петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: "Споразум са народом" је скуп невероватних глупости, имам паметнија посла него да коментаришем Ђиласа, Јеремића и Бошка Обрадовића; Косовски Албанци симулирају реалност која не постоји
Хроника

Александар Вучић: "Споразум са народом" је скуп невероватних глупости, имам паметнија посла него да коментаришем Ђиласа, Јеремића и Бошка Обрадовића; Косовски Албанци симулирају реалност која не постоји

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. фебруар 2019.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је предлог Споразума са народом, који је сачинила опозиција, "скуп невероватних глупости", као и да грађани који протестно шетају могу да то чине колико хоће али да се неће дозволити насиље.

"Прочитао сам тај споразум, као и онај претходни уговор са народом који је имао неког смисла, осим што се све слагали, а овај је празна љуштура", рекао је Вучич, одговарајући на питања новинара у Минхену где учествује на безбедносном форуму.

Он је рекао да има много озбиљнијег посла него да коментарише "Ђиласа, Јеремића и Обрадовића", наводећи да га никад неће победити на изборима.

Говорећи о грађанским протестима, он је рекао да "код нас нема хаоса", за разику од неких других земаља, где је и разбијених глава.

Према његовим речима, важно је показати демократски однос према људима који другачије мисле.

Важно је показати демократски однос према људима који другачије мисле. Ми то радимо на веома добар начин - много боље него многе европске земље

"Ми то радимо на веома добар начин - много боље него многе европске земље", рекао је Вучић. 

Нисам много оптимистичан да ће у 2019. бити могуће постићи споразум са Приштином; Мање је важно да ли ће избори бити за пола године или за годину дана

Председник Србије Александар Вучић "није много оптимистичан" да ће још у овој години бити могуће постићи споразум с Приштином о нормализацији односа.

Вучић је, у изјави аустријској агенцији АПА, рекао да ће се свом снагом борити за компромис, али је предуслов за наставак дијалога с Приштином укидање такси које су приштинске власти увеле на српске производе.

На питање о превременим изборима у Србији због протеста у земљи, он је казао да "о томе још није дискутовано".

"Најважнија тема за нас је питање како ћемо решити косовски проблем", подвукао је Вучић.

Када дијалог с Приштином буде настављен, онда ћемо моћи да се концентришемо на српску привреду, која се тренутно добро развија, објаснио је Вучић, додајући да ће тада одлучити о изборима.

"Да ли ће се гласати за пола године или за годину је мање важно", поручио је председник Србије.

Косовски Албанци симулирају реалност која не постоји

Београд и Приштина су стотинама хиљада миља далеко од споразума, а косовски Албанци симулирају некакву реалност која не постоји, а добар део међународне заједнице се прави да то не види, утисак је који је председник Србије Александар Вучић стекао из низа разговора и контаката са званичницима у Минхену, током конференције о безбедности.

"Неко није потпуно искрен", рекао је Александар Вучић новинарима и додао да заправо није разочаран, иако, можда, тако звучи, јер, каже, није ни очекивао суштински другачији приступ од земаља које су признале косовску незавиност.

Сви говоре, објаснио је, о пoтреби укидања такси на робу из Србије, али, констатује, таксе и даље постоје.

"Једино што смо чули овде по том питању је – 'хвала вам, Срби, што не уводите реципрочне мере'", пренео је председник Србије.

Што се тиче косовских Албанаца, они, каже Вучић, изводе већ месецима трик – Харадинај мерама стиче унутрашњу популарност, а Тачи обезбеђује међуанародну подршку тако што говори како ћемо постићи споразум за три, за шест месеци, само што нисмо...

Зашто то раде, јасно је, каже председник – ако споразума не буде, Албанци ће рећи да су говорили о споразуму, а да су Срби против, јер све време говоре да је споразум далеко и да га неће бити, штo, истакао је Вучић, и јесте истина.

"Стотинак хиљада миља смо далеко од било каквог споразума", истиче председник Србије, а све остало је, према његовом утиску, симулирање у којем учествује и део међународне заједнице, који и у Минхену отвара простор делегацији Приштинe, у којој има изузетно много људи, који около лобирају и причају своју причу.

Додаје да је ову слику пренео и шефовима немачке и руске дипломатије – Хајко Масу и Сергеју Лаврову, као и осталим званичницима, укључујући Федерику Мoгерини, америчког сенаторa Ронa Џонсонa и остале са којима је разговарао у Минхену и којима је изнео позицију Србије.

"Неограничена средства Приштине за лобирање"

Вучић, који ће данас поподне на једном панелу сучелити ставове са косовским председником Хашимом Тачијем, каже да је то готово невероватно у ком броју су у Минхену присутни представници Приштине, који очито имају неограничена средства за оваква лобирања, а који су изгубили сваку врсту пристојности и дипломатске културе, а неки, попут Украјинаца, им организују радне ручкове са утицајним политичарима.

Косовских Албанаца има у Минехену, каже председник Србије, извињавајући се на изразу, којим не жели ништа ружно да каже, "као кусих паса" и да једино од њега беже, док све остале хватају "као ласом" по ходницима.

"Не можете да се окренете, а да их не сретнете по ходницима", додао је Вучић.

Председник се осврнуо и на платформу за преговоре коју је влада у Приштини усвојила и последила скупштини, а по којој Србија треба са свим њиховим захтевима да се сагласи, и да их призна, и да уђу у УН, а ми да добијемо суд за Србе и да Приштина призна Београд.

"Људи, јесте ли луди, јесте ли бунике јели? Да се Србија сагласи са свим тим, да уђете УН, а да оно што ми добијемо буде да Приштина призна Београд и ми треба да будемо срећни, да трчимо од среће?", запитао је Вучић и рекао да ће Србија морати да реагује на оно што Албанци раде.

Србија жели компромисно решење, "али сам уплашен", наводи председник Србије, да би Приштини "још неке грозније идеје могле да падну на памет".

"Овде не зарезују никога, имају своја посла. Шта да на то кажете?", приметио је Вучић.

Говорећи о грађанским протестима, он је рекао да "код нас нема хаоса", за разику од неких других земаља, где је и разбијених глава.

Вучић је јуче, првог дана конференције, имао низ билатералних сусрета, са председником Молдавије Игором Додоном, потпредседником владе и министром спољних и европских послова Белгије Дидијеом Рејндерсом, са политичким директором у Форин офису Ричардом Муром, као и шефом немачка дипломатије Хајком Масом.

Председник Србије Александар Вучић наставља данас са учешћем и билатералним разговорима на 55. Минхенској конференцији о безбедности у главном граду немачке покрајине Баварске.

Другог дана боравка у Минхену Вучић ће имати билатералне разговоре са министром иностраних послова Руске Федерације Сергејом Лавровим, делегацијом Конгреса САД - сенатором Роном Џонсоном и сенаторком Џин Шахин, као и делегацијом Конгреса предвођеном сенатором Роџером Викером, европским комесаром за проширење Јоханесом Ханом, посланицима немачког Бундестага Јоханом Вадефулом, Јиргеном Хартом и Петером Бајером, те и са шефицом норвешке дипломатије Ине Ериксен Сореиде.

Председник Србије учествоваће и на панел дискусији „Безбедност у Југоисточној Европи: два корака напред, једна корак назад", коју ће водити „шеф" Минхенске безбедносне конференције Волфганг Ишингер.

На крају првог дана председник Вучић је рекао да је са саговорницима разговарао о европском путу Србије, ситуацији на КиМ и односима Београда и Приштине.

Како је рекао, пренео је своју забринутост због актуелних дешавања.

"Мислим да су добро разумели позицију Србије и да це заједно са нама покушавати да пронађу решење за то. Јер, ако то не будемо урадили, ако се ствари не буду смиривале, имаћемо сви заједно проблем, а чини ми се да то нико не жели и да то ни за кога није добро", рекао је Вучић за српске медије у Минхену.

Конференција у Минхену ове године изузетно је посећена и на њој учествује око стотину политичких и економских лидера из целог света.

САД су на конференцији у до сада најбројнијем саставу, а делегацију предводи потпредседник Мајк Пенс.

Британски министар: Нећемо напустити Украјину и Балкан

Нећемо напустити државе које Русија покушава да угрози, попут Украјине и земаља Западног Балкана, поручио је у Минхену британски министар одбране Гавин Вилијамсон.

Обраћајући се први пут на Минхенској безбедносној конференцији, Вилијамсон је јуче оптужио Русију да покушава да "гурне Запад у нову трку у наоружавању за коју он једноставно није заинтересован и не жели, чинећи свет мање безбедним местом".

Истовремено је позвао Москву да обнови односе са западним земљама кроз дијалог, преноси Ројтерс.

"НАТО данас још више значи јер је стари противник итекако у игри", рекао је Вилијамсон.

Британска агенција подсећа да су домаћини конференције у Минхену идентификовали "нову еру велике конкуренције моћи" између држава као што су САД, Русија и Кина као главну тему овогодишњег самита.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер