четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Немам илузија о брзом уласку у ЕУ, али очекујем позитивну поруку ЕУ
Хроника

Александар Вучић: Немам илузија о брзом уласку у ЕУ, али очекујем позитивну поруку ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. октобар 2021.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да нема превелика очекивање од сутрашњег самита ЕУ – Западни Балкан у Словенији, али да очекује позитивну поруку о подршци Западном Балкану.

Александар Вучић изјавио је после састанка Европске народне партије у Љубљани да је словеначки предлог да до 2030. године све земље Западног Балкана буду део Европске уније.

Kако је рекао, ту иницијативу словеначке делегације подржао је аустријски канцелар Себастијан Kурц и предлог је да то буде део званичног саопштења, али се томе отворено противе три земље.

"Мислим да то европски лидери неће бити спремни да прихвате", рекао је Вучић и додао да је њих изненадило што то код људи са Балкана не изазива велико изненађење.

"Немам превелика очекивања, очекујем позитивну поруку ЕУ"

Kако је рекао, он нема никаквих илузија о брзом уласку у ЕУ, али да је важно да Србија буде на европском путу и да има блиску сарадњу са ЕУ, јер више од 60 одсто извоза иде у ЕУ, а и Србија припада Европи.

Истакао је да је то политичка одлука, а да мисли да Србија предњачи у интеграцијама.

Вучић је оценио да су грађани Србије били у праву што желе да одржавају везе и са земљама ван ЕУ.

"Видећемо шта ће да одлуче Европљани, сигуран сам да ћемо им послати сутра позитивну поруку, да ће се наслушати наших свађа и да ће свима њима бити свих нас преко главе због свих наших свађа", рекао је Вучић.

Истакао је да је за њега велика ствар што ће покренути сутра пред свим европским лидерима – питање подршке у сфери енегетике.

"Неке земље су већ донеле велику подршку, и сада наравно и наши неуспешнији привредници ће тражити и већу подршку државе да би покривали неке своје друге губитке, али да постоји објективно проблем, постоји. Италија је већ издвојила милијарду евра, што је огроман новац. То ће бити сутра један од мојих захтева и молба и за Меркел и Макрона да саслушају и да пробају и нама да помогну као што ће помагати земљама ЕУ", навео је Вучић.

"Верујем да ће Макрон и Меркелова и мени и Kуртију нешто да поруче"

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће сутра, на маргинама Самита Европска унија–Западни Балкан, имати низ значајних билатералних сусрета, додајући да очекује и разговор са немачком канеларком Ангелом Меркел и председником Француске Емануелом Макроном.

"Верујем да ће и Макрон и Меркел, и мени и Аљбину Kуртију нешто да поруче", рекао је Вучић.

Рекао да није постигао сагласност са представницима албанских партија из Албаније и са Kосова и да није био срећан оним што је чуо од представника Босне и Херцеговине.

"По питању БиХ, свим оним што сам могао да чујем и видим нисам био нарочито срећан и није ми улило наду да ћемо моћи да рачунамо на апсолутно сигурно окружење", поручио је Вучић из Љубљане.

Он је рекао да разлике три народа у БиХ никада нису биле толико велике и до сада нису биле израженије.

Снага ЕПП концетрисана у централној и југоисточној Европи

Вучић је оценио да је после губитка немачке Демохришћанске уније на изборима, снага Европске народне партије концентрисана у централној и источној Европи.

"Најзападнији је Беч, чији је канцелар из ЕПП, а ми и Румунија смо најисточнији на власти. Очекује се и победа Народне партије у Шпанији, али отом потом", додао је Вучић.

Указао је да је данас ЕПП највећа партија у Европи, упркос другом месту на немачким изборима.

"Увек је важно шта се разговара на том скупу, јер је то увек државни скуп. Није био уштогљен, бирократски разговор", рекао је Вучић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер