петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Радић: Један од мотива напада на Либију је њена подела
Хроника

Александар Радић: Један од мотива напада на Либију је њена подела

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. март 2011.

БЕОГРАД - Војни аналитичар Александар Радић изјавио је вечерас да су капацитети Либије за противваздухопловну борбу скромни јер се ради о ПВО системима набављеним у Француској и Совјетском савезу још пре 30 и више година.

Радић је у изјави агенцији Бета навео да Либија не би могла да се супротстави нападачима ни из ваздуха, јер од ловачке авијације располаже углавном авионима старије генерације Миг-23 и Мираж Ф1, док су летелице Миг-25 већ неко време приземљене због недостатка резервних делова.

"Након година изолације дошло је до драстичног пада степена исправности технике, нема довољно делова и обука је замрла. Од јуришних авиона, Либија има и нешто Сухоја 22 и 24, као и југословенских Јастребова, али су то авиони који могу да се користе само у борби против побуњеника на земљи", рекао је он.

Радић, међутим, напомиње да ваздушна премоћ изнад Либије неће бити довољна да се свргне са власти либијски вођа Моамер Гадафи, јер се очигледно показало да његова опозиција није ни довољно јака ни довољно одлучна да му се супротстави.

Он је рекао да интервенција у Либији у много драстичнијој мери понавља грешку која је већ направљена у Ираку када се ушло у сукоб без јасне слике какав се политички исход жели, осим да се сруши досадашња власт у тој држави.

Радић је додао да је нападом на Либију такозвана Коалиција одлучних одабрала једну од страна у сукобу али да није најјасније ко чини ту страну јер је Гадафијева опозиција веома политички и идеолошки хетерогена.
"То је очигледно Коалиција против Гадафија. А за кога је та коалиција, то у овом тренутку није јасно", рекао је он.

Радић је рекао да су мотиви напада на Либију жеља да се овлада тамошњим енергентима, што је главни мотив већине данашњих интервенција, и да се само чекало да Гадафи направи било који потез који би могао да се искористи као повод за напад.

Најозбиљније питање је ко ће бити извођач радова на терену, јер запад у овом тренутку не планира копнену интервенцију, а Гадафијеви противници нису ни способни ни одлучни да га сруше. Да ли овај покушај забране Гадафију да уђе у Бенгази значи да неко жели да подели Либију?" упитао је Радић.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер