четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Очекујем да се ванредно стање укине већ крајем следеће недеље; Полицијски час од сутра у 18 сати до суботе у пет; У првом кварталу смо имали раст БДП од пет одсто, дизали смо се као ракета и онда је дошла корона
Хроника

Александар Вучић: Очекујем да се ванредно стање укине већ крајем следеће недеље; Полицијски час од сутра у 18 сати до суботе у пет; У првом кварталу смо имали раст БДП од пет одсто, дизали смо се као ракета и онда је дошла корона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. април 2020.

БЕОГРАД - Председник Србије Александар Вучић најавио је вечерас могућност да следеће седмице буде укинуто ванредно стање у земљи, а то значи и укидање полицијског часа.

Вучић је истакао да држави није до ванредног стања, јер су у том периоду сви само више радили и борили се и да зато сви желе да “одемо” из ванредног стања, за шта је потребно да имамо седам дана сличних овим последњим, са зараженошћу испод 5 одсто.

“Не бих искључио могућност да ванредно стање буде укинуто крајем следеће седмице, а то значи и укидање полицијског часа”, рекао је Вучић за РТС.

Додао је да ће морати да буде и бржег отварања граница, чега се, каже, истовремено и плашимо, али је указао да ће се радити брзи тестови, на граници, како би људи што пре добијали резултате.

Устав није прекршен, у скупштини смо и онда имали већину

Вучић је изјавио да је сигуран да Устав Србије није прекршен тиме што Народна скупштина није увела ванредно стање пре месец и по дана, подсећа да је у скупштини и тада постојала већина за такву одлуку, те истиче да је то учињено како би се сачувала земља и животи људи.

Он је указао да ни тада, као ни сада, није било никаквих политичких проблема ни да скупштина донесе одлуку о увођењу ванредног стања, али је, каже, та одлука донета како би се хитро реаговало, сачувала земља, посланици и запослени у парламенту, као и да би се показало колика је озбиљност ситуације.

У сваком случају, каже, поштоваће се став Уставног суда по том питању.

Вучић је рекао да је пре увођења ванредног стања постојала дилема на који начин то да се уради, али да није било дилеме да је потребно увести ванредно стање, а не ванредну ситуацију, између осталог и због тога што је војска постављена да чува границе, мигрантске центре, као и због других ствари.

"Не доводи се у питање да ли је било потребно ванредно стање, већ се поставља питање да ли је било потребно у Скупштини Србије или не", рекао је Вучић.

Он је затим прочитао члан 200 Устава Србије, наводећи да је сигуран да закон није прекршен, јер постоји уставна могућност каква је примењена.

"Поштоваћемо пресуду Уставног суда јер има стотине жалби и рећи људима да смо погрешили, ако то суд пресуди", рекао је Вучић.

Он је навео да би у парламенту, на почетку епидемије, морало да буде 500 - 600 људи током заседања и да је то био велики ризик, и то у тренутку, 13, 14. и 15. марта, када је требало хитно реаговати с набавком медицинске опреме, снабдевањем продавница...

"Шта бисте ви рекли да смо имали велики број посланика који имају више од 65 година, шта бисте рекли ко је крив да смо имали пет или десет мртвих", рекао је Вучић.

Он је рекао и да многи његови политички противници критикују потезе власти по свим питањима.

У члану 200 Устава Србије се, између осталог, наводи да, када Народна скупштина није у могућности да се састане, одлуку о проглашењу ванредног стања доносе заједно председник Републике, председник Народне скупштине и председник Владе, под истим условима као и Народна скупштина.

Даље се у том члану наводи да, кад одлуку о ванредном стању није донела скупштина, скупштина је потврђује у року од 48 сати од њеног доношења, односно чим буде у могућности да се састане.

Ако Народна скупштина не потврди ову одлуку, одлука престаје да важи завршетком прве седнице Народне скупштине одржане по проглашењу ванредног стања.

Вучић истиче је то било у време када се убрзано ширила епидемија у Србији, између 13. и 15. марта и када "имамо свакако једног потврђено зараженог посланика" и када нисмо били сигурни како да решимо све проблеме, како да напунимо продавнице, набавимо респираторе и како да изградимо и обезбедимо болнице...

Такође, Вучић каже да је ишао и талас од 400.000 људи који су ушли у Србију.

Председник је запитао шта би други урадили, с обзиром да имамо велики посланика који имају више од 65 година и ко би био крив зашто нисмо искористили законску и уставну могућност да смо имали пет или 10 мртвих.

Додаје да је увек најлакше бити генерал када битка прође, као и да се власт руководила интересима и тих људи.

"Ми смо имали већину тада, као што смо је имали и данас у скупштини и нисмо имали никаквих политичких проблема, али смо то урадили да би сачували своју земљу и те људе".

Нико од нас не каже да је безгрешан, додао је Вучић истичући да је урадио све што може да заштити народ.

"Погледајте сад последњих дана, када смо све успели да ставимо под контролу, нисмо успели животе старих људи", казао је он и додао да су пре умирали и млади који су примили заразу из Милана, Лугана и слично, пошто је било ту и хроничних болесника, док данас углавном умиру стари људи.

Вучић истиче да се поноси што су спашени животи наших грађана.

"У току је велика политичка борба на коју нећу да одговарам док се не заврши ванредно стање", поручио је он.

Каже да се поноси са три ствари које смо урадили: нисмо слагали о броју мртвих за разлику од неких на западу где су слагали да су смањили 60 одсто број мртвих.

У Србији, како каже, у прва три месеца ове године умрло 26.717 људи, док је прошле године у то време умрло за 1.381 лице мање, зато што су се људи више чували.

"Шерпе" делом политички, делом незадовољство ограничењима

Вучић је изјавио да не жели да мења политику везану за спречавање ширења вируса и спасавања људских живота због “ударања у шерпе” и “звиждука”, већ ће наставити да поступа по препорукама лекара и радити оно што је најбоље за Србију и грађане.

Вучић је оценио да је “лупање у шерпе” делом политички протест, на који позивају поједини представници опозиције, а делом незадовољства људи мерама ограничења, који кажу: “Вучићу, ти си нас затворио, пусти нас напоље”.

“Оно што ме боли јесте што су лекари изгубили примат, јер ови људи почињу са ударањем већ у 20. 02 часова, јер им је много важније колико ће мени да звижде, а не колико ће да подрже своје лекаре. Тиме су показали да их јединство никада није занимало, а политички лидери који су то организовали показали су сву своју неодговорност и ништа друго”, рекао је Вучић.

Упитан да прокоментарише како разуме поруку оних који “лупају у шерпе”, а не подржавају његове политичке противнике, већ то чине из незадовољства због донетих мера, Вучић је одговорио да он верује струци.

“Мој посао је да будем лидер, а лидер није онај који прати свачију жељу. Мој посао је да донесем најбоље мере за грађане Србије, нешто имам повољнију позицију да видим све аспекте, функција ми то дозвољава, имам више информација и мој посао није да слушам већину људи, већ је мој посао да урадим оно што је најбоље за нашу земљу”, поручио је Вучић.

Каже да он нема проблем са тим да му људи “звижде” или “гађају”, наводећи да због тога никада није “кукао и плакао”, а да је то показао и тиме што је онда када су учесници протеста окупирали зграду РТС-а и зграду Председништва он, подсећа, гостовао у емисији и ишао на посао.

“Радим часно и поштено, борим се за Србију”, нагласио је Вучић.

Истиче да је ово за њега био један од лично најтежих тренутака на функцији, поготово што је на личном плану изгубио много пријатеља због корона вируса, а борио се да сачува животе грађана и онда када му је било “тешко из личних разлога у појединим моментима”.

“Немам никакву грижу савест и урадио сам све што је било могуће и веома сам поносан на ту борбу и те резултате”, подвукао је Вучић.

Србија завршила први квартал са растом БДП-а од пет одсто, борићемо се да будемо први у Европи

БЕОГРАД - Србија је први квартал 2020. завршила са растом БДП-а од пет одсто, изјавио је вечерас председник Србије Александар Вучић истичући да је у то ушло и 18 дана марта, без икаквог рада.

Вучић је истакао да је то ексклузивна вест и да би имали раст БДП 6,2 одсто у првом кварталу да није било епидемије.

"Имали смо у првом кварталу плус пет одсто раст БДП, а не минус пет одсто, што је вероватно највећи раст у Европи или међу прва два у Европи. Дизали смо се као ракета и онда је дошла корона и у тој корони све што смо радили раније као озбиљни људи - наше јавне финансије су биле спремне да приме удар и примили смо га".

Вучић је нагласио да ћемо изаћи из кризе јачи и много боље него све друге земље Европе.

"Бићемо у прве три земље у Европи по стопи раста, а борићемо се да будемо први. То сте пре могли само да сањате за Србију у економији, а да није кошарка или ватерполо", додао је Вучић за РТС.

Полицијски час од сутра у 18 сати до суботе у пет ујутру

БЕОГРАД - Председник Србије Александар Вучић најавио је вечерас да ће сутра на Кризном штабу, заједно са премијерком Аном Брнабић, изаћи са предлогом да забрана кретања почне од четвртка у 18 до суботе у пет ујутро.

 Вучић је, на РТС-у, објаснио да се том мером жели добити дан и по који су важни, како би дошли до пет до седам дана заредом са растом инфекције испод пет одсто, како кажу стручњаци.

"Јер, када будемо то имали, бићемо близу да зараза изгуби снагу“, подвукао је он.

Казао је да ће овај пут забрана кретања бити двоструко краћа него што се очекивало.

Истовремено је најавио да неће бити забране за пензионере, који ће у петак моћи да буду цео дан на улици, а не само после 18 часова.

Од суботе, додао је, биће поново све као И до сада, слободно кретање до 18 часова за све, а потом само за пензионере, додајући да ће за викенд важити правило као И за радни дан.

Вучић је подвукао да ће се то све спроводити уз додатно правило на којем инсистира епидемиолог Кон, а то је забран окупљања више од пет људи.

Окупљање више од пет људи биће прекршај, поручио је он.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"Borili smo se za život Srbije i dobre smo stvari napravili. Dobar posao smo napravili i dobro se organizovali. Radili smo vredno, borili smo se. Hteli smo da sačuvamo zemlju, naše roditelje, da zaštitimo naše građane. U poslednja tri dana imamo dobre brojeve. Uspeli smo da od ponedeljka Srbija počine da živi i radi. Moramo da slušamo struku, naše lekare. Sutra izlazimo sa predlogom koji je sve ono što su epidemiolozi tražili od nas. Slušamo struku, ne politiku i držaću se toga. Veoma sam zahvalan našim lekarima na svemu što smo uradili. Prvi kvartal Srbija je završila sa rastom BDP-a od pet odsto. Bićemo u prve tri evropske zemlje po pitanju rasta. Moj posao je da donesem najbolje mere za građane Srbije. Da uradim ono što je najbolje za našu zemlju. Činjenice i rezultate niko ne može da opovegne. Posle svega ovoga idemo dalje punim plućima, da pobeđujemo." Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić gost je emisije OKO na televiziji RTS|1.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

Вучић је истакао да се бројке крећу у добром смеру, рекавши да, процењује, на основу бројки од после подне, да ће сутра бити на четири или ниже.

Указао је да се од понедељка иде на отварање кафића и ресторана, и да Србија почиње да живи и ради.

"Наш предлог је због тога рационалан, јер како да кажемо људима да отварају кафиће, а да не могу то да припреме, а сада ће имати и суботу и недељу за припрему », објаснио је он.

Вучић је казао да ће с тим предлогом изаћи пред Кризни штаб, иако влада може сама да донесе одлуку, али му је вазно да се струка с тим сложи.

Иначе је казао да је то нешто сто је струка и тражила.

Подсетио је да је од почетка говорио да ће слушати струку, и да је увек питао Кона, Кисић-Тепавчевић, да је Стевановић био увек за најжешће мере, јер он ради са болесницима и волео би да буде све време карантин, јер не жели да види људе на респиратору.

Указао је да је др Несторовић имао нешто другачији став, и да није било једногласје на састанку два кризна штаба, јуче ујутру, због чега су он и премијерка сада свој предлог ставили на папир.

"Могли смо да донесемо одлуку, јер ми то доносимо. Не бежимо од одговорности, али захвалан сам лекарима, И желимо да одлуке буде донета на Кризном Штабу“, објаснио је он.

Казао је да је предлог оно шчим ће бити сви задовољни, јер је урађено што је струка тражила.

Уједно је рекао да сви сада знају како би решавали ситуацију, пошто су сви и стручњаци у фудбалу и сада постали експерти за корона вирус.

"У почетку су лекари били звезде које спасавају, а када је опасност била мања кренула је хистерична кампања против њих“, навео је Вучић.

Вучић је поручио да су се надлежни у земљи све време борили за живот у Србији, дали су све од себе и направили велики посао у борби против Ковида 19, а повратак нормалном животу, истиче, највише зависи од саме болести и одлуке лекара, као и до сада.

“Повратак нормалном животу не зависи од мене, зависи од болести, од заразе, од одлуке лекара”, рекао је Вучић.

Вучић је приметио да је данас у Србији популарно да се говори о шведском моделу, либералном, те запитао - да ли би се тако говорило да у Србији има, пропорционално, 3.000 или 3.500 мртвих.

“Да ли бисте тада рекли да нисмо заштитили животе? Рекли бисте”, констатовао је председник Србије.

Он је истакао да су се надлежни трудили да заштите животе, пре свега, наших родитеља, који су најугроженији.

“Успели смо то озбиљним и одговорним понашањем”, рекао је Вучић.

Према његовим речима, многи у земљи, осим нарушавања комформизма, нису могли да виде како велика криза изгледа, јер није туча у продавницама, нема веће несташице маски…

“Добар посао смо направили, што, разумем да нико никад неће хтети да каже”, подвукао је Вучић и подсетио да је Србија кренула у сопствену производњу хлорокина, алкохола, квасца…

“Желим људима да кажем - нико од нас није садиста и није желео да мучи људе, хтели смо да сачувамо земљу, пре свега, родитеље. Успели смо у највећој мери”, рекао је Вучић.

Додао је и да је на почетку увек велики страх, али да кад људи преживе - нико неће да призна да је то зато што смо имали добре мере, већ је то, каже, подразумевајуће, а за све што недостаје у животу, мора да се пронађе кривац.

“Разумем то, и потребе и нестрпљење људи. Али, нестрпљивост нам сада није савезник”, упозорио је Вучић и указао да се у неким земљама у окружењу, када су прерано попустили мере, болест вратила у већем обиму.

"Очекујте турбуленције у Приштини"

На питање о Космету, председник је рекао да би желео да се успостави апсолутно слободан проток људи, тобе, капитала и услуга. Истиче да је то од пресудног значја за Београд и Приштину.

"Биће много проблема око свега и ништа неће бити лако. Очекујте велиек потресе у Приштини, пошто је тамо легитимитет на клацкалици", рекао је председник.

Како је рекао, ако је ситуаицја стабилнија онда Београд има партнера за разговор, а ако је нестабилна онда ће лидери тамо да се утркују ко ће вишше пута да понови да је Србије учинила геноцид и друге ствари.

Зато се не радује никаквом неуспеху и турбуленцијама у Приштини.

Изборна кампања по укидању ванредног стања, али без скупова

 Председник Србије Александар Вучић није вечерас прецизирао када би избори могли да се одрже, али је рекао да ће се кампања наставити чим се укине ванредно стање у земљи и да ће она бити без масовних јавних скупова, а са више телевизијских емисија.

Он је рекао да ће о томе у понедељак разговарати на састанку са свим представницима партија са којима је имао састанак и када је уведено ванредно стање.

"Можемо да се договоримо да оставимо још три или четири дана да би сви могли да се спреме за наставак изборне кампање и да тада кажемо Републичкој изборној комисији да заседа, а од тренутка када заседа креће да теку изборне радње и остаје још 38 дана, има још много времена за кампању", рекао је Вучић.

Упитан да ли је ситуација у вези са короном можда прилика да разговара и са представницима странака са којима до сада није разговарао, Вучић је рекао да он нема са тим никакав проблем и да су добродошли сви који желе да разговарају и учествују у изборима.

"Ко год жели да покаже било какву иницијативу, ја ћу бити срећан да разговарам, то је мој посао. Али да разговарам о томе као што сам слушао да избори буду када неко жели и када мисли да њему одговара, то није реално", навео је Вучић, а на констатацију новинара да су и то теме за разговор, председник је одговорио да ће се у Србији избори одржати по закону.

Истакао је да у Србији изборе неће одређивати "неко са стране" када ће избори да буду, већ, још једном поновио, закони Србије.

Вучић је рекао да првих 15 дана од почетка кампање неће у њој учествовати, јер ће се бавити председничким послом, те је својим политичким неистомишљеницима поручио “да ће имати огромну предност”.

“Кампања ће бити технички компликована, али са много више телевизијских емисија. Потпуно је извесно да до 15. јуна нико неће да се игра са тим да организује масовне скупове и да нико неће да буде толико неозбиљан да каже народу: 'Није нам стало до вашег здравља'”, рекао је Вучић за РТС.

Он је истакао да ће број људи на јавном месту зависити од епидемиолошке ситуације у земљи, али да странка на чијем је челу неће “пунити Арену и звати 100.000 присталица”.

“Ту је наша странка највише хендикепирана, као највећа и као она која то реално може да направи, јер ми те слике нећемо моћи да пошаљемо, али с друге стране, то је негде фер. Фер је, јер ће грађани моћи да се одлуче за идеје, програме и планове, а не за то ко је већи, снажнији и јачи и ко може да направи бољу слику”, указао је Вучић.

Вучић каже и да ни СНС-у сад не одговарају избори, али да ће “морати то да прогутају”.

Поносан што смо земља која има став и сме да га каже

Поносан сам што је Србија уз помоћ својих пријатељстава успела да обезбеди опстанак у најтежим временима и што је показала да има пријатеље на све стране, али и што је показала да је међу земљама које имају свој став и смеју с њим да изађу у јавност, рекао је Вучић.

На питање да ли се Србија некоме замерила, Вучић је рекао да се земља увек замери када се покаже да има своју главу, независност и слободарски дух.

Он је рекао да је Србија исувише мала да би смела гласно да изговори оно што мисли, али да он то неће да прихвати.

"Мислим да сам урадио велику ствар за Србију, јер чувамо достојанство земље и понос и што смо на мапи земаља, које имају свој став и могу да изађу са њим у јавност", рекао је Вучић.

Упитан да ли има нека земља којој не би захвалио, Вучић је рекао да би умео то да градира, али да бира тренутак кад ће то рећи, а сада, каже, нема потребе да о томе говори.

Србија је, истакао је, на европском путу, али је пандемија корона вируса показала колико је исправна политика отворености за најближу сарадњу са земљама са истока, поручио је вечерас председник Александар Вучић.

Захвалио је Кини, Русији, земљама ЕУ, Норвешкој, Турској, као и САД и, како је рекао, изузетном америчком амбасадору у Београду, Ентонију Годфрију.

"Он је имао несрећу да му отац умре од короне. Ја бих волео да је био у Србији, уверен сам да бисмо успели да га сачувамо", рекао је Вучић.

Нећу узети 100 евра

Када је у питању подела 100 еура пунолетним грађанима, Вучић је поновио да неће узети тај новац. Он је објаснио да му тај новац није потребан и да би радије изабрао да буде уложен у неку велику инвестицију.

"Ја бих тих 100 евра вероватно потрошио на неке домаће глупости и дрангулије", рекао је он и додао да је боље да тај новац буде употребљен, на пример, за градњу путева.

Он је, такође, још једном позвао грађане Србије да одморе проведу у земљи.

"Ако барем 300-500 милиона евра од 1,4 милијарде које сваке године потрошимо ван земље оставимо у Србији, наше ће раст бити још већи", објаснио је.

Вучић је навео да је у пројекцијама раста БДП-а урачунат пад у туризму од чак 56% због изостанка доласка страних туриста, нарочито кинеских.

100 евра да се подстакне потрошња

Вучић је истакао да програм од 100 евра за све грађане Србије има за циљ да се подстакне потрошња и бољи психилошки став људи према будућности.

Вучић је, упитан зашто баш цифра од 100 евра, казао да је одлучено тако јер мисли да је за људе са нижим примањима, за сиромашније пензионере значајна та помоћ.

"Шта је требало да кажем, биће 97,5 евра?“, упитао је он и додао да помоћ од 100 евра не значи много његовом оцу који има високу пензију, али значи много пољопривредним пензионерима који примају 20. 000 динара пензију.

Истакао је да ће добити сви тај новац, а да позив телефоном, којим се пријављују, не кошта ништа, како је договорено са Телекомом.

"Свако ко је држављанин Србије, чак и они у иностранству када назову број и доставе број рачуна, добиће тај новац", најавио је он.

Вучић је казао да су прво неки говорили да је то понижење, мислећи да држава нема новца, а сада нападају што држава даје паре.

"До сада су људима у Србији само узимали паре. Када су говорили да ће дати 1.000 евра само су отимали, уништавали фабрике и будућност, тражили зајам за препород и слично. Ми сада новац дајемо. То је проблем. Добро ако је некоме понижење немој да се понижаваш. Ја не желим да узмем тај новац јер је моја плата висока, и хоћу да те паре остану држави за инвестиције“, објаснио је он.

Вучић је указао да ради исто што и премијер Јапана Шинзо Абе и председник САД Доналд Трамп, јер се давањем тих такозваних "хеликоптер пара" подстиче потрошња, а наш финансијски систем је стабилан, резерве високе тако да то можемо да учинимо.

Указао је и да је држава, у актуелној ситуацији, повећала за 10 одсто плате свим здравственим радницима, а то је за 115. 000 људи.

„Ми сада кажемо 'ево 100 евра, хоћемо да потрошите што више'“, додао је он.

Истовремено је позвао грађане да проведу одмор у Србији.

Навео је да ако потрошимо 1,4 до 1,6 милијарди евра годишње у иностранству, ако бисмо од тога могли да потрошимо 300 до 500 милиона евра у земљи, која је драгуљ, имали би још бољи економски раст.

Рекао је да је у пад привредног раста од пет одсто урачунат и пад у туризму од 56 одсто.

Подсетио је да кинески туристи нису долазили од јануара, а не само марта, и да нема више никог ни и западне Европе, или региона.

Најавио је да ће се секторски помагати, тако хотељерима, са додатним средствима за ваучере како би грађани остали у Србији.

„Ниједно осигурање вам неће дати осигурање за корону. Ако одете негде, нисте осигурани и шта онда да радимо. Да опет довозимо авионима“, упитао је он.

Исплата минималаца од 7. маја

Вучић је најавио да ће прва транша исплате минималаца почети од 7. маја.

Вучић је рекао да ће држава исплатити око 300 милиона евра за микро, мала и средња предузећа и за све предузетнике.

Упитан каква је ситуација са онима који раде хонорарно, који нису званично запослени, Вучић је рекао да постоји проблем са око 2.500 слободних уметника и да држава гледа на који начин може да им пружи подршку за излазак из кризе.

 "Гледамо и лица са инвалидитетом да унапред добију сто евра, без тога да морају да позивају телефоном", рекао је Вучић.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер