четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вулин: Применом новог Закона о раду повећан је број запослених за 6,5 одсто
Хроника

Александар Вулин: Применом новог Закона о раду повећан је број запослених за 6,5 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2015.

 СОМБОР - Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је данас у Сомбору да је применом новог Закона о раду, у протеклих годину дана, у Србији повећан број запослених за 6,5 одсто.

То је један од најважнијих ефеката у примени тог законског прописа, рекао је Вулин новинарима приликом посете сомборској фабрици "Фиорано", у којој је у протеклих годину дана посао нашло 500 нових радника, углавном жена.

Напомињући да је, према статистичким подацима, пре годину дана у земљи било милион 623.317 запослених, док их је данас на евиденцији милион 734.585, Вулин је рекао да је задовољан тим повећањем, које је очигледан ефекат примене Закона о раду.

Он је навео да је, захваљујући новим законским овлашћењима инспекције рада, запослено нових 6.478 радника на основу решења те инспекције, као и то да "скоро потпуно искорењено" запошљавање на основу уговора о стручном усавршавању, где нису плаћани доприноси.

Захваљујући примени Закона о раду, односно на основу решења одговарајућих инспекција, више од 3.500 људи је запослено по одговарајућем уговору, чиме је од несавесних послодаваца у државну касу унето 119 милиона динара, казао је Вулин.

"Применом новог Закона о раду не само да није дошло до масовног отпуштања радника, као што се говорило, него је запосленост повећана за 6,5 процената", нагласио је министар и додао да је у протеклих годину дана потписано 15 колективних уговора у јавном сектору и још шест код послодаваца, чиме је, тврди, заштићен огроман број радника.

Тим законом су први пут у Србији уведена јасна правила о томе како се заснива радни однос и како се губи радно место, истакао је министар нагласивши да није било масовних отпуштања нити смањивања броја запослених на неодређено време.

Захваљујући том закону је око 630 радника наплатило своје заостале зараде на основу обрачунских листића као јавне исправе, у укупном износу од 79 милиона динара, напоменуо је Вулин.

Он је додао да је при ресорном Министарству оформљена радна група која се бави истраживањем ефеката примене Закона о раду и која ће би требало да предложи шта евентуално у том пропису треба мењати, како би ефекти били јошс бољи.

Он је у том смислу навео да Законом није регулисан рад на лизинг као и рад агенција које изнајмљују радну снагу и додао да би до краја године требало да буде донет закон о заштити наших радника који се упућују на рад у иностранство.

Очекује се и доношење Закона о социјалном предузетништву, рекао је Вулин и закључио да су Закон о раду добро прихватили послодаваци, а сигурно и синдикати, "иако они то неће отворено да кажу".

После разгледања погона фабрике "Фиорано", која је у саставу компаније "Калцедонија", Вулин је похвалио рад њеног руководства, пре свега у области новог запошљавања, напомињући да је то што су они учинили успех не само за Сомбор него за читаву земљу.

"Недевољно се у јавности говори о добрим стварима попут рада ових људи, који успевају да промене своју средину", казао је министар и додао да је податак о 500 новозапослених вредан пажње и у Европи.

Директорка "Фиорана" Аида Делкић рекла је новинарима да је у тој фабрици, која је отворена 2008. године, увођењем друге смене постепено запошљавано по око 50 радника, да би се дошло до цифре од 500, чиме сада та фабрика за производњу женског рубља има 1.712 запослених.

Градоначелник Сомбора Саша Тодоровић је задовољан због те значајне инвестиције и најавио је да би део, где је смештена фабрика, ускоро требало да буде проглашен слободном царинском зоном.

Циљ града Сомбора је да унапређивањем своје инфраструктуре појача могућности у привлачењу нових страних инвестиција, рекао је Тодоровић и додао да је у плану проширивање граничног прелаза Бачки Брег као и отварање мини индустријскох зона по селима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер