четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у Паризу: Србија добила подршку од Макрона за проналажење компромисног решења са Албанцима, нећемо ући у ЕУ пре него што буде решено питање КиМ; Макрон: Француска ће помоћи Србији у решавању најосетљивијих питања на путу ка ЕУ
Хроника

Вучић у Паризу: Србија добила подршку од Макрона за проналажење компромисног решења са Албанцима, нећемо ући у ЕУ пре него што буде решено питање КиМ; Макрон: Француска ће помоћи Србији у решавању најосетљивијих питања на путу ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. јул 2018.

Франуски председник Емануел Макарон је у Паризу, после разговора са српским колегом Александром Вучићем, изјавио да ће Париз помоћи Србији у решавању најосетљивијих питања на путу ка Европској унији. Вучић је рекао да очекује подршку Маркона у процесу европских интеграција Србије.

Макрон се, после разговора са председником Србије Александром Вучићем, захвалио Србији на сарадњи у борби против тероризма, организованог криминала и илегалне имиграције, као и на позиву да 11. новембра у Београду учестрвује на обележавању 100. годишњице Првог светског рата.

"Морамо да чувамо мир и стабилност, да заједнички тражимо решења и гледамо у будћност, а не само у прошлост", рекао је Вучић.

Он је рекао да је Србија добила подршку од Макрона за проналажење компримисног решења са Албанцима на Косову како би се "обезебедио трајни мир за све људе који живе на нашим просторима".

Вучич је рекао да је са Макроном разговарао о будућности Србије и региона као и о дијалогу Београда и Приштине, о билатерланим односима и о "српско-француском искреном и дуготрајном пријатељству које не траје деценијама већ вековима".

"Макрон је био заинтерсован како ћемо се борити за решавање проблема у оквиру мигрантске кризе да ћемо држати и под контролом, али у складу са највишим стандардима третирања људи како то Француска и Макрон захтевају", рекао је Вучић.

Он је рекао да су се фокусирали на будућност и да билатерална сарадња напредује посебно на економском плану.

Вучић се кратко обратио и на француском језику и честитао победу репрезентацији Француске на Светском првенству.

Дан после састанка са Макроном у Бриселу је заказана нова рунда дијалога председника Србије и Косова, Александра Вучића и Хашима Тачија, уз посредовање високе представнице ЕУ Федерике Могерини.

Вучић: Има напретка у истрази убиства Оливера Ивановића

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су српски истражни органи напредовали последњих недеља у истрази убиства лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића и да је уверен да ће бити учињено све да тај случај буде решен, али да у овом тренутку још нема лица које би било осумњичено за тај злочин.

У изјави новинарима након сусрета са председником Француске Емануелом Макроном, Вучић је рекао да, нажалост, Београд нема ефективну власт на Косову и да Србија није могла да спроведе увиђај нити је имала право да води истрагу, већ су то учиниле приштинске власти.

"Све податке смо доставили Приштини и спремни смо у сваком тренутку да сарађујемо јер је то за нас кључно питање. Тражили смо од неких страних служби сателитске снимке да видимо где су се сакриле убице, али су нам рекли да ништа не може да се искористи из тих снимака јер је била магла. Ми смо, упркос томе, тражили да их добијемо, али их нисмо добили", рекао је Вучић.

Он је додао да нема савршеног злочина већ само велике потребе и велике наде да ће и тај злочин бити решен.

"Ја сам у то уверен. И не питам ко може да нам помогне, већ сам сигуран да ће све бити урађено да се и то реши. То је за нас једно од кључних питања", рекао је Вучић.

Вучић: Не чуди ме прослава успеха фудбалске репрезентације уз усташке песме у Хрватској; како иде она (Томпсонова) песма „Гени камени, 'није добра '45, раселили нас диљем света“ 

Председник Србије Александар Вучић изјавио је у Паризу да га не чуди прослава успеха фудбалске репрезентације у Хрватској певањем усташких песама, али да је његов посао да са Загребом има добре и све боље односе.

У обраћању српским новинарима после састанка с француским председником Емануелом Макроном, Вучић је рекао да има право да не навија за Хрватску и додао да неће да "изговори ниједну ружну реч" јер су Србији "потребни добри и бољи односи у будућности".  

"Ја сам реаговао после прве утакмице. У сваком тренутку сам показивао поштовање према Хрватима, говорио да играју одличан фудбал. Рекао сам само, као што свако има право да навија за њих, имам право да не навијам за њих. Јесам ли некога увредио? Не", навео је српски председник.  

Навео је да су 1992. године спаљене све куће његових стричева, браће од стричева, тетке, његовог оца, као и кућа коју су његов отац, брат и он зидали.  

"Све су спалили. Ја треба да кажем 'дивно, сад морам да навијам'. Па не морам. Моје је да водимо добру политику с Хрватима, да имамо добре и све боље односе. Имаћемо све боље односе, моје је да бринем о хрватској мањини у Србији, да бринем о српском живљу, да нешто, ако могу, учиним да се они осећају слободније и сигурније у Хрватској, иако је то тешко", казао је Вучић.  

Он је казао да је за Србију 1941. година била тешка и навео делове песме хрватског музичара Марка Перковића Томпсона у којој се 1945. година приказује као лоша за хрватски народ.  

"И следећи пут ће да буду исте те песме. Како иде она (Томпсонова) песма Гени камени, 'није добра '45, раселили нас диљем света'. За неког је добра '41, а за нас је била тешка, ружна и очајна. За нас је '45. година коначног ослобођења од немачког нацизма, хрватског фашизма, италијанског, бугарског, мађарског", додао је председник Србије.  

"Не желим да говорим о рату, Србија ће бити сачувана од сукоба"

Упитан да прокоментарише изјаву косовског премијера Рамуша Харадинаја да ће у случају поделе територије доћи до новог рата, Вучић је рекао да он не жели да говори о рату и да ће Србија бити сачувана од сукоба.  

"Не волим када лидери других народа говоре о рату, ми рат не желимо и даћемо све од себе да наш народ и нашу земљу сачувамо од било каквих сукоба", казао је Вучић.  

Он је додао да је данас видео да "још неко нешто поручује" о рату, али да је његова порука да ће бити сачуван мир.  

"Када стално помињете ту реч рат и када то стално раде Орић и Харадинај, онда не можете да кажете да је то безвезе и да су то глупости. Стара изрека каже, кад код Чехова видите у првом чину окачену пушку, та пушка ће да опали у трећем чину", навео је Вучић.  Рекао је да мисли да ће Србија имати подршку Макрона у проналажењу компромосног решења за Косово, да се нада и подршци немачке канцеларке Ангеле Меркел, и додао да "онда нека нада постоји".  

"Ако остане замрзнут конфликт на Косову, рачунајте да нема европске перспективе, рачунајте да долази смањење инвестиција", навео је српски председник.  

Он је критиковао оне који мисле да би Србија требало да "показује мишиће".  

"Са чиме да показујемо мишиће? Са нула мигова, колико сте ми оставили у исправном стању, са два стара хеликоптера, са старим пушкама? Са тим да показујем мишиће? А чију децу да шаљем? И данас када имамо много више оружја, не показујемо мишиће, јер немамо децу за бацање. А то оружје нам служи како одвраћајући фактор за све лудаке који би да помисле да могу Србију да поробе", навео је Вучић.

Вучић: Макрон обећао да ће доћи у Србију

Париз -- Председник Србије Александар Вучић састао се у Паризу са француским председником Емануелом Макроном који је обећао да ће доћи у Србију.

Вучић је рекао да је са Макроном разговарао о будућности Србије и региона као и о дијалогу Београда и Приштине, о билатерлајним односима и о "српско-француском искреном и дуготрајном пријатељству које не траје деценијама већ вековима". 

Француски председник Емануел Макрон рекао је после сусрета с председником Србије Александром Вучићем да Француска жели да помогне Србији на путу ка Европској унији и захвалио на помоћи Србије по питањима безбедности и борбе против организованог криминал и илегалне миграције.

"Србија је ангажована у преговорима о приступању ЕУ... Желимо да будемо ти који ће јој помоћи на том путу да бисте решили најосетљивија питања", рекао је Макрон на заједничкој конференцији за новинаре с Вучићем у Јелисејској палати. 

Макрон је рекао да стогодишњица Првог светског рата подсећа како су се некад Француска и Србија бориле као савезници и додао да су српски и француски војници поново данас заједно у мировним мисијама, на пример у Малију и у Либану. 

"Захваљујем на помоћи по питању безбедности, организованог криминала и имиграције, Србија је неопходан партнер, рекао је Макрон. 

Он је рекао да подржава стабилност целог региона, сваке земље региона и позвао их да не попусте под било каквом страном претњом. 

Француски председник Емануел Макрон прихватио је позив да дође у Србију, а председник Александар Вучић рекао да се нада да ће то да буде што пре. 

Макрон је претходно на заједничкој прес конференцији рекао да је захвалио Вучићу на позиву и да жели да ишпостује преузети позив, док је српски председник у новинарима пренео да је данас молио Макрона да Србију посети што пре. 

"Ја сам данас успео, мучио сам, мучио председника Макрона да ми обећа да ће да дође у Србију а не само ја поново у Париз и на крају сам успео и рекао сам да ћу то да кажем српској јавности и да се он не љути због тога", рекао је Вучић и обратио се Макрону рецима: "Ми вас очекујемо пуног срца и да то буде што пре", рекао је Вучић. 

"И ја сам то потврдио", рекао је Макрон и захвалио.

Макрон: Ако испуните све, улазите у ЕУ 2025.

Француски председник је рекао да је неопходно реформисати ЕУ пре 2025.

- Србија је почела преговоре са ЕУ. Дата је 2025. година као оквирна. Треба да гледамо кључне ствари. Ако се ништа не уради до тада у смислу реформи и оног што се захтева у преговорима, Србија не може ући тада у ЕУ. Ако Србија испуни критеријуме и напредује брже него што је предвиђено, онда преговори могу да буду закључени. ЕУ мора да се реформише због себе саме. У дијалогу који имамо са Србијом, треба да одговарамо на питање која су пред нама. Ако је урађено све оно што је предвиђено, Србија ће ући 2025 године у ЕУ - истакао је он.

Вучић: Србија неће ући у ЕУ пре него што буде решено питање Косова

Вучић је навео да Србија неће ући у ЕУ пре него што буде решено питање Косова.

- Да ли ћемо у томе успети, ја нисам превелики оптимиста, али ћу се борити да у томе успемо. Посветићемо се решавању свих проблема. Разговарали смо о регионалној економској зони на Балкану, то је веома важно То није стварање никакве нове Југославије. То је стварање бољих услова за инвеститоре и није супституција за ЕУ. За нас је важно да имамо Француску за свог пријатеља и савезника - рекао је председник Србије.

 Вучић је навео и да му је Макрон честитао на победи Ђоковића на Вимблдону, рекавши да је то незванично првенство света, а том приликом он је француском председнику честитао на победи француске репрезентације на Светском првенству у фудбалу.

Париз -- Разговори у четири ока француског председника Емануела Мкрона и председника Србије Александра Вучића завршени су у трајали су дуже него што је било предвиђено.

Наиме планирано је да тет-а-тет разговор два државника буде получасовни, а трајао је пун сат.

Шеф француске дрзаве дочекао је председника Вучића, уз војне почасти, присутну гарду, испред Јелисејске палате, након чега су започели разоворе.

Овај сусрет двојице председника одржава се у важном тренутку, дан уочи нове рунде дијалога у Београда и Приштине у Бриселу, а према ранијој најави Вучић и Макрон ће разговарати о билатералним односима, нарочито о економској сарадњи, ситуацији у региону, са посебним освртом на бриселски дијалог и европским интеграцијама Србије. 

Након тет-а-тет разговора председницима ће се придружити сарадници на радном ручку, који председник Макрон приређује у част српског колеге у Јелисејској палати. 

После ручка председници ће се обратити новинарима. 

Вучић и Макрон разменили су и поклон. Председник Србије је француском колеги поклонио специјалну едицију Александровић вина у дрвеној кутији са кључем и Ратни дневник од 7. септембра 1918 године, копија са преводом на француски, са порукама, честиткама, Стојана Протића и Поенкареа. Макрон је Вучићу поклонио такође вино, ако и специјалне држаче за боце за вино. 

Посета председника Вучића Француској је од великог значаја за Србију имајући у виду да је последњи пут један шеф државе боравио у Београду пре 18 година, а тада је то био Жак Ширак. 

Вучић је уочи одласка у Париз рекао да много очекује од разговора са председником Макроном. "Мислим да је тај сусрет веома важан за Србију. Нисмо имали такву комуникацију у претходном периоду са више француских председника и њихових српских колега", рекао је председник Србије.

Председник Србије Александар Вучић разговараће данас у Паризу с председником Француске Емануелом Макроном.

Састанак у Јелијсејској палати заказан је за 13.30 после чега је предвиђен ручак и заједничка конференција за новинаре.

Према најавама из Београда, двојица председника разговараће о билатералним односима - економској сарадњи и покренутим и планираним заједничким пројектима у Србији, регионалној ситуацији са акцентом на дијалог Београда и Приштине.

Разговараће се и о европским интеграцијама Србије и Макроновом видјењу актуелне ситуације у ЕУ, као и његовим идејама за реформу ЕУ и глобалним питањима с обзиром на улогу Француске у међународној политици, навели су из кабинета председника Србије.

Дан после састанка са Макроном у Бриселу је заказана нова рунда дијалога председника Србије и Косова, Александра Вучића и Хашима Тачија, уз посредовање високе представнице ЕУ Федерике Могерини.

Никола Селаковић: Ко је још из региона имао ту част да га тако прима Макрон?

Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић изјавио за ТВ Прва да ни један државник нашег региона није имао част да разговара с Макроном као Вучић.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић стигао је у Париз синоћ, а данас ће разговарати с француским председником Емануелом Макроном, који ће у Јелиселској палати приредити и радни ручак за госта из Србије.

Како је најављено из Председништва Србије Вучић и Макрон разговараће о низ важних питања, од којих је једно и дијалог Београда и Приштине, на који Вучић одлази одмах након Париза.

Говорећи о данашњој посети Паризу, Селаковић истиче да је председнику Србије Макрон указао поштовање и част.

"Ко то не разуме о чему говорим, нека ми каже ко је из региона имао прилику да га тако прими Макрон", казао је он и напоменуо да ће, одмах након разговора и радног ручка Макрон, заједно с Вучићем, одржати конференцију за штампу.

Према речима Селаковића, ова посета је важна јер улога Макрона и Француске у свету расте, а Макрон је један од првих лидера. "Зато овај састанак је за нашу државу веома важан", рекао је Селаковић.

Јоксимовић: Француска је све важнија у ЕУ, зато је Вучићева посета важна

Председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић каже да је веома важна посета председника Србије Александра Вучића Француској и састанак са председником те земље Емануелом Макроном, јер Француска има све снажнију улогу у ЕУ.

"После Брегзита јача улога Францускеу ЕУ, и не само после Брегзита већ после победе Макрона. Француска је заједно са Немачком чини кључну осовину ЕУ", рекла је Јоксимовић.

Она је додала да Макрон својом "агилношћу" шири број тема којима се бави и које су му у фокусу, те да Француска до сада није била много ангажована око нормализације односа Београда и Приштине, али да и ту треба очекивати промену.

"Француска има своје ставове, које не очекујем да ће мењати. У процесу преговора није давала конкретне импуте, као Немачка. Немачка је и даље као појединачна земља кључна за одређена питања у ЕУ и својом снагом и утицајем може наметнути одређена решења", појаснила је Јоксимовић.

Додаје да Француска има све снажнију улогу и да је због тога данашња посета председника Србије изузетно значајна. Јоксимовић подсећа да се ове године обележава 100 година од Првог светског рата, то су били златни тренутци Српско- Француских односа.

Упитана да прокоментарише недавне изјаве Макрона да нема проширења док се ЕУ не консолидује она је рекла да процес консолидације ЕУ и процес проширења два комплементарна процеса, те да морају тећи паралелно.

"ЕУ мора пронаћи некакво ново устројство функционисања зарад сопственог опстанка и напретка. Са друге стране без интеграције Западног Балкана немогуће је заокружити безбедносни перојекат ЕУ", закључила је она.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер