петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вулин: До крви сам се уједао за језик да бих испоштовао Вучића
Хроника

Александар Вулин: До крви сам се уједао за језик да бих испоштовао Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. септембар 2016.

 Када је Србија покренула било које питање које је довело до оваквих тензија?

Овим питањем почиње интервју за "Блиц" Александар Вулин министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Како истиче наш саговорник, Србија није никада пропустила да осуди злочине који су чињени у име српског народа на простору БИХ или било где другде.

Откуд ова ратна реторика у региону?

- Не прихватам да смо сви исти. Сви се слажемо да се више никада не понове Јасеновац и "Олуја"? Је ли могуће да ту има неки простор за свађу? И да ли неко жели да прича о белају у БиХ? Какав белај? Против кога, за кога? Оно што мене брине јесте изостанак осуде такве реторике. Знате, Бакир Изетбеговић је рекао: "Нисам ја портпарол". Добро, ниси портпарол, али да ли имаш мишљење о томе што је рекао Сефер Халиловић?

Ивица Дачић је био мало оштрији последњих дана?

- Он о рату није говорио. Нико о рату није говорио. Некада и човек може да каже неку тежу реч него што би то рекао.

Колико вам је било тешко да испоштујете ту препоруку премијера Вучића?

- До крви сам се уједао за језик.

Србију очекују председнички избори. Да ли ће председник Николић бити кандидат владајуће коалиције?

- У овом тренутку заиста се не бих изјашњавао о председничком кандидату. Председник Николић је коректно обављао своју функцију, умео је да помогне Влади у битним тренуцима. Премијер Вучић и председник Николић су људи који имају деценије заједничког живота. Уопште не сумњам у њихову комуникацију, као што не сумњам ни да ће донети најбољу политичку одлуку.

Да ли вам се чини да постоји неко у оквиру ваше коалиције ко би хтео да буде бар кандидат за председника, можда Зорана Михајловић?

- Наравно да постоји и то је потпуно легитимно, али нисам сигуран да ће моћи баш да рачуна на широку подршку саме коалиције. То тешко. Амбиције су легитимна ствар, међутим да ли ће странка то подржати, то је ипак питање за СНС.

Били сте строжи неколико пута иступима баш против коалиционих партнера. Како се ви осећате у том тренутку и зашто реагујете тако?

- Нисам ја срећан када морам да реагујем на такве ствари, али знате, у политици ви морате да имате свој субјективитет. И ако га имате и имате своје политичке ставове, те када се понеки пут деси да ти ваши ставови буду повређени, ви сте дужни да их браните.

Неки би рекли да се то не ради без знања премијера Вучића?

- Ја сам коалициони партнер СНС. Ја све што говорим, говорим у своје име, говорим у име министарства које водим, у име политичке партије коју предводим. То нису никакви ставови које сам ја договорио, па сада треба да се заштитим ауторитетом председника Владе.

Замери ли вам некада Вучић на субјективитету?

- Уме да ми замери.

И како се заврше ти ваши разговори?

- Ми смо саборци и заврше се као и код свака два саборца.

Иду тешка времена што се тиче Србије и ЕУ интеграција. Ту је баласт статуса Косова и баласт односа са Русијом.

- Србија је изборила право да одлучује о себи и својим пријатељима. Уосталом, чак ЕУ инсистира на заједничкој спољној политици у моменту када постанете члан. Не сада. Дакле, којом брзином је ЕУ била расположена да прими Србију, том брзином ће Србија бити расположена да размишља о променама у својој политици. Ја не припадам неким евроентузијастима. Водим два поглавља: једно је социјална политика, друго је за кретање радне снаге, радне дозволе, итд. Већину ствари које се траже од нас треба да урадимо због нас. Не размишљам да ли ће тамо неки европски бирократа рећи: "Одлично, штриклирајте". Исто тако, ми све можемо да урадимо, а да они кажу: "Да, али мост у Косовској Митровици".

Како гледате на проблем миграната?

- Нисмо ми сами. Србија није острво. Како се буду понашале друге земље, Србија ће морати да се понаша у том правцу. На првом месту ми морамо да одвојимо економске мигранте од избеглица. То значи или ће се вратити у земље порекла или ће бити враћени у земље одакле су дошли или ће их примити нека друга земља. Министар Стефановић и ја смо предлагали председнику Владе да се поставе одређене физичке баријере. Ми имамо војску и полицију на границама, али мислимо да би било добро олакшати им да буду на тим границама тако што ћемо имати неке делове граница које нећемо морати стриктно да покривамо људима. Ипак, никада нећемо престати да будемо хумани према људима, према сваком људском бићу. Ми знамо шта је избеглиштво.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер