Хроника

Александер Шаленберг: Област где би Аустрија желела много тешњу сарадњу са САД је западни Балкан, а посебно Косово и БиХ

Штампа
понедељак, 18. јануар 2021.

 БЕЧ - Министар иностраних послова Аустрије Александер Шаленберг изјавио је да се  нада промени курса САД по питању међународне политике, истичући да би Аустрија желела сарадњу са Америком у вези са западним Балканом.

"Област где би Аустрија желела много тешњу сарадњу са Америком је западни Балкан", казао је Шаленберг у интервјуу аустријским дневницима "Клајне Цајтунг" и "Ноје Форарлбергер Нахрихтен".

С тим у вези је посебно поменуо косовско питање и Босну и Херцеговину.

"Америчко солирање, које би нас изненадило, не би више требало да буде у вези западног Балкана", нагласио је Шаленберг.

Изразио је уверење да ће и нови председник Џозеф Бајден наставити политику Доналда Трампа у вези са Блиским истоком, али и да верује у промену политике САД према Ирану, док према Кини, каже, САД неће променити своју позицију.

"Ако сада мислимо да се претходне четири године могу једноставно заборавити и избрисати из књига историје, онда би би направили велику грешку. Сигурно су те године биле хладан туш, позив на буђење, за неке застрашујуће, и због тога би било добро да из њих повучемо поуке. Најглупље што би Европа сада могла учинити би било да се, након олакшања, одмара и мисли - 'ура, сада смо поново ту где смо били'.  Светски полицајац Америка поново бди над нама и можемо прећи на дневни ред", објаснио је он,

Шаленберг је подсетио да је много тога што је Трампова администрација хладнокрвно поручила Европи већ речено и под администрацијама Барака Обаме, Била Клинтона и Џорџа Буша.

Због тога, сматра, Европљани би требало да се упитају где им требају Американци, где би требало и где би се Европа могла стратешки учинити интересантном.

"Међународно ће нам САД требати много више у Либији, у Медитерану, на Блиском истоку и код мултилатералне сарадње", поручио је Шаленберг.

Указао је да је повлачење САД из међународних организација била тешка тактичка грешка, јер сада у њима није настао политички вакуум, већ га је, на пример, попунила Кина.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]