Хроника

Александар Шапић: Нећу учествовати у градској власти ако не будем изабран за градоначелника

Штампа
уторак, 14. новембар 2017.

Председник општине Нови Београд Александар Шапић поновио је у Прессингу ТВ Н1 да после избора у Београду неће учествовати у градској власти ако не буде изабран за градоначелника. Каже да је разговор са свим странкама његова дужност, али да се, познајући политичку сцену, боји да ће се сви међусобно лакше договорити него са њим.

Шапић је подсетио да је скоро девет година у локалној политици и сматра да зато има право да верује да поседује знање и искуство да стане на чело Београда и главном граду да свој печат.

“Не желимо да учествујемо на политичкој пијаци. Уколико не добијемо прилику да ми имамо градоначелника, пожелећемо срећу онима који желе да буду на власти у Београду. Нећемо прихватити трговину”, поручио је он и додаје да је то само један од услова, и да то не значи да ће успети да се договори са представницима појединих странака које га чак и прихвате за градоначелника. 

Шапић одбацује примедбе да ставом да може да разговара са свима држи отворена врата за постизборне комбинације. Каже да је разговор са свим политичким странкама његова обавеза, јер она политичка групација која пређе цензус у Београду представља минимум 40.000 грађана. 

“Разговор је основна ствар свега у животу. Оно што показује моја политичка прошлост је да је са мном лако разговарати, а није лако договорити се”, поручује председник општине Нови Београд и подсећа да после општинских избора 2016. није постигао договор о сарадњи са СНС-ом и пита се да ли би се човек који је политички калкулант одрекао сарадње са странком која у том тренутку има сву власт у земљи.

 “На основу досадашњег политичког искуства, бојим се да ће се сви међу собом договорити лакше него са мном”, оценио је Шапић и додао да је у последњих неколико месеци у “унакрсној паљби са свих страна”, и од стране власти и од стране опозиције. 

Ипак, у расправе такве врсте не жели да се укључује, јер заратити је, како каже, најлакше, а не жели да се за функцију градоначелника препоручује тако што ће некога да хвали или некога да куди, већ на основу тога шта ради. 

Каже и да претходних година није претерано коментарисао актуелну градску власт, јер не жели да буде тај који ће да суди да ли је неко радио добро или лоше, али поручује и да се не би кандидовао на градским изборима да не сматра да посао градоначелника може да обавља боље него Синиша Мали.

Не бих отворио сва градилишта истовремено

Шапић је неколико пута током емисије рекао да неће никога да напада или осуђује, али да је спреман да говори о конкретним стварима, па је тако на конкретно питање о инфраструктурним радовима који се тренутно одвијају у Београду рекао да лично никада не би отворио све радове истовремено јер се тиме директно угрожава саобраћај и свакодневни живот Београђана. 

“Поштујем кад се ради, питање је на који начин (…) Мислим да је све ово могло да буде урађено у претходне три, четири године”, навео је Шапић.   На питање да ли би отварање више градилишта истовремено могло да има везе са предстојећим изборима, Шапић је одговорио да се “стиче такав утисак”, али да не верује да то може донети политичке поене градској власти. 

Говорећи о Београду на води, Шапич је рекао да је за сваку похвалу то што је земљиште у Савском амфитеатру очишћено, али да му не прија таква врста архитектуре у центру града, као и да би лично то земљиште ставио на јавну лицитацију. 

Ипак подсећа да су уговор о том пројекту потписали Влада и арапски инвеститор, а не градска власт, и сматра да ако је изградња већ започета, она мора да се и заврши. 

На питање о рушењу објеката у Херцеговачкој улици у Савамали, на простору где се управо реализује Београд на води, Шапић је рекао да је сваком здраворазумском човеку јасно да је то срушено на нелегалан начин. “Ту нема дилеме, сваки нормални човек то осуђује”, поручио је он.

Не свиђа им се Шапић, па кажњавају грађане

Шапић је рекао и да као председник општине Нови Београд има слабу сарадњу са градским властима у Београду. До пре годину дана, како каже, није било великих опструкција, иако нису успели заједно да реализују ниједан пројекат, али последњих шест месеци у општину долази буџетска инспекција и истражује им се сваки папир. 

“Не можемо да радимо од контрола! Али то је опет њихово право. Ми ћемо све да издржимо, јер сматрамо да немамо шта да кријемо. Ако неко жели да кажњава Новобеограђане зато што им се ја не допадам - ја то никад не бих радио”, истакао је гост Прессинга. 

Подсећа и да је општина Нови Београд једина која у последња два ребаланса буџета није добила додатне паре из градске касе, те да на Новом Београду живи петина грађана главног града, а општина добија тек 0,6 одсто средстава из градског буџета.

Са таквим односом боље је, како каже, да се београдске општине укину. “Уколико 17 општина партиципира са 10 одсто градског буџета, то је срамно. То је централизација која траје 30 година”, оценио је Шапић, истичући да општина данас не може да среди ни паркић “уколико нема вертикалу са градом Београдом”. 

На констатацију да је највећа централизација градских овлашћења урађена у време када је градоначелник био Драган Ђилас, а он његов заменик, Шапић је рекао да је то била лоша одлука, али да на њу тада није могао да утиче. 

Каже и да је апсолутна неистина да општина Нови Београд није хтела да учествује у пројекту сениор картица, и још једном је позвао градске власти да општини доставе формуларе и картице како би се издавале и на Новом Београду. 

Говорећи о односу медија према новобеоградским властима, Шапић је рекао да за пет година као председник најмногољудније општине у главном граду, није био гост Београдске хронике на јавном сервису, што је, према његовој оцени, срамота.

На рушење нелегалних објеката нећемо дати ни динар

Шапић се осврнуо и на проблем нелегалне градње, истичући да општина Нови Београд, од свих у главном граду, има “апсолутно” најмањи број дивљих објеката и урбанистички је најсређенија. 

Каже да на територији оштине има око 500 нелегалних објеката, али да је 98 одсто њих у процесу озакоњења, а закон не дозвољава њихово рушење све док не буде донето правоснажно решење. 

На питање што није уклоњено оних два одсто објеката за које нису поднети захтеви за легализацију, Шапић је подсетио да на Савском насипу летос срушено близу 30 објеката на Савском насипу, али да општина више неће улазити у процес рушења јер нема новца.

“Не бих дао ни динар за рушење. Град Београд мора да нам да. Од тог јадног и бедног буџета од 0,6 одсто, мислите да ћу пре да трошим новац за рушење, него на пројекте”, поручио је Шапић. 

Да би се проблем дивље градње решио на нивоу града, мора прво да се убеза процес легализације, сматра Шапић, а затим треба да постоји боља координација градских власти и полиције, јер када дивља градња почне, инспектор има овлашћења да затвори градилиште, а радови се упркос томе најчешће настављају. 

“Мора да постоји синхронизација с полицјом. Кад се настави изградња, полиција да интервенише, јер кад се објекат заврши, то је готово”, сматра Шапић. 

Током гостовања у Прессингу Шапић се осврнуо и на рад своје фондације. До сад је, како каже, прикупљено преко шест милиона евра, а фондација има 350 корисника, од тога више од 200 деце.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]