уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бобан Стојановић: Вучићу потребна победа у Београду у првом кругу председничких избора; Већи расцеп унутар опозиције, него између опозиције и власти
Хроника

Бобан Стојановић: Вучићу потребна победа у Београду у првом кругу председничких избора; Већи расцеп унутар опозиције, него између опозиције и власти

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. октобар 2020.

Најавом ванредних парламентраних избора Александар Вучић је поставио тему уместо опозиције, која је сама требало да захтева изборе и то одмах после јунских, јер тешко да има луксуз да уђе у још један бојкот, изјавио је у интервјуу ФоНету политиколог Бобан Стојановић.

СПС и СПАС у функцији подршке на предстојећим изборима

Он је у серијалу разговора Квака 23 оценио да је Србија у политичкој кризи, о чему говори орочен век трајања владе, која нема легитимитет и не влада.

То што владу чини 246 посланика и што једна странка има 188, од 250 посланика, лепо 'звучи' на папиру

Како је рекао, влада је заправо "једностраначка, јер су Социјалистичка партија Србије (СПС) и СПАС у функцији подршке на предстојећим изборима“.

"То што владу чини 246 посланика и што једна странка има 188, од 250 посланика, лепо 'звучи' на папиру", објаснио је Стојановић, "али магична реч је легитимитет и зато имамо политичку кризу и најаву ванредних избора“.

Опозицији пропустила да издејствује ванредне изборе, то препустила Вучићу

Према његовом тумачењу, "опозицији је преостало да тражи раздвајање председничких, београдских и парламентарних избора, јер је пропустила да она, а не Вучић, издејствује ванредне изборе и постави тему“.

О "снази владе, која је теоријски концентрациона, нема потребе да се разговара", сматра Стојановић, "већ је тема снага Александра Вучића, чија је влада бирократско тело“, што показује и чињеница да Ани Брнабић није било допуштено ни да саопшти ко ће бити коалициони партнери у влади.

Најава ванредних парламентарних избора није изненађење

Говорећи о најави ванредних парламентарних избора, он је рекао да "то није изненађење“ али је приметио да је, за разлику од ванредних избора 2014. или 2016. који су имала јавно образложење, овога пута изостало образложење и формални разлог није саопштен.

Вучић кроз убацивање наратива о корона кризи покушао да образложи и ванредне изборе 2022. године

"Покушао је, кроз убацивање тог наратива о корона кризи, да образложи и ванредне изборе 2022. године, али суштина је да Вучић не може да каже да ова ситуација ни њему самом не изгледа нормално, као што не може да каже ни да је Београд климав", оценио је Стојановић.

Вучић мора да задржи Београд и да победи у првом кругу председничких избора

Према његовом виђењу, Вучић мора да оствари два циља - да задржи Београд, јер би пораз у главном граду био огроман ударац његовој власти, а други је да победи у првом кругу председничких избора, јер за њега ни победа у другом кругу није успех“.

Стојановић мисли да је СПС, са својих 150 до 200 хиљада бирача, потребна Вучићу ради подршке на председничким изборима, док ће Шапићев СПАС натерати да бави само изборима у Београду са циљем да 2022. буде још јачи него свих ових година.

Насиље над "Мирдитом" - "јединствен мозаик Србије"

Осврћући се на конституисање Скупштине Србије, он је напоменуо да се на улицама Београда, паралелно са седницом парламента, дешавало насиље над фестивалом "Мирдита- Добар дан“, што је "јединствен мозаик Србије у коме сваки делић има своју функцију“.

Миша Вацић, Сима Спасић и Милица Ђурђевић његови људи

"То је слика Вучићеве Србије у којој нема дијалога у парламенту, већ је он на улици, али је и то лажни дијалог јер су Миша Вацић, Сима Спасић и Милица Ђурђевић његови људи“, констатовао је Стојановић.

"Нема намеру да води дијалог са грађанским делом Србије"

Он је уверен да "Вучић нема намеру да води дијалог са грађанским делом Србије, који је протестовао више од годину дана, већ ће, како је сам рекао, да прича са десничарима, теоретичарима завере и противницма 5Г мреже".

Кроз Министарство за дијалог, њих ће вероватно да "представи као имагинарне противнике, значајније од људи који се залажу да Србија постане нормална земља“, предвидео је Стојановић.

Дачић на "реалној позицији"

Према његовом мишљењу, Ивица Дачић је, као председник парламента "на реалној позицији, јер је његова политичка вредност тренутно еквивалентна политичкој вредности функције коју ће обављати“.

Стојановић сматра да СПС полако нестаје и да Вучић од те странке не прави "слабог непријатеља, већ га оставља на позицији пријатеља са којим полако престаје да се дружи“.

Дијалог власти и опозиције "врућ кромпир"

Евентуални дијалог власти и опозиције о изборним условима који би се, уз посредовање Европског парламента, водио у Скупштини Србије, он не види као Дачићеву шансу, већ као "врућ кромпир“.

Нико, међутим, није поменуо да је промена на челу парламента можда "добра за опозицију, јер је лакше комуницирати са Дачићем, него са Мајом Гојковић или Александром Мартиновићем“, истакао је Стојановић.

Вучић неће попустити у дијалогу у изборним условима све док не буде натеран двострано, од грађана и од Европске уније

Прави искорак у комуникацији са опозицијом, према његовом тумачењу, био би да је, на пример, на чело парламента постављен Расим Љајић који би могао да изнесе тај дијалог.

Стојановић је сагласан са оценама да "Вучић неће попустити у дијалогу у изборним условима све док не буде натеран двострано, од грађана и од Европске уније (ЕУ)“.

Како је указао, "притисак изнутра је важан, али ако грађани ове земље пристају на то да завршимо као Белорусија и Лукашенко и да сутра председник Вучић води дијалог у затвору са опозиционарима, онда у реду“.

Један је модел Бошка Обрадовића, грађанске непослушности и побуне, а други Вука Јеремића који заговара дијалог са Европом

Помињући два модела притиска узнутра који би требало да се дешавају парлалелно, Стојановић је прецизирао да је "један модел Бошка Обрадовића, грађанске непослушности и побуне, а други Вука Јеремића који заговара дијалог са Европом“.

Како је предочио, "опозиција тешко да има луксуз да још једном бојкотује изборе, јер је смисао бојкота да се издејствује промена, мада се другој страни поставља и питање учешћа на изборима који изгледају као утакмица на коју идете са циљем да добијете батине од хулигана“.

Већи расцеп унутар опозиције, него између опозиције и власти

Говорећи о опозицији, он је оценио да су унутар опозиције већи подела и расцеп, него између опозиције и власти.

То је поткрепио ставом да је Вучић "заузео средњи простор и по питању Европе и по питању Косова и по питању других тема, а да се опозиција налази са једне или друге стране".

Кључно је да ли ће опозиција наставити да се међусобно растура или ће се ујединити

"Кључно је да ли ће опозиција наставити да се међусобно растура или ће се ујединити и постати значајна алтернатива која би могла да добије и неку подршку из Европе", за коју је Вучић и даље фактор стабилности, јер је још "прилично лојалан партнер на теми Косова, али је и проблем“, оценио је Стојановић.

Он не разуме зашто је укинут Савез за Србију (СзС), нити је за то чуо образложење и подсећа да је СзС постигао "завидан рејтинг који је био између СНС и СПС“.

Опозиција мора да почне да се понаша рационално, да испостави озбиљан захтев за раздвајање избора, да то буде тема за европске медијаторе и да стане иза председничког кандидата који ће да парира Вучићу, закључио је Стојановић.

(Фонет) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер