер Беленом и о историји и ономе кроз шта су Срби и Аустријанци заједно прошли и приметио да је избегнут рат Србије и Аустрије 1908. године и то захваљујући мудром писму Стојана Новановића.

Вучић је рекао да се, када се говори о историји, увек све везује за 1914. годину, док мали број људи зна да смо умели да се понашамо и историјски одговорно.

Да није тако, каже, сетили бисмо се, пре свега, 1908. године, када су због анексије БиХ биле одржане највеће демонстрације у Београду и Србији, на које је изашло шест или седам пута више људи него на следећим највећим демонстрацијама икада одржаним у Београду, а једини узвик био је "пушке, пушке...".

Kако је рекао, Срби су тада желели у рат са Аустријом, али захваљујући једном паметном писму Стојана Новаковића нисмо ушли у тај сукоб.

"На две странице, фантастичне речи је бирао и разумео како треба да говори о будућности. Да смо извукли поуке или паметне закључке из тога 1908. године, другачије би било 1914. Овако се, чини ми се, до данас ни национално, ни демографски нисмо опоравили од мука које су нас задесиле у Првом и Другом светском рату", рекао је Вучић.

Вучић: Беч пети или шести српски град по величини

Вучић је напоменуо да Аустрију доживљавамо као истинског пријатеља са којим имамо добре односе.

"Аустрија је једна од земаља која увек подржава Србију на њеном европском путу. Ми смо Ван дер Белену увек захвални, Аустрија је једна од земаља за коју можемо да кажемо да је у врху најзначајнијих инвеститора, око 20.000 људи запошљавају. Од великог значаја је чињеница да је 80 одсто аустријских компанија реинвестирало у Србију", рекао је председник Србије.

Према његовим речима, трговинска размена Србије и Аустрије драстично је увећана у 2017, а у 2018. ће прећи милијарду евра.

"Наш извоз није мали, али је увоз и даље већи, имамо дефицит. Верујем да ће се са даљим доласком компанија и то питање решавати", напоменуо је Вучић.

Додао је да у Аустрији има много Срба те да је Беч пети или шести српски град по величини.

"Имамо много људи који живе у различитим деловима Аустрије. Они су мост између наших двеју земаља", истакао је Вучић.

Србија конкурентнија, то носи инвестиције и раст

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да напредак Србије на ранг листи Индекса глобалне конкурентности Светског економског форума (WЕФ) за 2018. годину за пет места значи и долазак нових инвестиција, што означава и нове фабрике, нова радна места, раст животног стандарда, БДП, градњу нових болница, путева...

"Говоримо о важним стварима", рекао је Вучић на заједничкој конференцији за новинара са аустријским председником Александером ван дер Беленом одговрајући на питања у вези са извештајом објављеном на званичној интернет страници WЕФ-а, по којем је Србија по анализираним институционалним, политичким, економским и другим индикаторима има укупан скор од 60,9 поена, што је за 1,7 поена боље у односу на прошлу годину.

Председник Србије је изразио уверење да ћемо даље да напредујемо и да је потребно да више радимо на иновативним технологијама. Навео је да смо испред свих земаља бивше СФРЈ, сем Словеније, да смо ипсред Хрватске по први пут, а да су остали значајно испод.

Ван дер Белен: Аустрија са завишћу гледа на економске резултате Србије

Аустријски председник напомиње да његова земља са завишћу гледа на економске резултате Србије и примећује да Србија, на пример, има већу стопу раста од Аустрије.

"Радује ме и није тајна да са поштовањем гледамо на напоре које су председник Александар Вучић и Влада Србије предузели посебно у спровођењу економских реформи. Ми у Аустрији са завишћу гледамо на те успехе. Србија има већу стопу раста од нас, и брже је успела да смањи јавни дуг", рекао је Ван дер Белен.

Оценио је да се Србија, укупно гледано, међу кандидатима за чланство у ЕУ, налази у "пул позицији".

"Примерено би било да се ускоро, претпостављам на Самиту ЕУ у децембру, отворе даља поглавља у приступним преговорима Србије", подвукао је Ван дер Белен.

Ван дер Белен је указао да је са Вучићем имао прилику у фебруару да разговра у Бечу, и затим крајем августа у Алпбаху.

"Могу се са председником Вучићем сложити да су односи Аустрије и Србије изузетно дубоки, добри, да смо пријатељске државе. То се одржава не само у политици, већ и економији. Аустрија је већ годинама један од највећих инвеститора", подсетио је Ван дер Белен.

Такође је посебно указао на људске везе између две земље.

"Те везе постоје између наше две земље, посебно су тесне између Беча и Београда. Имамо велику српску мањину која је већ узела претежно аустријско држављанство, а која је пореклом из Србије", указао је аустријски председник.

Ван дер Белен је подсетио да Аустрија тренутно председава ЕУ и да му је било важно да током председавања дође у посету Србији и још једном подвуче добре односе две земље, те и подршку европском путу Србије.

Ми смо сиромашна земља - кроз дуално образовање ћемо имати преко потребних занатлија

Истакао је да није било лако то постићи, да је било потребно спровести много тешких реформи, "а људи ће видети, кроз долазак већег броја инвеститора, већи БДП, више путева, болница, имати виши животни стандард. Рекао је и да због свег тога, постигнутих резултата, могу и да се повећавају пензије, а да ће и плате бити повећане у распону од седам до 12 одсто.

Додао је да смо ми сиромaшна земља, да је то недовољно али да су те цифре незамисливе за развијене европске земље. Указао је да све више најмоћнијих компанија ради код нас, запошљава високостручне кадрове који неће ићи напоље у друге европске земље.

Рекао је и да ће се запошљавати и друга радна снага на коју се није обраћала пажња и која је дефицитарна, кроз дуално образовање које радимо са Аустријом, Швајцарском и Немачком, те ћемо имати преко потребних занатлија.

"Зато ствари иду полако на боље, али свакако на боље и хвала што нам помажу наши пријатељи из Аустрије. Свакако Србија, ако постане члан ЕУ, неће бити најсиромашнија земља, а гледаћемо да не буде велика разлика између нас и многих других", поручио је Вучић.

Позивница аустријским компанијама да дођу у Србију

Председник Александар Вучић позвао је данас све аустријске компаније да дођу и улажу у Србију, да овде зарађују новац, јер то значи и напредак Србије.

"Добродошли сте овде. Србија је пристојно место за улагање и желим вам да се овде осећате као код своје куће", поручио је Вучић отварајући Пословни форум Србија-Аустрија "Паметан саобраћај" (Смарт трафиц), у организацији ПKС и Трговниског одељења Амбасаде Аустрије у Београду (Адвантаге Аустриа).

Вучић је истакао да поред саобраћајне инфраструктуре, путева, железница и Дунава, који је заједничко добро, треба размишљати и о дигиталној инфраструктури. Подвукао је да је Србија одлучила да се на минимум сведу међудржавни споразуме које има са појединим земљама, што ће, сматра, у потпуности отворити врата конкуренције, када је реч о даљој изградњи путева и пруга.

У економији, каже, имамо све бројеве добре, али је чињеница да смо и даље смо сиромашна земља, али да ћемо убрзаним растом разлику према европским земљама успевати да смањимо. Приметио да је имамо потпуно неразвијену инфраструктуру када је реч о водном саобраћају, па данас када имамо низак ниво Дунава имамо проблема чак и са увозом нафте и баржа из Румуније и других земаља.

"Огроман посао нас чека на пругама. У последњих неколико година реновирали смо 220 километара пруга, што је минималнo и недовољно", приметио је Вучић и додао да мало људи користи железнички саобраћај, док карго саобраћај избегава Србију, због спорих пруга.

Поручио је да ће Србија имати новца због суфицита у буџету да улаже све више у путеве и железницу.

"Добродошли сте са са опремом, сигналном механизацијом, предузећима", поручио је Вучић уз подсећање да се гради пруга Београд - Будимпешта, 138 километара кроз нашу територију.

Kако је рекао, наш план је у почетку био да то радимо са Хрватском, међутим они су рекли да их не интересује ништа што је источно од Хрватске.

"Онда смо се окренули Мађарској и Будимпешти, томе да железнички пут ка Бечу и Централној Европи градимо преко Будимпеште. Ми смо отворени за све, немамо врсту искључивости, као што су неки други имали", рекао је Вучић.

Мораћемо, додао је, у наредном периоду да градимо аутопутеве према БиХ.

"Остаје нам још 107 км најтеже деонице према Црној Гори, који није уговорен, као и важан аутопут кроз Јужни Банат, преко Вршца до румунске границе", рекао је Вучић.

Подсетио је да се зарвшавају јужни и источни крак Kоридора 10.

"Србија је постати лидер у региону по броју километрима аутопута. У последње две године отворили смо 200 км аутопута и наставићемо да радимо на томе. Пре шест или седам година имали смо двоструко мање километара аутопута од Хрватске, а за шест месеци имаћемо више", рекао је Вучић.

Председник је поновио да ће се додатно улагати у железничку и путну инфраструктуру, и подсетио да аустријски концерн Штрабагм ради и нискоградњу и високоградњу у Србији.

"Имате широк пут" поручио је Вучић аустријским привредницима. Истакао је да се и даље ради на поправљању стања у владавини права, али и нагласио да се и данас бринемо о сваком инвеститору. Kако је рекао ту је обучена радна снага, монетарна и фисклана стабилност, суфицит у буџету, а о свему томе говори и податак да је од свих страних инвестиција у региону Србија привукла 55 одсто.

Навео је и да никада нисмо критиковали инвеститоре када год би неко хтео да их демагошки напада, да смо их поштовали, увек штитећи интересе државе и грађана, али не и на штету инвеститора. Председник Србије је упутио и захвалност Аустрији на подршци у вези дуалног образовања и још једном позвао привреднике из те земље да дођу, инвестирају и раде у Србији.

Агенда

Аустријски председник Александер ван дер Белен борави у дводневној посети Београду. Председници Србије и Аустрије одржаће састанак у четири ока, а како је најављено у Бечу, у центру политичких разговора у Београду биће билатерални политички и економски односи, европска перспектива Србије, али и дијалог Београда и Приштине.

„Кад је реч о доласку аустријског председника, ово је трећи сусрет Вучића и Ван дер Белена у 2018. години, што сведочи о интензивном политичком дијалогу Србије и Аустрије“, пише у званичном саопштењу.

Разговори ће потом бити настављени у присуству делегација, након чега ће се председници две државе обратити медијима.

Председници ће учествовати и на пословном форуму "Smart Traffic" који су организовали Привредна комора Србије у сарадњи с Трговинским одељењем Амбасаде Аустрије у Београду - Advantage Austria.

Шеф аустријске државе разговараће и с премијерком Аном Брнабић.

У вечерњим сатима аустријска амбасада приредиће пријем поводом предстојећег Дана државности Аустрије (26. октобра), којем ће, како је најављено, присуствовати двојица председника.

На крају првог дана посете, председник Вучић ће за свог аустријског колегу и његову супругу Дорис Шмидбауер приредити званичну вечеру.

Сутра, у четвртак, председник Аустрије и Србије отвориће Београдски безбедносни форум, а Ван дер Белен састаће се, затим, и с младим учесницима овог Форума.

Предвиђено да председник Аустрије разговара с председницом Скупштине Мајом Гојковић.

Током посете он ће на Новом гробљу, поводом 100. годишњице краја Првог светског рата, положити венац на Споменик палим борцима и обићи капелу подигнуту у знак сећања на пале војнике Аустријско-угарске војске.

На крају посете, на Царинској испостави Терминал Београд председник Аустрије ће разговарати, у присуству председнка Привредне коморе Србије Марка ЦСадежа, са ђацима првог разреда обуке "шпедицијског трговца".

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер