| Hronika | |||
Aleksandar Lukašenko tvrdi da u Belorusiji ima previše demokratije |
|
|
|
| petak, 22. april 2011. | |
|
Govoreći u beloruskom parlamentu, Lukašenko je rekao da pojedine strane sile preko političkih i ekonomskih pritisaka pokušavaju da destabilizuju Belorusiju. „Mi nismo protiv demokratije... Belorusiji je potrebna konstruktivna demokratija, a ne destruktivna”, rekao je Lukašenko koji vlada Belorusijom punih 17 godina. Lukašenko je kritikovao EU i SAD, koje su posle decembarskih izbora uvele ekonomske sankcije i ograničenja za putovanje beloruskim zvaničnicima. AP ocenjuje da je Lukašenko pokušao da iskoristi nedavni bombaški u metrou u Minsku, u kojem je poginulo 13 ljudi, za obračun sa opozicijom. „Lukašenko kaže da mu je muka od demokratije. Ali, upravo je odsustvo demokratije, konkurencije i tržišnih reformi ono što je dovelo Belorusiju na ivicu propasti i katastrofe”, izjavio je lider opozicione Ujedinjene građanske partije Anatolij Lebedko. Predsednik Lukašenko odlučno je demantovao navode koji su se pojavili na pojedinim internet stranicama da je upravo vlast organizator bombaškog napada u Minsku, kako bi taj događaj iskoristila za odlučan sukob sa opozicijom. (Beta-AP) |