Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Biće ovo najgori dan po broju novozaraženih, nema novih mera, oštro ćemo sankcionisati one koji ne poštuju mere; Potpisan predugovor sa „Fajzerom“ za nabavku vakcine protiv koronavirusa
Hronika

Aleksandar Vučić: Biće ovo najgori dan po broju novozaraženih, nema novih mera, oštro ćemo sankcionisati one koji ne poštuju mere; Potpisan predugovor sa „Fajzerom“ za nabavku vakcine protiv koronavirusa

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. oktobar 2020.

Beograd - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da za sada u Srbiji, i pored sve većeg broja zaraženih koronavirusom, neće biti uvedene nove, rigorozne epidemiološke mere, ali da će biti stroga kontrola poštovanja onih koje su već na snazi.

Danas je svakako najteži dan za Srbiju po broju novozaraženih, kojih će, bez sumnje, biti preko 1.200, izjavio je predsednik Aleksandar Vučić i dodao da nove mere zaštite nisu bile tema, ali je najavio najoštrije sankcije za one koji ne poštuju već donesene mere.

On je rekao da je do 12 sati broj novozaraženih danas bio 1.195 osoba, od kojih je najviše zaraženih u Beogradu.

"Uz zabrinjavajuće brojke situacija je značajno bolja nego u svim drugim delovima Evrope. Zahvalnost lekarima i medicinskom osoblju, a pričali smo i o tome kako da im ukažemo poštovanje, i doneta je odluka da svi zdravstveni radnici, njih 120.000 u sistemu, dobiju jednokratnu podršku od 10.000 din", kazao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Rekao je da na današnjem sastanku nije govorenoo novim merama, jer će o njima govoriti Krizni štab. Ali, kada je reč o tim merama, mi ćemo sankcionisati, najstrožije, kazao je on.

"Oštro ćemo sankcionisati veoma oštro one koji ih ne poštuju i to ćete videti u danima pred nama. Drugog izbora nemamo", rekao je Vučić i dodao da će najstrože mere, poput policijskog časa biti uvedene samo ako upadnemo u "ambis" .

Gotovo je dupliran broj hospitilizovanih u odnosu na prošli ponedeljak, ukupno 820 osoba, a veći je i broj pacijenata na respiratorima, kojih je prema poslednjim podacima - 38.

Eksponencijalni rast "korona brojki" mogao bi da ugrozi funkcionisanje zdravstvenog sistema, a u javnosti se spekuliše i o novim merama koje bi mogle da budu uvedene.

Zato se očekuje da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u obraćanju javnosti, oko 13 sati, govoriti i o novim strožim merama.

Na sastanku sa onima koji biju bitku na prvoj liniji protiv kovida su i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, državni sekretari Berislav Vekić i Mirsad Ðerlek i direktori bolnica, epidemiolozi.

Svim zdravstvenim radnicima jednokratno po 10.000 dinara

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će svih 120.000 zdravstvenih radnika dobiti jednokratnu pomoć u visini od 10.000 dinara, kao i da će od 1. januara imati najveće povećanje plata u odnosu na druge kategorije zaposlenih u javnom sektoru.

Vučić je, nakon sastanka sa direktorima kovid bolnica, rekao da brojke svakako brinu, iako je situacija značajno bolja u Srbiji nego u svim drugim delovima Evrope.

Izrazio je posebnu zahvalnost lekarima i medicinskom osoblju i kazao da je razgovarano kako da se ukaže poštovanje tim ljudima.

"Imali smo konferencijski razgovor sa Ministarstvom finansija. Dogovorili smo da svih 120.000 zdravstvenih radnika dobije jednokratnu pomoć od po 10.000 dinara", objasnio je on.

Vučić je ukazao da je, i pored teške situacije usled korona krize, planirano da se najviše uvećaju plate zdravstvenim radnicima iduće godine.

"Time pokazujemo opredeljenje Srbije da brinemo o zdravlju naših građana. Pokazujemo da kao država imamo snage da se borimo i izborimo sa evropskim i svetskim problemom, koji je korona virus doneo", rekao je on.

Vučić je preneo da je razgovarano i o problemima sa stručnim kadrom, te da je zamolio anesteziologe da se ubrza obuka specijalista za upotrebu respiratora.

"To ćemo morati da ubrzamo, jer u nekim bolnicama imamo respiratore, ali nemamo stručni kadar koji može da ih upotrebi, pa trošimo novac za prevoz ljudi do bolnica u drugim gradovima", objasnio je on.

I direktor Infektivne klinike dobio koronu

Zaražen je i prvi čovek Infektivne klinike - Goran Stevanović, saopštio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je posle sastanka sa direktorima kovid bolnica rekao da je zaraženo mnogo medicinskog osoblja.

 “Doktor Stevanović je u kućnoj izolaciji, ne želi da drugome zauzima krevet”, istakao je Vučić.

Nismo govorili o novim merama, oštre sankcije za nepoštovanje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da nove mere za sprečavanje širenja korona virusa nisu bile tema na sastanku sa direktorima kovid bolnica, jer je to u nadležnosti Kriznog štaba, ali je najavio da će se oštro sankcionisati kršenje do sada uvedenih mera.

"Oštro ćemo sankcionisati one koji ne poštuju uvedene mere i to ćete već u danima koji su pred nama moći da vidite. Drugi izbor nemamo, ne možemo da zatvorimo našu ekonomiju", rekao je Vučić.

On je na konferenciji posle sastanka sa direktorima bolnica rekao da Srbija ne želi da uvodi zabranu kretanja i policijski čas, osim ako ne bude došla do ivice ambisa, jer želi da sačuva ekonomiju.

Predsednik je rekao da je u Parizu uveden policijski čas od 21 sat do 6 ujutru, da Češka to danas uvodi za celu teritoriju, primetivši da se, kad je to Srbija na početku epidemije radila, govorilo da je to nedemokratski potez, a danas je vrhunac demokratije.

Rekao je da Srbija ne želi da uvodi zabranu kretanja kako bi se očuvala ekonomija, navodeći da je to pokušao i danas u razgovoru sa lekarima da objasni.

On je podsetio da su samo u zdravstvu kumulativno u ovoj godini uvećane zarade oko 22 odsto, što je procenat nezabeležen u svetu, te dodao da će i povećanje zarada od januara iziskivati veliki novac.

Moramo da obezbedimo funkcionisanje zdravstvenog sistema

Predsednik Aleksandar Vučić istakao je danas da je situacija zabrinjavajuća, ali da je pod kontrolom.

On je, nakon sastanka sa direktorima kovid bolnica u Srbiji, istakao da je važno da se svi zajedno suprotstavimo zabrinjavajućim brojkama i narastućoj zarazi i da se obezbedi funkcionisanje zdravstvenog sistema.

"Razgovarali smo i šta možemo da uradimo sa dodatnim opremanjem bolnica, domova zdravlja, posebno onih u kovid sistemu, i kako da obezbedimo da nam ''non kovid'' pacijenti ne budu uskraćeni za zdravstvenu zaštitu", rekao je Vučić i dodao da 90 odsto bolesnika čine upravo "non kovid" pacijenti sa kardiovaskularnim oboljenjima, dijabetesom i drugim.

Takođe, na sastanku je bilo reči i o tome kako da se reaguje po pitanju vakcina protiv kovida, kao i obezbeđivanju dodatne količine vakcina protiv gripa.

Predugovor sa Fajzerom za vakcinu protiv korone

Srbija je nameravala da kupi vakcinu protiv korona virusa od kompanije "Astrozenek" dok se nisu pojavili problemi zbog kojih je ta kompanija odustala od proizvodnje vakcine, rekao je predsednik Srbije Alesandar Vučić i naveo da je u ovom trenutku predugovor za nabavku vakcine protiv koronavirusa potpisan sa američko-nemačkom kompanijom "Fajzer".

Vučić je nakon sastanka sa direktorima kovid bolnica, rekao da je za nabavku vakcine protiv korona virusa “trka u svetu” i da će mesec dana prednosti u dobijanju vakcine biti “spas za neku državu u odnosu na neku državu koja nije obezbedila vakcinu”.

Prve količine vakcine protiv koronavirusa od “Fajzera”, kako je naveo, očekuju do nove godine, a da će do kraja marta biti obezbedjeno 350.000 doza vakcina, koje će prvo primiti zdravstveni radnici, vojska i policija, kao i hronični bolesnici.

“Razgovaramo i sa Kinezima i sa Rusima, kupićemo što pre može za celo stanovništvo. Nama je svejedno gde ćemo da kupujemo vakcinu, važno je da naše službe potvrde da je bezbedna. U našoj zemlji te vakcine će za sve gradjane biti besplatne”, istakao je Vučić.

On je naveo da je Srbija “mnogo para potrošila za borbu protiv korone”, ali da “svega ima” što je potrebno za borbu protiv epidemije, u čemu smo po svim parametrima medju najboljima u Evropi.

Vučić je naveo da je 365.000 vakcina protiv gripa već podeljeno zdravstvenim ustanovama u Srbiji i da je time deo opasnosti smanjen, da se “ne pojave u isto vreme grip i korna u bolnicama”.

“24.000 vakcina sutra stiže, obezbedili smo 50.000 vakcina za grip iz Mađarske koji stižu za nekoko dana, iz Nemačke će stići 200.000 vakcina do 1. decembra, danas smo pokrenuli inicijativu da nabavimo još 200.000 vakcina protiv gripa”, rekao je Vučić i naveo da su to najveće količine vakcina protiv gripa koje su do sada nabavljane.

Cifre zabrinjavajuće, ali držimo situaciju pod kontrolom

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je situacija teška zbog povećanja broja zaraženih, ali da je držimo pod kontrolom.

"Situacija je teška, posebno u Beogradu i Kragujevcu. U Beogradu već danas otvaramo novih 30 ležajeva u ''Dragiši Mišović'', a od sutra krećemo sa novim ležajevima na intenzivnoj nezi u Zemunskoj bolnici", rekao je Vučić.

Kaže da će u Zemunskoj bolnici i dalje deo biti "non kovid", pošto još nije toliko teška situacija, kao i da će slično biti i sa Pančevačkom bolnicom.

Najavio je da će sledeća bolnica koja će ponovo postati kovid biti Gradska bolnica na Zvezdari.

Još nismo došli do tako teškog nivoa, naglasio je Vučić.

Predsednik kaže da u Areni u Beogradu ima više pacijenata i moli ljude da ne odbijaju da idu u Arenu iz bolnica.

Vučić ističe da je Arena odlično uređena i da tu pacijenti imaju zaštitu privatnosti i da su pod nadzorom lekara, tako da je tu imaju dobre uslove.

Kako kaže, ima problema u studentskim domovima, jer kada se otkrije da je neko od studenata otkrije da je zaražen hoće da ide u unutrašnjost, gde onda može da napravi problem.

"Ma koliko brojevi bili teški i zabrinjavajući i dalje stvar držimo pod kontrolom", naglasio je Vučić dodajući da je veliki broj medicinskog osoblja i lekara zaražen i da je među njima i Goran Stevanović koji je sada u izolaciji pošto ne želi nekom drugom da zauzima krevet u bolnici.

Predsednik je rekao da brine za njega, ali i za druge zaražene lekare.

Najavio je da će 1. decembra biti završena bolnica u Batajnici koja će početi da radi 2. decembra i da će tu biti 250 ležajeva intenzivne nege, kao i da će bolnica u Kruševcu biti otvorena između 15. i 20. decembra.

"Gradićemo i nove brze privremene bolnice, kao na Karaburmi, koje mogu da se naprave za 10 ili 15 dana, samo je problem gde ćemo da nađemo lekare i medicinko osoblje".

Vučić je zamolio sve ljude koji misle da je mnogo lepo kada odu da protestuju protiv migranata i drugih stvari da to ne rade, jer tako ugrožavaju ne samo svoje već i tuđe živote, kao i živote zdravstvenih radnika.

"Sve ovo mora neko da plati, to jest država, a ako su svi zaraženi od čega ćemo da platimo", naglasio je Vučić.

 

Do kraja godine prve vakcine

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će do kraja godine u Srbiju stići prvi kontingent vakcina protiv virusa korona, dok se drugi kontingent od 350.000 komada očekuje do kraja marta.

Vučić je istakao da je Srbija predugovor o nabavci tih vakcina potpisala sa američkom farmaceutskom kompanijom "Fajzer", koji, navodi, zajedno sa Nemcima prave vakcinu.

Dodaje da bi nabavka tih vakcina išla preko Poljske, kao zemlje članice EU.

Istakao je da dogovorena količina u predugovoru neće biti dovoljna za vakcinaciju zdravstvenih radnika, policajaca, vojnika, starijih sugrađana, hroničnih i ostalih bolesnika.

Zbog toga, dodaje, Srbija o nabavci vakcina razgovara i sa Rusima i Kinezima.

Poručio je da Srbija neće gledati "poreklo vakcine", već će koristiti one za koje, navodi, naše zdravstvene institucije kažu da su sigurne.

Vučić je istakao da će država izdvojiti dovoljno novca za kupovinu vakcina protiv korone i ponovio da će te vakcine u našoj zemlji za građane biti besplatne.

Ukazuje da će građani mnogih drugih zemalja tu vakcinu morati da plaćaju.

Predsednik je apelovao na građane da se do nabavka vakcine ponašaju odgovorno i dodao da smo i dalje po svim parametrima - broju testiranih, zaraženih, preminulih, i dalje među najboljima u Evropi.

Međutim, upozorava, zbog neodgovornih postupaka pojedinaca ta situacija se može promeniti za dan ili dva.

Pozvao je građane da izbegavaju grupna okupljanja i da izbegavaju događaje u zatvorenim prostorijama u kojima ima 300 ljudi.

Poručio je da će država učiniti sve što je potrebno da zaštiti svoj narod i istakao da u mnogim gradovima u Srbiji počinje širenje kapaciteta bolnica.

Vučić o Kamberiju: Govori o pravima, a izbacio Srbe iz vlasti

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je srećan što u Srbiji neko, posebno Albanci, mogu da govore o totalitarnom sistemu Srbije, i položaju zajednica, ukazujući da tako nešto nije moguće na nekim drugim teritorijama.

Vučić je, zamoljen da prokomentariše izlaganje poslanika Šaipa Kamberija u Narodnoj skupštini, koji je govorio da je vlast totalitarna, da su manjine ugrožene, i da manjine nisu dobile nijedno ministarsko mesto, kazao da se čini, kada o tome govori pred milionskim auditorijumom, kao kontradikcija.

"Upitao bih: smeju li tako da govore neki drugi i u Prištini i Tirani ili na nekom drugom mestu tako", kazao je on.

Vučić je rekao da je Kamberi u pravu da nisu dobili ministarsko mesto, rekavši da im je ponuđeno mesto zamenika ministra.

Kao da je neko znao unapred šta neko misli o Srbiji pa nije dao da zauzme ministarsko mesto neko ko tako lepo govori o našoj zemlji, konstatovao je on.

Istakao je da o ugroženosti manjinskih zajednica govori čovek koji je iz vlasti u Bujanovcu izbacio 42 odsto Srba, a traži ministarsko mesto sa 0,5 odsto glasova, a onima koji imaju 42 odsto ne daje pravo da učestvuju u vlasti.

Izrazio je zadovoljstvo i ponos što je u demokratskoj Srbiji moguće da neko izgovori te reči i da mu bude samo odgovoreno u skladu sa demokratskim pravilima.

"Još će morati Ibrom i Sitnicom da protekne mnogo vode da tako nešto postane moguće na nekoj drugoj teritoriji", dodao je on.

Imamo u rezervi 955 stabilnih i 114 mobilnih respiratora

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da trenutno u magacinima imamo u rezervi 955 stabilnih kliničkih respiratora i 114 mobilnih.

"To je pre opremanja ove dve bolnice (u Batajnici i Kruševcu). To nam je u rezervi. Mi smo spremni", rekao je Vučić.

Kaže da će već danas biti poslata dodatna oprema u mnoge gradove i mesta u Srbiji: sanitetska vozila i mobilni rendgeni i drugo, u Mladenovac, Novi Pazar, Valjevo, Požarevac i Čačak.

Predsednik dodaje da od nas traže lek remdesivir i druge lekove zemlje u okruženju i čak članice EU.

"Imamo svega, i što se tiče vakcina za grip 410.000 ljudi je vakcinisano, a sutra nam stiže 24.000 jedinica "Sanofijevih". Obezbedili smo i lično sam molio Orbana da nam stigne još 50.000 vakcina iz Mađarske i to će biti za nekoliko dana, iz Nemačke do 10. decembra još 200.000 vakcina za grip, a pokušaćemo da do 1. decembra, jer smo danas pokrenuli inicijativu da nabavimo još 200.000 vakcina. Tako da ćemo proporcionalno broju stanovnika imati ubedljivo najviše vakcina".

Vučić kaže da je podeljeno i 365.000 četvorovalentnih vakcina.

Vanredno stanje uvek opcija, ali bolje da ne dođemo u tu situaciju

Vanredno stanje kao opcija uvek postoji, ali je bolje da ne razmišljamo o njemu, već o tome kako da to stanje izbegnemo, poručio je danas predsednik Aleksandar Vučić i primetio da za sada nije potrebno vanredno stanje, već da se postojeće mere striktno poštuju.

On je tako odgovorio na pitanje da li bi, iako se za sada ne razmišlja o vanrednom stanju, najoštrije mere mogle da budu razmotrene ako broj zaraženih u danu pređe 1.500, budući da o tome govore pojedini epidemiolozi, poput Predraga Kona i Branislava Tiodorovića.

"O merama odlučuje Krizni štab, a država će da ih podrži. To su veoma odgovorni ljudi, i Kon i Tiodorović, koji bolje nego ja znaju. Samo što mi moramo da isplatimo i plate i penzije i zato je bolje da ne dolazimo u takvu situaciju", rekao je Vučić.

Kako je naveo, takva opcija uvek postoji, ali je bolje da se ne razmišlja o njoj, već o tome kako da se ta opcija izbegne, dodajući da i kada se spominje ili uvodi vanredno stanje, niko to ne radi zato što to voli ili nekome preti, već zato što postoji strah i briga za živote ljudi.

"Ne mislite da je u Francuskoj uvedeno zato što neko uživa u tome da ne rade bistroi na Šanzelizeu? Ne, već zato što umire preko 500 ljudi dnevno", rekao je Vučić.

Dodao je da će se, ukoliko i kada to toga dođe, razgovarati sa ljudima i zdravstvenog sistema, jer to, ističe, nikada nije bila politička odluka.

"Nije dovoljno primenjeno ono što je već doneto i zato moramo da budemo oštriji i ozbiljniji u sprovođenju mera koje su već na snazi", poručio je predsednik.

Dodao je i da je posao države da nabavi ono što struka traži, remdesivir, hlorokin, vakcine, respiratore, sve što je potrebno da se zaštite životi.

Bolnica u Batajnici do 1. decembra, u Kruševcu do kraja 2020.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da radovi na izgradnji dve nove kovid bolnice, u Batajnici i u Kruševcu, idu po planu i da će bolnica u Batajnici biti otvorena do 1. decembra, a da će ustanova u Kruševcu početi da prima pacijente najkasnije do kraja godine.

Vučić je na konferenciji posle sastanka sa direktorima bolnica u kovid sistemu u Beogradu rekao da će u ogromnoj bolnici u Batajnici raditi deo stručnog osoblja iz Kliničkog centra Srbije, ali da će biti primljeno i novo osoblje, kao i da će se "autsorsovati" određene aktivnosti, poput pripreme hrane, higijene, pranja...

Kako je naveo, izgradnja tih bolnica će, zajedno sa opremom, koštati 80 do 90 miliona evra.

Bolnica u Kruševcu trebalo bi da bude završena do 15. ili 20. decembra, tako da će pre kraja ove godine moći da prima pacijente, rekao je Vučić.

"To su neverovatni uspesi u užasno teškoj situaciji, ali nema smisla da se hvalimo uspesima da smo izgradili bolnice zbog narastanja infekcije", kazao je Vučić.

Vučić je rekao da je država donela dobru odluku kada je odlučila da gradi nove bolnice.

"Da nismo to uradili, tresli bismo se sad od straha pred vama, ne bismo to mogli da sakrijemo, ovako nam izgradnja tih bolnica daje malo veći prostor za reagovanje protiv korone", kazao je Vučić.

Protest u Loznici licemeran i neodgovoran u vreme korone

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je protest ispred predstavništva "Rio Tinto" u selu Brezjak u lozničkom kraju, u organizaciji članova pokreta "Oslobođenje" opozicionog aktiviste Mlađana Đorđevića, licemeran, jer je upravo u vreme prethodne vlasti doneta odluka o eksploataciji litijuma.

"Oni su tu odluku (o eksploataciji litijuma) doneli 2004. i 2006. godine i sad protestuju protiv sebe. Mi nikada nikakvu odluku o tome nismo doneli i to pokazuje kakvo je to političko licemerje", rekao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše taj protest i da li on može da dovede u pitanje tu investiciju, Vučić je naveo da osim što je licemeran, organizacija protest je i neodgovorna, jer se održava u vreme kada imamo rekordan broj zaraženih.

Istakao je protesti u našoj zemlji nisu zabranjeni, već su, kako kaže, i "dobrodošli", ali da su trenutno zbog korone neodgovorni.

Poručio je svojim političkim neistomišljenicima da se "strpe" dok ne prođe zdravstvena kriza i da će biti još mnogo izbora, ali da je sada prioritet da se sačuvaju životi ljudi.

"Govorite sve najgore, radite šta hoćete, čak i na ovako besmislen način da protestujete protiv sebe, ali budite fer prema ljudima koji tamo žive i koji mogu da se zaraze", rekao je Vučić.

Cilj da u zdravstvu budemo među prvih deset u Evropi

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je cilj da Srbija bude među prvih deset u Evropi po funkcionisanju svog zdravstvenog sistema.

Vučić je, nakon sastanka sa direktorima kovid bolnica, kazao da Srbija ima veoma ambiciozne planove da naš zdravstveni sistem bude među najboljima u Evropi.

Kazao je da je Srbija već pretekla 14 zemalja EU, i da je cilj da bude među prvih deset na ovom kontinentu.

"Ulagaćemo još više, a za ostvarenje cilja potrebna je podrška ljudi", rekao je on.

Rekao je da će narednih dana i nedelja biti otvaranja bolnica.

"Ne znam da li je to za radost ili ne, ali je svakako dobro za naš narod“, konstatovao je Vučić.

Zamolio je, na kraju konferencije za štampu, direktore kovid bolnica da prenesu poruke za ozdravljenje svim zaraženim lekarima i medicinskom osoblju, a njima je poželeo da budu zdravi i da mogu biti sigurni da će država nastaviti da obavlja svoj posao.

I u Crnoj Gori pokušaj ignorisanja volje glasača

Ni na koji način se ne mešam u formiranje vlade u Crnoj Gori, niti me brinu optužbe na moj račun, izjavio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić i dodao da ga mnogo više brine fenomen, vidljiv i u Crnoj Gori, da ima pokušaja ignorisanja izborne volje građana.

Na pitanje kako vidi to što ga pojedini optužuju da je angažovan u formiranju vlade u Crnoj Gori, kaže da prihvata da bude, kao i uvek, dežurni krivac i u Srbiji i regionu.

"To me ne zanima, želimo dobre odnose sa Crnom Gorom, nadam se i verujem da ćemo ih i imati", rekao je Vučić.

Dodaje da ga ne brinu napadi na njega, koliko izjave nekih ljudi u Crnoj Gori, za koje ne zna da li su tajkuni ili političari, da vlada ne treba da bude formirana u skladu sa osvojenim glasovima, što je, kaže, nova paradigma u političkom životu kompletnog regiona, ali i Evrope.

"Jedan od njih je preksinoć rekao - mi se zalažemo da vlada ne bude sastavljana proporcionalno broju dobijenih glasova", naveo je predsednik Srbije.

To se, kaže, ne može drugačije razumeti do da ih ni malo nije briga za koga narod glasa i da neće da vladaju oni za koje je narod glasao, već oni koji misle da su elita i imaju medije i novac.

Vučić kaže da je ta paradigma sve više prisutna u svetu - da vladaju oni koji nemaju podršku naroda i ne moraju da pobede na izborima, već je dovoljno da sebe proglase onima koji će da vladaju.

Ističe da je to, kako kaže, opasan fenomen, protiv kojeg se treba boriti svim demokratskim sredstvima.

Vučić je naglasio da je u Srbiji najvažnije šta kaže narod, a ne ono što žele pojedine grupe i njihovi partikularni interesi.

Hram je čudo sveta, ali sačekati sa posetom

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je Hram Svetog Save savremeno čudo sveta i najlepši koji je video, ali je apelovao na građane da sačekaju sa posetom i ne idu u tolikom broju, kao i da obavezno nose maske.

"I ja sam bio oduševljen kada sam video Hram, a svuda sam bio, i u Crkvi Hrista Spasa u Moskvi i na drugim mestima, ali naš je lepši, savremeno čudo sveta, 50 miliona pločica u mozaiku", kazao je Vučić i dodao da razume hiljade ljudi koji su juče bili u tolikom broju da vide završetak radova.

Upitan da prokomentariše takvu posetu i oduševljenje građana imajući u vidu kritike koje je trpeo zbog velikog ulaganja države u gradnju Hrama, kaže da zna kakva je to ljubav, jer se na završetak čekalo 110 godina, i da u svetu nema ništa slično, ne samo kada je u pitanju mozaik.

"Napadali su me zbog novca, a sada kažu da sam imao sreće. Više novca je u moje vreme uloženo, nego u prethodnih 100 godina zajedno. Uložili smo ogroman novac, ali sam ponosan na to", rekao je Vučić.

On je istakao da je za završetak najzaslužniji patrijarh Irinej jer se on najviše borio, a mi smo, kako je kazao, radili svoj posao,

Napomenuo je da jedan broj ljudi juče nije poštovao mere, i da ih nije bilo malo, te apelovao da, ako je moguće, sačekaju sa posetom.

Kapaciteti u bolnicama se popunjavaju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazao je da je u velikom broju bolnica koje primaju kovid bolesnike veći broj prijema nego otpusta, što znači da se kapaciteti polako popunjavaju.

"Nisu stvari za paniku, ali jesu za brigu, oprez i odgovornost", rekao je Vučić na konferenciji za novinare posle sastanka sa direktorima bolnica u kovid sistemu u Beogradu govoreći o popunjenosti kapaciteta.

Vučić je naveo da je juče u Beogradu obavljeno ukupno 2.567 pregleda.

Infektivna klinika KCS imala je 170 pregleda za 24 sata, dok je privremena bolnica u Areni primila novih 35 pacijenata i sada ih je tamo ukupno 66.

U KBC Dragiša Mišović u Beogradu hospitalizovano je 105 pacijenata, na respiratorima je njih deset.

Vučić kaže da je situacija u Nišu dobra, da je u prethodnih 24 sata u KBC Niš bilo 48 pregleda uz dva na pedijatriji, da je hospitalizovano 12 osoba, na respiratoru je sedam, a slobodno je 91 mesto.

"Dobra je situacija u Nišu, samo da se ne pokvari", rekao je Vučić.

U Kragujevcu je, međutim, teška situacija.

U KC Kragujevac hospitalizovano je ukupno 65 pacijenata, na intenzivnoj nezi je 13, poluintenzivnoj nezi 9, intubirano je šest pacijenata, a pregledano je 288 osoba, preneo je podatke predsednik Srbije.

Procenat zauzetosti postelja opredeljenih za kovid pacijente u KC Kragujevac je već 43 odsto, rekao je Vučić i naveo da je u Šumadiji teška situacija i da je dobro što će biti završena bolnica u Kruševcu.

U vojnoj bolnici na Karaburmi u Beogradu hospitalizovano je 78 pacijenata, bilo je 12 prijema i pet otpusta.

"Problem je što ćete videti da je u svakoj bolnici veći broj prijema nego otpusta. Kad imate takvu situaciju, to znači da se kapaciteti popunjavaju i za pet dana će procenti u Kragujevcu biti na 70 odsto, u Beogradu mnogo više popunjenih", rekao je Vučić.

On je naveo da se još danas otvaraju nova odeljenja u KBC Dragiša Mišović, Zemunskoj i Pančevačkoj bolnici i da će biti poslati dodatni respiratori u Pančevo.

Vučić je rekao i da je u Užicu veliki broj pregleda sa 12 hospitalizacija, dok u Novom Sadu nema problema sa kapacitetima, prijemom i pregledima.

Na Bežanijskoj kosi je veliki broj pregleda, 138, u Čačku je bilo 22 pregleda, a u Novom Pazaru je osam hospitalizovanih.

Ne mogu istraživači javnog mnjenja da menjaju stvarnost

Oni koji su najnapadaniji i najizloženiji hajkama i harangama, su uvek oni koji najbolje rade, primetio je danas predsednik Aleksandar Vučić, na pitanje novinara kako komentariše to što pojedini mediji hvale kadrove SPS, a kritikuju izbor SNS-a, kao i Gordanu Čomić i Tomu Momirovića.

"Nisam zainteresovan za to ko koga hvali, a ko koga kudi, ali, pošto znam ko šta radi u srpskom društvu, uvek poštujem najviše one koji su najnapadaniji i najizloženiji hajkama i harangama, jer sam uveren da oni najbolje rade. Oni koje ne primećuju, nisu, niti će da urade nešto za državu", rekao je Vučić.

A povodom objave Dragana Đilasa na tviteru da Marko Uljarević iz Ipsosa iznosi lažne podatke istraživanja, Vučić je rekao da istraživači javnog mnjenja ne mogu da menjaju stvarnost, kako bi to neki hteli.

"Ili zato što ne razumeju da im se desetine i stotine miliona evra koje su uložili u borbu protiv mene, države ili partije koju vodim, ne vraćaju kako su računali. Osnovali su medije, neke kupili, sve plaćaju, pa se čudom čude kad vide da su rezultati drugačiji...", rekao je Vučić.

Kada bi, kaže, njegovi politički protivnici pokazali više ozbiljnosti i odgovornosti prema građanima, ne bi im neko drugi bio kriv.

Dodao je i da istraživači javnog mnjenja, kada rade pondere, prave ih, na njegov zahtev, na štetu SNS.

"Ja uvek nama smanjujem procente, a oni bi sebi želeli da povećaju, da nekog ubede da su snaga koja dolazi, a za njih niko živ neće da glasa", rekao je Vučić.         

Upitan da li je pojedinim medijima napad na njegovu porodicu "municija" za napad na njega, uz konstataciju da je "serijal počeo u jednoj emisiji" u kojoj se njegov brat i sin, pa i on, izjednačavaju sa mafijom, Vučić je rekao da to jeste problem, kada u sve uvlače njegovu decu.

"Nisam znao da je to bilo kod pomenute gospođe, ali ona sigurno dobro zna moju decu, pošto ih od druge, treće godine odlično poznaje, pa lepo da tako govori o mojoj deci, ili ako je bila slika... Čestitam joj na tome", rekao je Vučić, govoreći o voditeljki te emisije.

Ironično je dodao da se "od druge, treće godine primetilo da je Danilo zlikovac i zločinac opaki...".

Na pitanje da prokomentariše to što je Ana Brnabić u ekspozeu danas rekla da bi država trebalo posebno da povede računa o njegovoj bezbednosti i njegove porodice, kao i zaštiti svih koji su uključeni u borbu protiv organizovanog kriminala, Vučić je rekao:

"Nemoguće je da me zaštitite, jer obavljam takvu funkciju i normalno je da me svi napadaju, ali nije normalno da napadaju decu".

 

(vucic.rs, Nova.rs, Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner