петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Радић: Постоји веома мала могућност да поново буде формирана Војска Републике Српске
Хроника

Александар Радић: Постоји веома мала могућност да поново буде формирана Војска Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. јануар 2017.

Војни аналитичар Александар Радић оценио је да је могућност да поново буде формирана Војска Републике Српске (ВРС) веома мала.

Он је истакао да председник РС Милорад Додик нема могућност да из Оружаних снага БиХ изузме српски елемент док би свако јачање полиције РС привукло пажњу и било препознато као поступак против мира и безбедности.

"Висок је сада ниво тензије која се ствара у медијима али у пракси Додик има мало маневарског простора. Не може да изузме оно што је некада била ВРС из Оружаних снага БиХ, а јачање полиције би било препознато као чин против мира и безбедности. Једино што можемо да констатујемо јесте да је на паради у Бањалуци виђен први сигнал промене односа према полицији, када су њени припадници носили ново оружје које је тек стигло из Бразила", рекао је Радић агенцији Бета. 

Председник РС Милорад Додик најавио је јуче у Брчком могућност да РС раскине споразум у формирању Оружаних снага БиХ и поново формира властиту војску. 

"Знам да постоји много проблема у вези с тим, и да то неће бити лако, али морамо направити први корак. Окупићу ових дана политичаре у РС и представнике институција да бисмо се договорили да ли је сада политички корисно, потребно и могуће да поднесемо захтев за прекидање споразума о успостављању војске и да се РС искључи из тог споразума, што значи да нема ни Оружаних снага БиХ", рекао је Додик. 

Радић је рекао да би то било веома тешко јер иза тог споразума стоје доминантне државе Запада, које су смањењем броја оружаних снага те земље и радикалним смањењем количине наоружања у резерви, желеле да умање и потенцијале за нове сукобе. 

"Пракса је, међутим, показала да није довољно имати политичку идеју јер је у БиХ очигледно да један народ - српски, не препознаје себе у таквој творевини. И сада је питање да ли у корист мира НАТО може да тражи додатне уступке или се враћамо на идеалистичке процене да држава заиста треба да буде одраз потреба једног народа. И шта се дешава када један народ каже да то не жели?", рекао је Радић. 

Он је додао да је недавна прослава 9. јануара - Дана РС, показала да у пракси један конститутивни народ има реалну предносту у односну на друга два, иако су Оружане снаге БиХ замишљене на потпуно други начин. 

"И због тога Додик може да покаже прстом на Оружане снаге БиХ и каже: 'Као што видите, та војска није наша'. Иако је присуство почасног вода донекле ублажило ту ситуацију, довољно је опипљива та дистанца", рекао је Радић. 

Радић је додао да би, у случају да "ствари крену наопако" једино сврсисходно решење било стварати нове оружане снаге на бази полиције РС, али да то не би било паметно радити без преке потребе јер би било какво иступање из механизма интегрисане војске створило амбијент отвореног сукоба за који би били оптужени Срби.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер