четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вулин: Не мора да значи да је за Србију добро оно што је добро за Грчку
Хроника

Александар Вулин: Не мора да значи да је за Србију добро оно што је добро за Грчку

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. јануар 2015.

БЕОГРАД - Потписивање колективних уговора за већину запослених у социјалној заштити значи да су држава и синдикати нашли заједнички језик, оценио је вечерас министар за рад Александар Вулин.

Вулин је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је највећи број запослених у социјалној заштити склопио колективни уговор, што значи да су држава и синдикати нашли заједнички језик и поручио да је послодавац дужан да донесе правилник, а ако се то не догоди, онда се директно примењују одредбе Закона о раду.

"Закон о раду је минимум што се тиче права радника, а правилник и колективни уговор дају већа права самом раднику", објашњава министар за рад и додаје да држава не може некоме да нареди да склопи колективни уговор, али да је урадила све што је било у њеној моћи.

"Не можете да наредите. Молио сам, писао, предлагали смо, охрабривали... али да наредите неком ако неће - то не може", истакао је Вулин.

Коментаришући тврдње појединих синдиката да се у многим случајевима преговори фингирају како не би дошло до договора послодаваца и синдиката, министар за рад наводи да је то тврдио само један синдикат.

"Ако погледате који број је заштићен колективним уговором, већина је заштићена. Држава је дала све од себе. Не можете натерати приватног послодавца да закључи колективни уговор, као што не можете натерати ни синдикате да пристану на све што од њега тражи послодавац", наводи Вулин.

Он је рекао и да ће држава наставити да врши притисак да се колективни уговори склопе тамо где нису склопљени.

Позван да прокоментарише победу левичарске Сиризе у Грчкој, Вулин је рекао да задовољан, јер су то "његови пријатељи и политички и лично", али, када је реч о чувеном програму владе премијера Грчке Алексиса Ципраса "у 40 тачака" и о томе шта би у Србији могло од тога да се примени, он је нагласио да не мора да значи да је за Србију добро оно што је добро за Грчку.

"Грчка је члан Европске уније. Има уцењивачки капацитет. Ми то немамо. Да је Грчка влада радила ово што ради Влада и премијер Вучић пре седам и осам година, она не би дочекала да буде у овој позицији", нагласио је Вулин.

Он је рекао и да је Грчка престала неконтролисано да се задужује као што је престала Србија, не би догурала до 270 милијарди евра дуга.

"Ми смо плате смањили за до десет процената, пензије још мање, а највећи део пензија нисмо ни дотакли. У Грчкој је све смањено за 40 процената, а повећане су комуналије", истакао је министар за рад, оцењујући да Србија штити оне најугроженије и оне који раде.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер