петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић на „Копаоник бизнис форуму“: Највећи страх имам од раста национализма; Жао ми је што није продат "Телеком", макар и за нижу цену
Хроника

Александар Вучић на „Копаоник бизнис форуму“: Највећи страх имам од раста национализма; Жао ми је што није продат "Телеком", макар и за нижу цену

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. март 2016.

 КОПАОНИК - Председник Владе Србије Александар Вучић рекао је данас да највећи страх има од нестабилности у региону, указујући на раст националистичкх и екстремистичких тенденција.

Вучић је, у обраћању на Копаоник бизнис форуму, казао да ситуација није идеална ни у Македонији, ни Приштини, а ни било где друго.

"Имамо раст националистичких и екстремистичких тенденција чак и у неким земљама ЕУ где се црнокшуљаши шетају улицама. Поносан сам што то није код нас присутно, али је видљив јасан раст екстремистичких снага", подвукао је Вучић.

Премијер је истакао да ће, иако се многима не свиђа, пре свега због његове прошлости, увек бити на страни свог народа, неће дозволити да му држе патриотске лекције, и да неће правити компромис са оним снагама које теже да нас врате уназад, у сукобе.

"Њима ћу се супротставити свом енергијом, јер знам да би то уништило Србију", подвикао је Вучић.

Он је истакао да не бисмо били први народ који би због тога изгубио право на будућност.

Жао ми је што „Телеком“ није продат, макар и за нижу цену

Влада ће данас донети више уредби и подзаконских аката којима ће регулисати помоћ и подршку грађанима у 14 поплављених општина, изјавио је премијер Александар Вучић на "Копаоник бизнис форуму", српском пандану светског економском форуму у Давосу.

Он је подвукао да поплаве нису ни близу размера оних које су погодиле Србију 2014. године.

Вучић је у обраћању на Копаоник бизнис форуму рекао да ће ће држава гледати да надокнади готово сву штету на кућама, помоћним објектима и пољопривредним ораницама.

"Они који нису директно погођени треба да знају да су те ствари решиве. То су тешке и непријатне ствари за оне који су погођени поплавама", рекао је Вучић.

"Нисам сигуран ни сада да смо добро одлучили о Телекому"

Премијер Александар Вучић изјавио је данас да није сигуран да је влада донела најбољу одлуку да не приватизује Телеком. "Да ли смо донели праву одлуку, уопште нисам сигуран. Биће да ни ја нисам имао довољно храбрости и одважности да утичем на све друге чиниоце у процесу одлучивања да наше решење буде другачије. Можда је у тој одлуци 50-50, можда је политички притисак и притисак целокупне јавности допринео да буде 51-49 да не продамо Телеком", рекао је Вучић на Копаоник бизнис форуму.

Вучић је рекао да било потребно да се уједињено иступи по том питању, а не да и они који се "тобож залажу" за продају Телекома "сете" да цена није била довољно висока. "А иначе су говорили да је страшна цена била 2011. године, кад смо добијали 1,1 милијарду евра, а онда су се сетили да ни две милијарде није добвољно за седам посто више, али то је Србија", рекао је Вучић. Он је навео да није сигуран да ли треба да се каје због те одлуке или не, али да свакако нема повратка назад. "Сад морамо да се боримо да привучемо мањинске партнере, поново да мењамо приступ послу и радимо на томе како Телеком да прати светске трендове", закључио је Вучић.

КОПАОНИК - Пут лаких решења водио би Србију у амбис и зато никакав компромис по питању политике идемо ли у будућност или се враћамо у прошлост нећу и не пада ми на памет да правим, поручио је данас премијер Александар Вучић. "Нема компромиса, Србија мора да иде у будућност, да чува пријатељства, али је јасан пут и тип друштва којем желимо да припадамо, ту разговора и компромиса нема", поручио је премијер на Бизнис форуму.

Он је посебно захвалио оном, како је рекао, малом броју људи, који су подржали тешке реформе, и поручио да нам је потребно да ујединимо знање и приступ и да само поштенијим односом можемо да наставимо путем реформи и оздрављења привреде.

У том смислу је, навео је, захвалио Савезу економиста и његовом председнику Александру Влаховићу, који су, не рачунајући на било какав лични или политички интерес, подржали мере Владе Србије, које су биле тешке, непопуларне, али су омогућиле фискалну консолидацију, померање на Дуинг бизнис листи Светске банке, похвале међународних финансијских институција, али и извесно повећање, односно враћање плата и пензија, које су биле смањене.

"Сви би волели да се све што смо планирали уради, али да то уради неко други, а то једноставно не мож"е, приметио је Вучић и додао да је баш зато посебно захвалан "оном малом броју људи који су наше мере подржали".

Пета ревизија аранжмана са ММФ најтежа

Вучић оценио је данас да ће пета ревизија аранжмана са ММФ-ом бити најтежа, јер је потребно да се изведу још неке тешке мере.

Он је указао да је ММФ, за разлику од 2011, када је Србију напустио после свега месец дана, обавио већ трећу, односно и четврту ревизију.

"Ако прођемо пету ревизију, не видим да ћемо даље имати велике проблеме. Желим да прођемо комплетан аранжман са ММФ-ом, јер је то гаранција да смо на добром путу", нагласио је премијер.

Вучић је казао да ће за пролазак пете ревизије бити потребна огромна подршка Влади Србије.

"Стање у јавним предузећима данас много боље"

Стање у јавним предузећима сада је боље него пре две, три године, изјавио је премијер, наглашавајући да није истина да ништа није предузето.

Вучић је, у излагању на 23. Копаоник бизнис форуму, навео да су неопходне и снажније структурне реформе, те да, иако је до сада било позитивнох помака, влада није ни тиме задовољна.

"И лично нисам тиме задовољан. Али ако погледамо ситуацију у Железницама, види се да је драматично промењена. Ми смо руски кредит приказали као субвенцију, али то је кредит, а субвенције за Железницу се смањују", рекао је премијер и додао да ће и услуга тог јавног предузећа морати да се поправи, а следи и рационализација.

Је ли добро у Србијагасу, запитао је Вучић, наводећи да то не можете недвосмислено да се каже, али може и то да је 10 пута ситуација боља него што је била.

"За то је делом заслужно и то што смо вратили дуг тог предузећа према НИС-у и Гаспрому. Због тога је и дефицит био 3,7 одсто БДП, а иначе би био мањи, око 3,1 одсто", рекао је Вучић, објаснивши да је усвојен план за финансијско реструктурирање тог предузећа у складу са договором са ММФ и Светском банком.

"И то људи требало да знају. Мењају се ствари", рекао је он.

Вучић је казао да није пресрећан ни стањем у Електропривреди Србије, јер неке ствари "и не можете да изгурате".

"У Железници смо о програму отпремнина за оне који остају без посла говорили о 250 или 300 евра по години стажа, а добијете ситуацију да вам у ЕПС-у кажу, 'ми тражимо 1.500 евра по години'. Тамо је просечна плата 80.000 динара, двоструко већа од републичког просека. На нашу констатацију да је то немогуће, они кажу 'добро, али нама је минимални захтев онда 900 евра'. Даље кажу, ако не прихватимо, да ће се побунити, да ће да штрајкују", навео је премијер.

Он је истакао да се прети штрајком, искључењем струје, а цела Србија на то ћути.

„Ово није правично и није у реду. Сви би хтели да се нађе нека будала да направи то уместо других, па да му сви скачу на главу да то тако не може", критиковао је Вучић, додајући да је захвалан малом броју људи који подржава мере владе, као и да му не смета када председник Фискалног савета Павле Петровић тражи више, јер не одступа од свог става.

Дефицит смањен на 3,7 одсто БДП

Говорећи даље о успесима Владе Србије, он је рекао да је општи дефицит 2014.био 6,6 одсто БДП-а, а прошле године је смањен на 3,7 одсто.

"Тај резултат је могуће оценити као успешан тек кад буде заустављен раст јавног дуга. Зато ћемо морати још да смањујемо дефицит, а у том циљу да снажније повећавамо пореске приходе пре свега борбом против сиве економије", рекао је Вучић.

Он је навео да је Србија прошле године остварила инвестиције у висини од 1,8 милијарди евра, без велики приватизација, као што су Телеком или аеродром.

С тим у вези је поменуо Босну и Херцеговину која ни територијално, а ни по броју становништва није много мања од Србије, а која је имала свега 400 милиона евра инвестиција, иако је пријемчивија и много лакше добија инвестиције из исламских земаља, што би и ми волели.

"Светски смо шампиони у кукњави"

"„Код нас постоји увек перманетнтно незадовољство. Увек кукњава, јер смо светски шампиони у кукњави", подвукао је Вучић.

„Од какофоније у Србији како сви све знају, а нико не би ништа да предузме, окачио неког другог као кривца за све проблеме, јесте био разлог што неке раније владе нису ушле у реформе. Нама је потребно уједињавање знања, приступа, и поштенијег односа, јер само уједињени можемо да направимо напрдак у будућности", казао је он.

Вучић је подсетио да је Влада донела низ непопуларних закона од којих су сви, како се испоставило касније, имали користи.

„"Свака промена се дочека на нож у Србији", критиковао је премијер.

Вучић је навео да је Србија по први пут неким бонитетским кућама поправили рејтинг.

„"Очекујем да у овој години имамо већи раст, да не буде само 1,75 одсто како предвиђају ММФ и Светска банка. Надам се да ћемо успети да изрвшимо коначно приватизације неких великих система и да у трећем или четвртом кварталу имао због тога већи раст", нагласио је он.

Задовољство је изразио и растом у грађевинарству за 11 одсто, као и у прерађивачкој индустрији која је порасла за 5,3 одсто, уз наду да ће се тај тренд наставити.

Такође је рекао да жели да се даље унапреди пословно окружење како би се повећао долазак инвеститора, али за то је неопходна и реформа правосудног система.

"„Зато су важна отварања поглавља 23 и 24", додао је он.

Вучић је казао да су плате у Србији номинално највеће, зато што су повећане у приватном, а дошло је и до малог повећања у јавном сектору.

"„Тако се прави здрава држава", констатовао је премијер.

"Страни инвеститори генератори раста"

Премијер Србије констатовао је данас да на Балкану поново постоји неко лудило против странаца, иако су страни инвеститори генератор раста.

Он је, на конференцији за новинре у оквиру Копаоник бизнис форума, рекао да је све што је урађено на запошљавању нових радника учињено од стране страних инвеститора.

Према његовим речима, одбијање странаца би одвело земљу у глад.

Вучић је казао да се неки противе доласку странаца и продаје српских фирми, а тако и Телекома, иако би долазак странаца донео веће убирање пореза, ПДВ-а на нове услуге.

„Боље је да некада неко изнесе део добити из наше земље, него да га уопште нема", поручио је премијер.

С тим у вези је поменуо Лутрију која је 2011.и 2012. била у минусу од милиона евра, што је право светско чудо када је лутрија у губитку.

Вучић је казао да је пошло за руком да се у Лутрији преокрене ситуација и сада послује са великим добитком од 1,5 милиона евра.

„И сада када се помиње да се Лутрија да странцима на упорављање, како би правила добитак од 50 милиона, неки кажу зашто ми не би правили те добити. Шта ме брига ако ће толико зарађивати, јер ће уједно плаћати и више на основу ПДВ-а. То је тешко објаснити Србима", нагласио је он.

Вучић је казао да су стране инвестиције биле добре, а домаће и даље проблем.

Према његовим речима, развој предузетничког духа је проблем, због чега је ова година проглашена „Годином предузетништва".

„То је један од кључних разлога што смо уложили новац и посветили већу пажњу да би сви разумели да није држава та која треба да даје посао, већ морамо да се припремамо за посао. Тешко нам је да изађемо из социјалистичког самоуправљања", закључио је премијер.

(Курир-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер