четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Без сарадње са ЕУ угрожен економски опстанак Србије
Хроника

Александар Вучић: Без сарадње са ЕУ угрожен економски опстанак Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. децембар 2012.

БЕОГРАД - Прекид сарадње са Европском унијом угрозио би економски опстанак земље, изјавио је данас први потпредседник Владе Србије и министар одбране Александар Вучић.

Он је одговарајући на "прозивке" посланика ДСС, који се противе било каквој сарадњи са ЕУ, изјавио да би најлакше било рећи да нећемо да сарађујемо са ЕУ, али да он то не може да каже, јер би тако била урушена позиција Србије, а насупрот томе сарадња са ЕУ је, како је навео, једини могући начин да с одговорно понашамо данас у Србији.

"Није забрањено расправљати о лошим странама ЕУ, ја само мислим да је од кључног значаја да будемо рационални и разумни и да размишљамо шта нам то доноси, а шта односи. Јесте проблем што су 22 од 27 земаља чланица ЕУ признале независност Косова, али уколико бисмо прекинули наше односе са ЕУ био би угрожен економски опстанак земље", рекао је Вучић у Скупштини Србије.

Након што су посланици ДСС поручили да је за њих неприхватљиво учешће српских војника у мировним операцијама које организује ЕУ и да пут у Унију не обезбеђује добробит грађана Србије, Вучић је рекао да о значају сарадње са ЕУ не говори зато што више воли Берлин, Брисел и Париз од Београда и других градова у Србији, већ зато што не зна како би Србија измиривала своје обавезе да нема помоћи ЕУ.

"Да бисмо од најгорег у региону дошли до тога да пристојно живимо морамо много ствари да променимо и у том смислу нам је важно да Европска унија жели да нам помогне. Сто седамдесет милона евра добијамо за попуну буџета из ЕУ. То су џабе паре, то нам нико није дао. Нећу да кажем да је 170 милиона важније од границе и нашег народа, али нећу да кажем ни да је неважно", навео је Вучић.

Он је казао да Србија има огромне проблеме - незапосленост, буџетски дефицит и најмања примања у региону и да би најлакше било рећи да нећемо да сарађујемо са ЕУ.

"Не могу то да кажем, најлакше би било да поновим то што ви кажете, то би вероватно највећи део народа желео, ја не могу, не због бирачког тела, већ што бисмо тиме урушили позицију Србије", одговорио је први потпредседник Владе Србије посланицима ДСС.

Он је додао да разуме сваку политику, па и политику ДСС, али да је сарадња са ЕУ "једини могући начин да се одговорно понашамо данас у Србији".

"Неко је требало да исплати пре два дана 4.000 динара најсиромашнијим пензионерима, да ли мислите стварно да је то наша привреда створила", рекао је Вучић и додао да ових дана очекује потврду за руски кредит од 300 милиона евра, али и за још један повољнији кредит, не прецизирајући од кога ће то бити.

Посланик Демократске странке Константин Самофалов у расправи је подржао став првог потпредседника владе оценивши да су "алтернативе политици придруживања ЕУ погубне за Србију".

"Србија припада Европи и постаће чланица ЕУ, због чега је добро да покажемо интерес, да преузмемо одговорност за учешће у заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици ЕУ", казао је Самофалов.

Држава ће се изборити с корупцијом

Вучић је изјавио је да су досадашње активности у борби против криминала и корупције тек почетак обрачуна и да је сигуран да ће држава на крају победити.

“И даље говорим да смо тек на почетку и да сам једино сигуран да ће држава победити. Неће то бити лака борба”, рекао је Вучић у Скупштини Србије, одговарајући на питања посланика.

На опаску посланика ЛДП да у Србији има горих и тежих ствари од корупције и поставили питање шта је са формирањем анкетног одбора о убиству двојице гардиста на Топчидеру, Вучић је рекао да се не слаже да је лакше борити се против корупције него обављати друге државне послове. "Чини ми се да то говоре они који у томе нису де факто учестовали. Да јесу, онда би знали да је тешко пронаћи тежи посао од тога”, казао је Вучић.

На питање о страдалим гардистима Вчић је рекао да надлежни државни органи увек раде свој посао и да је Министарство одбране спремно да учествује у раду било каквог анкетног одбора ако може да разјасни ситуацију.

Пошто га је Наташа Мићић из ЛДП позвала да образложи што је као представник СНС протеклих година сматрао да учествовање српских војника у мировним мисијама представља кршење политике војне неутралности и тајно учествовање у мисијама НАТО, Вучић је рекао да је био довољно фер да призна да раније није разумео важност и значај тог питања.

Он је казао да Србија учешћем у њима значајно подиже свој углед у свету, а да су српски војници најбољи амбасадори.

Мићић је рекла и да би било важно да Вучић објасни зашто је америчког секретара за одбрану Леона Панету замолио да припадници НАТО снага остану на Косову, на шта је Вучић одговорио да је то учинио јер је то у интересу српског народа који живи на Косову.

“Мој посао је да заступам интресе Србије и грађана, тако сам се понашао и тако ћу се понашати”, поручио је Вучић.

На питање о учешћу Србије у војним савезима, министар одбране је казао да на сваком месту заступа политику Србије, а то је војна неутралност.

“Нити ћемо бити члан НАТО, нити ОКВД, нити било које друге организације. Свима смо то рекли, и представницима НАТО земаља. Ту нема никаквих скривања, нити посебних игара и игрица”, рекао је Вучић и додао да Србија има посматраче у НАТО.

Вучић је најавио да је годишњи план учешћа припадника ВС И МУП-а у мултинационалним операцијама за 2013. годину већ у процедури и да ће посланици о томе разговарати у јануару.

Он је додао да ће наредне године, када су мировне операције у питању, бити и неких нових ствари, али да Србија гледа да увек избегне сваку врсту ризика за своје војнике.

“Посао војника и полицајаца је ужасно тежак. Веома ценим посао манекена, али они не могу да погину. Војнички задатак је тежак, ми политичари не можемо да страдамо тако што ћемо да идемо уз степенице у Скупштини”, рекао је Вучић.

Вучићев претходник на функцији министра одбране Драган Шутановац је, уз напомену да је план за ову годину упућен парламенту на време, али да због избора није и усвојен, упитао да ли рефундације за учешће у мировним операцијама иду у буџет Србије или у буџет Министарства одбране.

Вучић му је одговорио да нема бојазни од недобијања новца на рачун Министарства одбране што се тиче УН. Он је прецизирао да је укупан износ за учешће припадника ВС, који ће Србији бити уплаћен у 2012. години, 107 милиона динара, а да су УН овог месеца уплатиле 245.000 долара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер