четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Влаховић: Битно је што је Србија присутна на економском форуму у Давосу
Хроника

Александар Влаховић: Битно је што је Србија присутна на економском форуму у Давосу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јануар 2017.

 Економиста Александар Влаховић каже за РТС да је економски форум у Давосу прилика и за неформалне сусрете који могу бити веома корисни те да је битно што је Србија присутна у Давосу.

"Био сам двапут у Давосу, знам како изгледа и знам каква је гужва и знам колико су некада корисни састанци од 10-15 минута. Србија из свега тога треба да извуче поуке које се тичу развоја властите економије, а то је да се континуирано морају развијати институције, да се мора радити на реформи јавног сектора и фискалној консолидацији која је већ дала резултате", рекао је Влаховић за РТС.

Он каже да ће екномски раст у Европи у 2017. години бити мањи нехо прошле године а да треба очекивати раст у САД.

Посматрано по регионима, Влаховић очекује раст у економији САД од 2,4 одсто што је прилично с обзиром на то да је у 2016. раст био свега 1,6 одсто. Раст у Европи ће бити мањи него прошле године, а слично важи и за Кину што је последица успоравања активности домаће економије, сматра Влаховић.

"То успоравање раста у Европи је директно повезано са неким политичким догађајима који ће определити судбину Европе. Мислим на изборе у Немачкој, Француској и Холандији. Ако победе политичке снаге које су проевропски оријентисане, онда можемо очекивати да ће у ЕУ бити већи раст него што се очекује", рекао је он.

Офанзиву Кине у Давосу Влаховић сматра очекиваном.

"Кина је једна од највећих земаља извозника, већ данас је водећа економска сила, а неке пројекције говоре да ће до 2050. године бити земља број 1. као економска снага у свету", каже Влаховић.

Влаховић верује да ће Давос дати одговор и када је реч о најважнијим политичким питањима које утичу на глобалну економију, као што су Брегзит и избор новог америчког председника.

"Оно што је квалитет Давоса је да је Давос једна платформа за развој кључних стејкхолдера, оних који могу да одлучују о будућности наше планете", каже Влаховић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер