субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Мезјајев: Захтеви Трибунала у Хагу према Београду биће још дрскији
Хроника

Александар Мезјајев: Захтеви Трибунала у Хагу према Београду биће још дрскији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. септембар 2010.

Пред заседање Генералне скупштине УН у Њујорку на којој ће евроинтеграције, формат и основна питања будућег дијалога са властима у Приштини бити теме разговора председника Србије Бориса Тадића са највишим светским званичницима, српска делегација је планирала и разговоре са представницима европских институција, пре свега, о процесу придруживања Србије Европској унији, пошто је према речима Тадића, Србија један од лидера у борби против организованог криминала и да је решена да у региону буде фактор стабилности.

Као хладан туш на ове Тадићеве изјаве стигла је порука главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца да власти у Београду "морају учинити више" да би Ратко Младић и Горан Хаџић били ухапшени, као и да "ЕУ треба да одржи притисак на Србију".

Брамерц је прецизирао да у Србији "постоји јаз између изражене политичке спремности "за хапшење бегунаца, тока саме потраге и онога што је неопходно учинити да би она била успешна".

Рекавши да није на њему да одређује ко ће се придружити Европској унији и када, Брамерц је нагласио да је политика условљавања коју је Унија до сада водила према Србији и другим земљама бивше Југославије "била највреднији алат за постизање хапшења оптужених". Он је изјавио да лидери Европске уније треба да одрже притисак на Србију, јер Београд и даље не сарађује у потпуности са његовом канцеларијом.

И тако без обзира на жељу унутар ЕУ да се Србија награди због уступака око заједничке резолуције о мишљењу Међународног суда правде, придруживање Србије ЕУ биће блокирано све док Брамерц не саопшти да Београд у потпуности сарађује са његовом канцеларијом.

Реагујући на ове нове притиске из Хага председник Србије Борис Тадић затражио је од Брамерца објашњење за изјаву да би требало наставити са условљавањем Србије, будући да је главни хашки тужилац у претходном извештају истакао да Београд у потпуности сарађује са Хашким трибуналом.

Ево коментара руског правног експерта Александра Мезјајева:

„Пре свега, желели бисмо да истакнемо да изјава главног хашког јавног тужиоца Брамерца превазилази његова овлашћења. Јавни тужилац делује на основу правних аката. У овом случају то је МТБЈ, којим ова овлашћења главног тужиоца нису предвиђена. Међутим, Брамерц није први јавни тужилац Хашког трибунала, који је прекорачио своја овлашћења. Његови претходници су себи такође дозвољавали сличне изјаве. Хашки трибунал је већ одавно постао инструмент политичког притиска на Србију, пре свега у Савету Безбедности, а у току последњих година и у европским институцијама, између осталог, у Европској унији. Такође бисмо желели да истакнемо: Брамерцова изјава о томе да Србија не сарађује у потпуности с трибуналом не одговара истини. Србија је испунила практично све захтеве Хашког трибунала, укључујући и целу предају највишег политичког своје сопствене земље.

Сад ћемо се задржати на захтевима за изручење генерала Младића. Ратко Младић је Србин из Босне, и захтев према Србији да испоручи иностраног грађанина је правно неодржив. Тим пре што засад нема доказа о томе да се Младић налази на територији Србије.

Већ је одавно време да данашње власти у Србији схвате да што више буду испуњавале стално нове и нове захтеве, тим дрскији ће ови захтеви бити. И биће практично бесконачни. Очигледно, следећи захтев ће бити признавање Косова, а онда следе Војводина и Санџак, што све може да се заврши потпуним распадом српске државности.“

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер