петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Трешњев: Моја смена је покушај дисциплиновања судија јер не радимо онако како председник суда мисли да треба; зато сад суђење Дарку Шарићу креће поново од почетка
Хроника

Александар Трешњев: Моја смена је покушај дисциплиновања судија јер не радимо онако како председник суда мисли да треба; зато сад суђење Дарку Шарићу креће поново од почетка

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. децембар 2017.

Суђења групи Дарка Шарића као и суђење за побуну ЈСО у јануару почињу из почетка јер је одлуком председника Вишег суда у тим предметима више неће судити судија Александар Трешњев који је био члан већа. Судија Трешњев за Инсајдер каже да је ово што се њему догађа покушај "дисципиновања судија".

Судија Александар Трешењев, годишњим распоредом који доноси председник Вишег суда у Београду Александар Степановић, враћен је из Посебног одељења за организовани криминал у редовно кривично одељење. Због тога ће сва суђења у којима је он био члан или председник већа морати да почну изнова, а међу њима има и оних која су у фази завршних речи.

У образложењу одлуке председник суда навео је да је судији Александру Трешњеву истекао мандат, а да он није показао довољну стручност, као и да су му резултати рада лошији од осталих колега. Оваква одлука и образложење председника суда наишло је на бројна оспоравања, с једне стране због чињенице да се суђења враћају на почетак, с друге стране због тога што је као председник суда оцењивао стручност судије за шта није овлашћен.

Александар Трешњев говорио је за Инсајдер, наводећи да је свестан последица које иступање у јавности може да изазове, али да је "своју каријеру градио годинама и да не може да ћути на покушаје омаловажавања". Трешњев наводи да судије ретко говоре, јер их због строгих законских органичења иступање у јавности може одвести у дисциплински поступак.

Трешњев каже за Инсајдер да је ово што се њему догађа покушај "дисципиновања судија и показна вежба шта може да се догоди судији уколико не ради онако како председник суда мисли да треба".

Као узрок свега што му се догодило Трешњев наводи сукоб с председником суда, након што је средином 2016. ушао у струковно удружење Цеприс, које је се бави и анализом рада правосуђа. Тада га је председник суда изузео из једног поступка у коме је судио, јер је адвокат одбране на том суђењу такође био члан Цеприса.

Председник суда тражио је и од Високог савета судства да одлучи да ли је чланство у том удружењу спојиво са судијском функцијом. Истовремено се ВСС обратио и судија Трешњев, жалећи се на одлуку о изузећу. Цео случај завршен је тако што је ВСС одлучио да одбаци притужбу Трешњева, а председник Вишег суда је обавештен да ВСС није надлежан за давање траженог мишљења о неспојивости судијске функције и чланства у стручном удружењу.

Годину и по дана касније, годишњим распоредом, који према закону председник суда доноси, судија Александар Трешњев враћен је у редовно кривично одељење, односно неће моћи да суди у предметима у којима је у специјалном суду био председник или члан већа. Због тога се ти предмети враћају на почетак.

Председник суда је у саопштењу за медије навео да је судији Александру Трешењеву истекао шестогодишњи мандат и да он није једини коме је мандат истекао, али је према оценама председника суда показао мању стручност од осталих колега и имао лошије резултате, те није било оправданог разлога да му се мандат продужава.

Друштво судија је у свом саопштењу навело је да је годишњи распоред у надлежности председника суда, али да председник суда није надлежан да оцењује судије и да је тиме нарушио углед и достојанство судијске професије и правни поредак Републике Србије и позвало Високи савет судства да реагује. Председник Врховног касационог суда и Високог савета судства Драгомир Милојевић такође је рекао да је Годишњи распоред у надлежности председника суда али да он сматра да не би требало мењати судије у предметима у којима суде.

(Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер