четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић за ''Рајнише пост'': Због боље будућности сада морамо да решимо проблем Косова; Не скривам своју политичку прошлост и не стидим се што сам се променио; Србија неће признати Крим као део Русије
Хроника

Александар Вучић за ''Рајнише пост'': Због боље будућности сада морамо да решимо проблем Косова; Не скривам своју политичку прошлост и не стидим се што сам се променио; Србија неће признати Крим као део Русије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. мај 2018.

 Александар Вучић за немачки ''Рајнише пост'' упозорио да би, ако се не нађе решење прихватљиво за већину, могло доћи до новог таласа српског национализма.

Председник Србије је у интервјуу за тај немачки дневник нагласио да је Србија за фер-компромис у решењу косовског питања.

На оцену листа да Србија избегава да призна независност своје бивше провинције и питање не мора ли се та цена платити за ЕУ, каже да је ''незамисливо да Србија, при решењу конфликта, на крају стоји празних руку''.

"Нама је потребан фер-компромис и то значи да би обе стране морале да учине уступке'', рекао је Вучић и, оцењујући да би могло бити да Срби принесу већу жртву, упозорио да се комплетно понижење у том питању од Срба, једноставно, не може захтевати. Он је нагласио да је Косово за Србе једна екстремно осетљива тема и подсетио да су сви његови претходници, на један или други начин, политички на тој теми пропали. 

Упитан да каже како би један компромис решења косовоског питања могао да изгледа, Вучић је рекао да о томе још не може да говори. ''Молим Вас, имајте разумевања за то да ја још никакве детаље не могу да наведем.То би могло да слаби нашу преговарацку позицију. Али, будите уверени-чим почну озбиљни разговори, ми ћемо бити спремни за компромис. Волео бих када бих могао то да тврдим и за другу страну....'', рекао је Вучић. 

На питање да ли су његови сународници заиста спремни на уступке око Косова, Вучић је одговорио да нису. 

''Не, за то се морамо борити. Данас би око три четвртине Срба желело раде да се конфликт замрзне, него да се прихвати компромис. Али ће једном, изненада, тај конфликт да се одмрзне и то је једна временска бомба, једна политичка хипотека за моју земљу и цео регион. Не, ми морамо тај проблем да решимо и то не тек за 100 година. Ми морамо сада и овде да створимо темељ за бољу будућност'', рекао је Вучић и додао да би он желео да његови сународници ''приме к'срцу'', речи писца Борислава Пекића-''волите земљу своје деце, а не својих предака''.

"Не стидим се прошлости"

На оцену да је до пре десетак година био тврди српски националиста, а данас важи као прозападни реформатор који своју земљу, што је могуће пре, жели да уведе у ЕУ и питање да ли може да разуме да неки људи не могу потпуно да верују у ту радикалну промену, Вучић је нагласио да он своју политичку прошлост не сакрива и не негира да је тада правио велике грешке. 

''Али, ја се не стидим због тога, што сам се променио. Само се будале не мењају. Поносан сам да сваки дан учим нешто ново. И, молим, процењујете ме на основу мојих деловања - данас и овде'', рекао је Вучић. 

На оцену листа како у Немачкој није баш веома популарна идеја о Србији у ЕУ, Вучић је рекао да он зна да Србија привредно и политички, из немачке перпективе, нема, наравно, веома велику тежину. 

''Али моја земља, на основу свог положаја, има стратешки велики значај. Она је мала, али је највећа од свих балканских земаља. Мир и стабилност у региону су, без укључења Србије, незамисливи. И док је Немачка на крају миленијума многим Србима била још омражена, данас је она, међу мојим сународницима, једна од најомиљенијих земаља'', нагласио је српски председник и подсетио да је Србија у избегличкој кризи 2015. године помогла, колико год је могла "потпуно другачије од неких ЕУ - земаља, које су се оградама штитиле'', подсетио је Вучић. 

Он је оценио да то и у Србији на почетку није било баш популарно и истакао да би се он, међутим, ''стидео, да ми нисмо учинили, онолико колико смо могли''.

"Три пута ми је заиста била потребна помоћ Путина"

Поводом данашњег самита ЕУ и балканских земаља у Софији и његових очекивања, Вучић је нагласио да би он био срећан већ, ако би објективно и рационално једни са другима могли да разговарају о наредним корацима. 

''Ми желимо један што је могуће јаснији концепт и план и желимо да знамо шта ЕУ од нас очекује.Важно је, такође, да помоћ ЕУ за људе у региону коначно постане конкретно видљива'', рекао је Вучић и додао да би се, на пример, већ сутра могло почети са градњом планираног ''аутопута мира'' од Приштине до Ниша, када би сада била закључена одлука о финансирању. 

Упитан да оцени да ли би традиционално тесни односи Србије и Москве могли постати препрека за приступ Србије ЕУ, Вучић је рекао да од руског председника Владимира Путина никада није чуо приговор о српској оријентацији да буде члан ЕУ. 

Замољен да опише личне односе са Путином, српски председник је истакао да он шефа Кремља познаје веома добро и има велико поштовање за њега. 

''Он је веома интелигентан човек и знам да се Србија на њега може ослонити. Мени је три пута заиста хитно била потребна његова помоћ и три пута сам га одмах добио телефоном. Али то важи, такође, и за Ангелу Меркел. Њој сам још и данас најдубље захвалан, да је она 2015. године посегла за телефоном, како би окончала бившу хрватску блокаду граница против моје земље. Ми, Срби, то њој никада нећемо заборавити. Исто као што не заборављамо ни Русима њихово пријатељство. Управо зато увек и говорим да се никада нећемо прикљуцити санкцијама ЕУ против Русије'', нагласио је Вучић. 

На питање да ли то значи да прихвата руску анексију Крима, Вучић је рекао да Србија није признала Крим као део Русије и да то, такоде, неће ни учинити.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер