уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вулин: Исти проблем Србије, Аустрије и Мађарске – мигранти притискају границе. Договорили смо да направимо заједнички план и ојачамо нашу одбрану на граници са Северном Македонијом
Хроника

Александар Вулин: Исти проблем Србије, Аустрије и Мађарске – мигранти притискају границе. Договорили смо да направимо заједнички план и ојачамо нашу одбрану на граници са Северном Македонијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. октобар 2022.

Србија, Аустрија и Мађарска деле заједнички проблем - број миграната је експлодирао и они притискају границе и то више није хуманитарна криза, већ су то криминалне банде, изјавио је министар унутрашњих послова Александар Вулин после састанка представника Србије, Аустрије и Мађарске о ефикасном управљању процесима миграција.

Вулин је на заједничкој конференцији за новинаре у Палати Србија са савезним министром унутрашњих послова Аустрије Герхардом Карнером и министром иностраних послова и трговине Мађарске Петером Сијартом рекао да Србија брани своју границу и територију и да самим тим брани и Европу.

„Те криминалне групе крше све међународне прописе, и према кризи се морамо тако и понашати, стриктно поштујући наше законе, а како бисмо заштитили своје земље и начин живота грађана, морамо деловати заједно. Србија, као ни Мађарска ни Аустрија или било која земља не могу бити саме у овој борби“, рекао је Вулин, који се обратио у име српске делегације на трилатералном састанку.

„Договорили смо се да направимо заједнички план како да ојачамо нашу одбрану (од миграција) на граници са Северном Македонијом, добићемо великодушну помоћ Аустрије и Мађарске, материјалну и политичку“, рекао је Вулин и нагласио да је Србија од почетка мигрантске кризе показала да је хумана и солидарна, али и да неће дозволити да постане паркинг за мигранте.

Нагласио је да неће бити нових прихватних центара, „хот спотова“ ни повећања капацитета за прихват миграната у Србији, као и да је Србија спремна да се усклади са европском визном политиком.

Вулин је навео да су од 2015. до данас створене међународне кријумчарске организације, које остварују огромне профите и оне не желе да ово стане.

„Једини начин да мигрантска криза стане је да земље које су циљ миграната донесу политичку одлуку – да ли их неће или их хоће, а ако их хоће, онда морају да организују легалан начин да те људе приме и да не траже од других земаља да их приме. Ако их неће, нека им то ставе до знања, јер док то не ураде кријумчари ће зарађивати милијарде“, рекао је Вулин.

Герхард Карнер поручио је да прекогранични криминал захтева прекограничну сарадњу и захвалио Србији на потврди да ће прилагодити визну политику европској.

„Аустрија је нарочито погођена када је реч о миграцијама, само у првим месецима ове године забележили смо 58.000 захтева за азил, а нарочито из земаља чији грађани немају шансе да га добију, као што су Тунис, Мароко или Индија, а који су успели да дођу све до наше земље, Немачке, Италије и других европских земаља“, рекао је Карнер.

Истакао је да је веома захвалан на договору о заједничкој заштити граница и на адекватној сарадњи на том послу.

Петер Сијарто оценио је да је Мађарска под двоструким притиском када је реч о миграцијама – са истока, из Украјине је до сада стигло милион и по људи, а истовремено је јужна граница под сталним притиском и опсадом, јер су се илегални мигранти и кријумчари људи наоружали и не зазиру од коришћења оружја против граничара.

Сијарто је казао да је ове године број миграната „изузетно порастао“ на 195.000 људи и да се очекује да ће тај број расти с обзиром на глобалну ситуацију, наводећи да је највише миграната раније стизало преко Средоземног мора, а да сада највећи део стиже преко балканске руте.

„Наш заједнички интерес је да се ‘одрамбена линија’ која се налази на мађарско – српској граници помери јужно и због тога смо се споразумели да ујединимо наше снаге и обезбедимо озбиљнију и бољу одбрану границе Србије са Северном Македонијом“, рекао је Сијарто.

Оценио је да је неопходно да сарадња на заштитити граница добије „другачију димензију“.

„Морамо заједнички да формирамо снагу која ће бити спремна и способна да одбрани српско – северномакедонску границу од миграната“, рекао је Сијарто.

Трилатералном састанку председавао је министар финансија Србије Синиша Мали. Делегацију Аустрије предводио је министар за европске и међународне послове Александер Шаленберг, а Мађарске Сијарто, док су у делегацији Србије, поред Вулина, били министар спољних послова Никола Селаковић, министар одбране Небојша Стефановић и директор Безбедносно-информативне агенције Братислав Гашић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер