четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Срби са Косова затражили дозволу да напусте косовске институције, замолио сам их да сачекају месец и по дана, јер желим да разговарам са свим најважнијим европским и светским лидерима
Хроника

Александар Вучић: Срби са Косова затражили дозволу да напусте косовске институције, замолио сам их да сачекају месец и по дана, јер желим да разговарам са свим најважнијим европским и светским лидерима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. фебруар 2019.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су представници косовских Срба, и са југа и са севера, од њега затражили да напусте све косовске институције и додао да их је он замолио да на одговор сачекају највише 45 дана, како би имао прилике да разговара са кинеским председником и осталим најзначајнијим светским лидерима.

 

На конференцији за новинаре након састанка са политичким представницима Срба са Косова, Вучић је рекао да се и Србија и српски народ на Косову налазе у веома тешкој ситуацији, готово истоветној као 2004. и 2008. године, пре свега због такси на увоз робе из Србије, заплене камиона са српском робом, али и доношења новог Статута рудника Трепче, што би могло да значи блокаду рачуна те фирме и да резултира губитком посла за 2.400 људи са севера.

"Прича о уједињавању северне и јужне Митровице је директна претња нашем народу. И људи кажу да би до тога могло да дође само насиљем", рекао је Вучић и додао да су због тога Срби јединствено одлучили да затраже од њега да разговара са Владом Србије о повлачењу из свих косовских институција.

Он је, после сусрета са политичким представницима Срба са Косова, рекао да их је замолио да одлуку не доноси одмах, него да то учини најкасније за 45 дана, након разговора – директних или телефонских – са свим европским и светским лидерима.

"Захтевали су од државе Србије и од мене као председника да разговарам са владом и траже повлачење из свих косовских инсититуција, а то значи напуштање парламента и из свих локалних самоуправа и напуштање регионалне полиције север и напуштање тужилаштава и комплетног правосудног косовског система", рекао је Вучић на прес конференцији на којој се обратио новинарима, иако се састанак са 139 Срба са KиМ наставља, јер он, како је рекао, мора на састанак са Дејвидом Мекалистером.

Он је истакао да ће Србија наставити да се залаже за политику мира и стабилности, а њему, истиче, остаје да са владом размотри шта и како да чинимо у будућност, јер смо остављени потпуно сами.

"Остављени смо на цедилу", констатовао је српски председник.

"Замолио сам представнике Срба да им данас не одговорим и да сачекају на одговор државе Србије још 45 дана највише, јер желим да до сусрета са председником Kине, разговарам, телефоном или уживо, са свим најважнијим европским и светским лидерима", рекао је Вучић.

"Ако се настави овако офанзивно понашање Приштине, ми ћемо бити у безизлазној ситуацији. Најкасније у наредних 45 дана, држава ће одговорити на захтев представника Срба са KиМ који траже повалчење из косовских институција", подвукао је Вучић.

Додао је да је за њега била изненађење решеност Срба да напусте косовске институције, јер многи од њих живе од плата које тамо примају.

Људи су огорчени и због начина на који се траже подобни Срби да пуцају на Србе:

"Лаже Хардинај да их је 40 у косовској војсци и питам га да ми покаже тих 40 Срба. Не да нема 40, нема ни дупло мање да покаже", рекао је Вучић.

Да вам не кажем шта су све радили, уцењујући људе да их убеде да уђу у војску Kосова и да пуцају на Србе, додао је.

"Још једном позивам све Србе да не иду у војску Kосова, једино чему она служи је да се искористи за напад на Србе", рекао је Вучић.

О "Трепчи"

У наредна два дана следи прихватање новог статута "Трепче", што води ка блокади њеног рачуна, јер Трепча није регистрована по српским законима, већ као Унмик "Трепча", под окриљем УН, како прописује резолуција УН 1244.

"Они желе блокаду рачуна, уништење Трепче и северне Митровице све до Лепосавића. То би значило да 2.400 људи остане без посла, да север КиМ остаје без ваздуха за дисање у економском смислу те речи", објаснио је Вучић.

Додао је да приче о уједињавању северне и јужне Митровице представљају диркетну претњу северу Косова, јер сви Срби кажу да би дошло, због тога, до насиља и на крају опстанка нашег народа.

Вучић је пренео да су представници из Штрпца говорили о све тежој ситуацији у малопродајним објектима, као и представници из Грачанице.

Марко Ђурић: Решење није ни на видику

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Марко Ђурић изјавио је да решење питања Косова није ни на видику и да су тензије на терену све веће. Он је после састанка с представницима Срба са Косова рекао да ће председник Србије Александар Вучић наставити наредних дана да разговара са светским лидерима, не би ли дошло до неке реакције из међународне заједнице на притиске Приштине и не би ли се размотриле опције за решавање косовског проблема.

"Ми се у овом тренутку суочавамо с комбинацијом негативних развоја у међународној заједници и на терену и нисмо ни близу могућности да нам се понуди неко решење о коме би се могли изјашњавати", рекао је Ђурић.

Он је навео да су представници Срба са Косова тражили да се повећа обим помоћи, те најавио измену уредбе о плану подршке Србима која је усвојена у новембру прошле године како би уврстили додатне пројекте помоћи.

Упитан о постављању нове министраке за пољопривреду у Влади Косова Дијане Живић, Ђурић је поновио да није прихватљиво да неко од Срба иде против државне политике.

"Ако сте Србин и радите против интереса своје државе и народа не можете да очекујете да неко с вама сарађује. Са таквим појединцима сарадње на било ком нивоу неће бити. Врата државних институција тим људима су трајно су затворена", рекао је Ђурић.

Он је навео да су другим Србима Албанци нудили и "министарства и паре", али да је преовладала свест да друге отаџбине осим Србије нема.

Ђурић је такође навео изјавио је данас да ништа не верује политичким и институционалним лидерима косовских Албанаца и да је уверен да се они данас не би понашали тако како се сада понашају да су им благовремено слати адекватни сигнали њихових ментора.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер