четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у Доњој Градини: Овде се тишина чује и кад галамим са говорнице; Иринеј: НДХ Србима нанела рану, а Хрватима љагу; Додик: Да смо 1941. имали РС не бисмо доживели Јасеновац
Хроника

Вучић у Доњој Градини: Овде се тишина чује и кад галамим са говорнице; Иринеј: НДХ Србима нанела рану, а Хрватима љагу; Додик: Да смо 1941. имали РС не бисмо доживели Јасеновац

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. април 2017.

Без спознаје и сећања кроз шта смо прошли тешко да ћемо умети да изградимо бољу будућност за нашу децу, поручио је данас премијер и изабрани председник Србије Александар Вучић на обелезавању годишњице страдања у Јасеновцу и Доњој Градини.

- Наша је обавеза да будемо овде због потомака јасеновачких жртава којих има и у РС и у Србији због тога да се никад више не понове догађаји од пре седам деценија, али и да поручимо да никад нећемо заборавити шта нам се догодило и да ћемо се снажно одупрети покушају да се то врати - рекао је Вучић.

Како је рекао, "овде, где се тишина чује чак и кад галамимо с говорнице, на једном од најстрашнијих места у тадашњој поробљеној Европи", захвалан је председнику Републике Српске што Србија и РС заједно обележавају тешке догађаје из прошлости.

Није реч само колико је људи убијено него колико људи су хтели да убију и да је то убијање било званично и пожељно, и да је то био државни злочин, рекао је Вучић.

Он је истакао да "без спознаје, сазнања и сећања на оно што смо прошли, тешко је да ћемо успети да изградимио сигурнију будућност за нашу децу".

"Све јасеновачке бројке и подаци о истребљењу српског живља нису били довољни, зато што се то зло, банално и обично не задовољава малим. То је био мастер план за читаву државу и један народ. Није реч само колико је људи убијено него колико људи су хтели да убију, и да је то убијање било званично и пожељно", рекао је Вучић.

Сведоци смо покушаја повампирења усташке идологије", нагласио је.

Он је рекао да су сви народи на Балкану дужни да се покају и постиде, а посебно су то дужни они "у чије име и за чију корист" су почињени злочини у Јасеновцу и другим усташким логорима.

"Дужни су, јер већи злочин од државног не постоји, дужни су јер им је Јасеновац био мали, недовољно продуктиван и зато што су им јаме у које су нас бацали, биле плитке. Хтели су много више, да Срба у Хрватској и Босни једноставно више нема", истакао је Вучић.

Он је казао да у Хрватској "и данас постоје они који желе да у њој нема Срба" и њихових културних, верских и осталих обележја, додавши да Србија жели и мора са сарађује "с нормалном Хрватском", у којој људе неће гледати по томе да ли су други и другачији.

"Можеш да заобиђеш Јасеновац и Доњу Градини, можеш да окренеш главу кад поред њих пролазиш, можеш и дан-данас да качиш табле са усташким поздравима на њима, али не можеш да побегнеш од баналности тог зла, од његове обичности и просечности, и ниси постао бољи зато што огромног броја Срба више нема", казао је Вучић.

Он је додао да Јасеновац јесте био радни логор, али у којем је рад био смрт и додао да "ниси постао бољи зато што огормног броја Срба нема, напротив - увек ћеш бити нижи".

Премијер Србије истакао је да се треба супротставити свима онима који желе да мењају границе на Балкану, који би да праве "Велику Албанију" и неке друге државе, "не питајући остале, а поготово Србе, чију територију би да отму".

"Наш посао је да их победимо политички, без рата, без сукоба. Наш посао је да целом свету објаснимо колико је важно бранити мир и слободу у овом делу света. На крају, ако на то будемо приморани, умећемо и само да сачувамо оно што је наше, не тражећи ништа што је туђе", упозорио је Вучић.

Он је истакао да је због свега овога Србија и даље изложена нападима са разних страна, истичући да многи још покушавају да укину независност, суверенитет и право на живот Србији и могућност Србије да помогне Србима, ма где они живели.

"Ми смо способни да опростимо, али поручујемо да су Срби ту и да ће остати овде и да никада нећемо бити просечни, банални и осредњи, јер народ који је овако клан и убијан, не може да буде обичан и зато што народ који се из те крви дигао тако нешто не може да заборави и тако слично никада и никоме ништа слично не може да направи", рекао је Вучић.

По његовим речима, Срби су увек највише од свега волели слободу, јер за Србе ништа важније и прече од слободе нема.

"Наш посао је да се увек и на сваком месту суочимо на сопственим грешкама са злом које су чинили у наше име. Да се супротставимо онима који би да мењању границе на Балкану, онима који би да праве велике Албаније. Наша је слобода и право да будемо своји на своме.", рекао је Вучић и поновио да "никоме и никада више нећемо дозволити ни Бљесак ни Олују".

По његовим речима, "народ који је овако клан и убијан не може да буде обичан".

"Тај народ никоме ништа слично не може да уради. Српски народ је непоколебљив и неукротив", закључио је.

Вучић је завршио говор речима: "живела Република Србија, живела Република Српска и живела наша вековна и јуначка борба за слободу".

Патријарх Иринеј: НДХ Србима нанела рану, а свом народу љагу

Патријарх СПЦ Иринеј рекао је у Доњој Градини у БИХ да је ХНД злочинима у усташком логору Јасеновац српском народу нанела рану која никада неће бити исцељена.

"Они који су нанели ту рану, и свом народу нанели су љагу коју историја неће моћи оправдати", казао је Иринеј, додавши да је посебно трагично да је злочине у Јасеновцу одобравала, а и подстицала Католичка црква.

Наводећи да је у Доњој Градини "земља обливена крвљу" невино страдалих у Другом светском рату, он је истакао да се српска стратишта простиру од Велебита преко Јадовна до Јасеновца, у којима су страдали они чија је једина кривица била што су припадали другом народу и својој вери.

"Поруку коју су нам оставили они који су страдали је да чувамо своју веру, а са њом да чувамо своје јединство, да будемо сједињени и уједињени у добру за све људе добре воље", истакао је патријарх Иринеј.

Према његовим речима, "само уједињени и сједињени у добру можемо опстати као народ".

"Посебно нас забрињава што и данас чујемо неке повике, неке изјаве које су равне апокалиптичким данима нашег народа. Надамо се да ће добра страна света који живимо победити", истакао је патријарх Иринеј.

Патријарх Иринеј и владика бањалучки Јефрем претходно су служили парастос за српске јасеновачке жртве на гробном пољу "Храстови", а потом су молитве за страдале Јевреје и Роме одржали представници јеврејске и ромске заједнице.

Милорад Додик:  Да смо 1941 године имали Републику Српску не би доживели Јасеновац

Председник РС Милорад Додик изјавио је на комеморацији у Доњој Градини да РС нема намеру да дестабилизује регион и да је опредељена за трајни мир.

Он је додао да Српска тражи да се Јасеновац обележи као место геноцида над српским народом, а не као место жртава рата.

"Срби су народ који је највише страдао у 20 веку. Овај век теба да буде век нашег окупљања, не да би се другима реванширали, већ да нам се више никада не би десило страдање као оно у Јасеновцу", казао је Додик на комеморацији поводом Дана сећања на жртве усташких злочина у концентрационом логору Јасеновац.

"Мало људи зна о Јасеновцу. Срби су у прошлом веку, у Првом и Другом светском рату и у распаду бивше Југославије били најстрадалнији народ на овим просторима. Овај век мора да буде век нашег окупљања, да нам се никада нешто овако не деси", рекао је Додик.

По његовим речима, "Република Српска је створена због тога да Срби буду слободни, јер за нас нема слободе без државе".

"РС је за нас синоним за нашу слободу и не можемо је се одрећи", истакао је Додик.

"Да смо 1941 године имали Републику Српску не би доживели Јасеновац и зато је Република Српска и створена", констатовао је Додик.

Он је додао да је РС "усмерена миру и стабилности, да се Јасеновац обележи као место геноцида, јер овде нису биле жртве рата".

Према његовим речима, Срби у Босни и Херцеговини нису сигурни да "БиХ може бити место које ће заштити Србе", али су сигурни да ће то учинити РС и Србија.

Додик је упозорио да Хрватска држава дозвољава да у Јасеновцу, "месту где је страдало 500 хиљада Срба и на десетине стотина Јевреја и Рома" стоји натпис "За дом спремни", што је био усташки поздрав.

Председник РС је нагласио да су Србима потребне "моћне Република Српска и Србија", захваливши се премијеру Србије и новоизабраном председнику Србије Александру Вучићу што је поручио да се српском народу више никада неће десити "Бљесак" и "Олуја".

У Доњој Градина одржава се комеморација поводом Дана сећања на жртве усташког злочина у концентрационом логору Јасеновац, којој присуствују највши званичници РС, представници Владе Србије, председавајући Председништва БиХ Младен Иванић, припадници Војске Србије, представници међународне заједнице у БиХ, Јеврејске заједнице у БиХ, потомци јасеновачких жртава и многобројни грађани. 

Логор Доња Градина формиран је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог свјетског рата 1945. године и слома Независне Државе Хрватске.

Доња Градина је била једно од највећих стратишта јасеновачког логора где је убијено стотине хиљада Срба, Јевреја, Рома и антифашиста.

(Танјуг, Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер