Хроника

Александар Шапић: Изборни услови бољи него што су били, али нису довољно добри; После Вучића, као појединац, вучем највише гласова; Нећу да будем део власти по сваку цену

Штампа
среда, 19. фебруар 2020.

Александар Шапић, лидер Српског патриотског савеза, у Дану уживо, изјавио је да су услови данас бољи него што су били, иако нису довољно добри.

Констатује да идеалних околности за излазак на изборе није било у Србији деценијама уназад. После избора, спреман је да са свима разговара. Мисли да ће предстојећа кампања бити отворенија него све претходне, баш зато што власт жели да покаже да је све слободно и отворено, преноси Н1.

Шапић је, говорећи о предстојећој кампањи, прогнозирао да ће се можда претворити у неку врсту ријалити кампање, да ће бити „више драматургије“ него што се очекује. Каже да су протекле кампање биле „доминанте од стране СНС, а да су се остали провлачили“. „Имам утисак да ће бити простора за остале, али да ће ти други гледати да завреде пажњу гледалаца на тај један драматуршки начин, који сам видео у неке две, три емисије. Гледао сам, било је свега – доста неваспитања, неких сцена на које нисмо навикли у прошлости“, навео је.

Гост Н1 каже да је размишљао о неизласку избора, али да је пре пар месеци преломио – да је калкулисао, узимао у обзир колико постоје и колико људи знају за њих –  њега и његов политички рад, околности у којима се налазимо… „Један од главних разлога да ли ћу да изађем на изборе или не, била је процена моје политичке снаге. И тада сам говорио да околности нису довољно добре, и сада ћу рећи да нису довољно добре, али морам да признам да су се у међувремену мало промениле, и да су боље данас него јуче. Узимао сам и то у обзир, али сам схватио да уколико будем чекао идеалне околности, да нећу изаћи никад на изборе, јер идеалних околности овде није било деценијама уназад“, рекао је.

На одлуку је, како каже, пре свега утицала процења његове политичке снаге, и то што је проценио да може да уђе са пет посто. Али, како преноси, знао је да ако то жели – мора да крене раније, да не може да чека изборну кампању. Зато сам се одлучио у новембру то да обелоданим, да изађем пред људе са неком својом политиком, додао је.

Сматра да је теренски рад у кампањи, од врата до врата  – демогогија, наводећи да је људима политике преко главе деценијама. Како то изгледа да зазвоните на врата, баш бих волео да видим људе који пуштају политичаре у кућу, да их слушају, поред свих својих проблема, додао је.

На локалне изборе каже да ће изаћи на свим оним местима где имају могућности да изађу, али да не могу на сва. Где год будемо могли да предамо листу и где год будемо имали групу људи, изаћи ћемо, каже Шапић, наводећи да је у овом тренутку то 40, 50 општина и градова, додајући да можда буде и више.

Упитан о томе зашто коалиција са Стаматовићевом „Здравом Србијом“ није заживела, каже да је очигледно да се нису  добро разумели, кад су разговарали. „Када сам Стаматовића позвао, моја одлука је била донесена да излазим на парламентарне изборе и кад смо разговарали, тако сам разумео – да он схвата да мој позив важи за парламентарне изборе… Он иде својим путем, ја сам наставио тамо где сам стао“.

Шапић, упитам о могућим коалицијама после избора, каже да не постоји странка са којом није спреман да разговара.

На питање шта је црвена линија, каже… „Све оно што се коси са мојим људским и политичким начелима… Све оно око чега можемо да се договоримо, ако је у оквиру наших политичких начела, ја сам спреман са сваким да разговарам. На крају крајева, ваљда се и бавите политиком, да бисте дошли до онога у шта верујете“, навео је.

„После Вучића, као појединац, вучем највише гласова“

На питање да ли мисли да би изневерио своје бираче ако би ушао у парламент, а ушао би као опозиција, па  да сутра каже – па добро, ја могу да разговарам са свима, улазим у коалицију са странком која је на власти, каже: „Банализујете ствари… Сврха сваког од нас који се бави политиком јесте да покуша да пласира и прогура своје идеје и оно у шта верује. Да би то могао да уради, морао би да буде део неке власти. Апсолутно нисам за то да будем део власти зарад функције и да бисте прекршили своја људска и политичка начела. Ако је неко показао за ових скоро десет година, а шест, седам година од како сам самосталан, да није спреман да буде део власти по сваку цену, то сам ја. Јер сам могао до сада, у више наврата, на различите начине, да будем и у коалицијама и са овима и са онима, па то нисам урадио. Па држим данас најнижи ниво власти на Новом Београду а вероватно сам, не вероватно – него сигурно, по истраживањима, после Александра Вучића, као појединац, вучем највећи број гласова на своје име у Србији“, навео је.

Каже да са СНС до сада није ни цвет посадио. „Волео бих да јесам, на Новом Београду би било много лакше да су они били ту у власти, јер би Новобеограђани многе ствари лакше радили… Знате колико ствари ја нисам могао да урадим, блокиран сам. Остао сам на нула динара повећања буџета, као и прошле године“, рекао је. На питање које је образложење за ту одлуку, каже да га нема и да је образложење „може нам се, имамо већину“. Наводи да сутра,  кад би био у ситуацији да води Београд, тако се не би понашао.

Помоћ српском домаћину, отварање граница…

Упитан шта је окосница његовог програма, каже да што се тиче економије – апсолутно је за то да српски привредник и српски инвеститор има у најмању руку исте услове као и страни. „А ми ћемо се борити да има и повлашћене услове… Да покушамо да помогнемо српског човека, српског домаћина, српску привреду… Добродоошли су странци, али не може да буде приоритетан у односу на наше људе. Апсолутно подржавамо отварање граница, проток робе, капитала са свим земљама у окружењу. Зато што сматрамо да је српска привреда снажнија од свих земаља у окружењу и да ћемо прво ту ми профитирати… Један део подржавамо што ради Влада, али данашња Влада – није баш да јој је приоритет српски привредник“, навео је.

Истраживања Фактор плуса из децембра показују да СПАС има 4,1 одсто подршке грађана. Шапић наводи да мисли да има више.

Каже да су се њему више затворили опозициони медији у последњих годину дана. Констатује да њега има више, али и многих људи са политичке сцене последњих годину дана у свим медијима, додајући да за то треба „питати СНС, зашто су се одлучили да јавно позивају медије да зову опозиционаре“. „Не можемо да не констатујемо да се ствари у парламенту промениле последњих годину и по дана. Зашто није седам година било тако, то није питање за мене, то је питање за СНС. Зашто не постоје више они бесмислени амандмани…“

Мисли да ће ова кампања бити отворенија него све претходне, баш зато што власт жели да покаже да је све слободно и отворено. Каже да, зато, не треба да се ту стане, већ да се настави и потенцира то, а не да све послужи причи „бојкот-небојкот“ па да се вратимо на старо.

„Они који бојкотују ако мисле да је то сјајно решење, није му јасно зашто нападају оне који не препознају да је то сјајно решење. Није ми јасна ни владајућа већина која мисли да је све у реду, па шта вас брига онда ко бојкотује изборе, ако је све у реду“, упитао је.

Упитан о ставу према евроинтеграцијама, каже да Србија припада западном друштву. Наводи да морамо да сачекамо како бисмо видели како ће ЕУ да изгледа, у којој форми ће да буде, али да треба видети шта они нам нуде.

„Апсолутно сам за ЕУ, ко буду и приближно услови као 2004. кад су улазиле Пољска, Словачка, Мађарска, Словенија… Петсто милијарди су поделили, па ко неће гласати за такву ЕУ, али нисам за ЕУ у којој нам стално испоручују нове захтеве, у којој не постоје ти фондови, у којој вас држе стално на танком штапу, па вам не дозвољавају да развијате односе са другим земљама, за такву ЕУ нисам… Морамо видети шта нам се нуди“, нагласио је.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]