петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Милошевић: Вучићева изјава у којој је упоредио Синишу Малог са Данилом Кишом показује да у Србији ниједна бизарност није коначна
Хроника

Александар Милошевић: Вучићева изјава у којој је упоредио Синишу Малог са Данилом Кишом показује да у Србији ниједна бизарност није коначна

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. новембар 2019.

 Новинар листа "Данас" Александар Милошевић рекао је за Н1 да изјава председника Александра Вучића у којој је министра финансија Синишу Малог упоредио с књижевником Данилом Кишом, показује да у Србији ниједна бизарност није коначна.

Говорећи о закључку Одбора за професионалну етику Универзитета у Београду да је министар Мали плагирао докторат, председник Вучић је у понедељак на ТВ Хепи рекао да су и Данила Киша оптуживали за плагијат. Лист "Данас" на насловној страни данашњег издања, међутим, истиче: "За разлику од Малог, Киш ништа није плагирао".

Вучић репутацијом Киша покушава да оправда министра финансија и да релативизује читаву ствар, казао је Александар Милошевић у Новом дану ТВ Н1.

"Мени се некако чини да овај сад последњи случај са тврдњом председника, заправо показује да у Србији ниједна бизарност није коначна. Када погледате, прво смо имали случај да је ректор универзитета (Мегатренд), иначе врло близак власти, плагирао свој докторат на Лондонској школи економије. Па смо мислили да је то нешто од чега не може бити ништа бизарније", подсетио је.

"Онда после тога смо сазнали да може да се деси и да министар (унутрашњих послова) дипломира у Сава центру, па смо мислили да је и то коначно. Па смо онда сазнали да министар финансија може да докторира тако што ће да преписује радове из Етиопије где пише да се гаји памук у Србији, па смо мислили да је и то коначна бизарност. И на крају видимо да председник Србије сматра да је сасвим примерено да облати једног човека који је важио за потенцијалног добитника Нобелове награде, који би вероватно добио да није прерано умро, само да би одбранио свог министра", навео је Милошевић.

Случајеви Синише Малог и Данила Киша немају никакве везе један са другим, истакао је гост Новог дана и указао да књижевника нису оптуживали за плагијат доктората, док је у случају доктората министра финансија Одбор за професионалну етику доказао да је реч о плагијату.

"То је морални проблем, то није проблем знања. Знате, када дође Мали, па каже: 'Ја сам сигуран у своје знање.' Он може имати знање огромно, велико, али ако је он плагирао нешто, то значи да се он можда није потрудио, да је он сматрао да је сасвим у реду да он направи огроман морални прекршај, да туђу заслугу припише себи. То је оно због чега се сада позива на његову оставку, и због чега он мора да одговара", поручио је новинар "Данаса".

Медијска диверзија је главна медијска стратегија ове власти, додао је Милошевић уз оцени да се то најбоље види у афери "Крушик", где режим на све начине покушава да скрене пажњу јавности са малверзација у трговини оружјем на које је указао узбуњивач Александар Обрадовић.

"Тако сада са теме 'Крушика' смо пробали да је проширимо на теме мајке узбуњивача која ради у некој другој фирми која се бави трговином оружјем, па онда покушавамо да пласирамо и неке друге теме, све у циљу тога да просто ту тему скрајнемо са насловних страна. Суштина ове теме, још једном да поновимо, је да отац министра полиције од полиције врло брзо и лако добио дозволу за трговину оружјем, и да се оптужује да је добијао оружје из 'Крушика' по ценама које су чак ниже од производних цена или отприлике на нивоу производних цена, и онда их је препродавао, и на крају препродовао тако да је то оружје завршило у Саудијској Арабији, па после у Јемену код терориста", подсетио је Милошевић.

Осврнуо се и на разоран земљотрес који је погодио суседну Албанију, похваливши брзу реакцију српских власти које су у помоћ послале спасилачки тим.

 

"Ми мамо традицију да помажемо људима у несрећама. Слали смо помоћ у Јапан кад је била Фукушима. Када се догоде овакве природне катастрофе, сви се уједине и покажу људску страну, и свака част на брзој реакцији", поручио је.

Подестио је да сарадња Албаније и Србије никада није била лоша у економском смислу, ни када је реч о личним односима председника Вучића и премијера Едија Раме, али да отворено питање Косова кочи дубљу сарадњу. Додао је, међутим, да иницијатива за "мали Шенген" показује да имамо нека померања и на политичком плану.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер