четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Конузин: Стратешко партнерство са Србијом, посебно у енергетици
Хроника

Александар Конузин: Стратешко партнерство са Србијом, посебно у енергетици

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. јун 2010.

БЕОГРАД – Руско - српска привредна сарадња је у успону и могла би се означити као економско стратешко партнерство, посебно у енергетици, изјавио је амбасадор Руске федерације у нашој земљи Александар Конузин.

Он је у интервјуу за јунско издање часописа „Корд” указао да је у току реализација неколико великих српско - руских економских споразума, вредних више милијарди долара.

Конузин је као један од најважнијих пројеката навео изградњу регионалног гасовода „Јужни ток” који ће, према његовим речима, омогућити Србији да постане један од највећих европских пунктова за транзит природног гаса до западне Европе.

Реализација пројекта развоја заједничког подземног складишта гаса „Банатски двор” претвориће га у један од великих центара за снабдевање „плавим горивом” не само на домаћем тржишту, већ и на регионалном нивоу, казао је руски дипломата.

Пословање српске компаније НИС одвија се, мада уз извесне тешкоће, уз уливање капитала руског „Гаспромњефта”, навео је Конузин, Модернизација НИС - а, која је у току, учиниће ту српску компанију, предвођењу руском управом, једним од највећих играча у сектору нафте и гаса на Балкану, тврди Конузин.

Руска компанија „Лукоил” такође има значајну пословну позицију у Србији, где је до сада инвестирала око 375 милиона долара, од чега је 20 милиона долара уложено лани, рекао је Конузин.

На српском тржишту су такође присутне и неке руске финансијске структуре, пре свега „Московска банка”, подсетио је руски амбасадор.

Он је указао да се наставља рад и на великим инфраструктурним грађевинским пројектима, првенствено онима који се односе на изградњу железничке инфраструктуре.

Постоје, осим тога, планови и за сарадњу у области пољопривреде, агро -економског комплекса, а такође и у туризму, истакао је Конузин.

За ову годину је планирано и оснивање „Руско-српског центра за хуманитарну акцију” чији је главни циљ оперативно деловање у свим могућим ванредним ситуацијама и техничким несрећама у Србији и на Балкану, рекао је Конузин и додао да је та иницијатива добила подршку региона на међународној конференцији, одржаној у фебруару ове године. Он је изразио наду да ће рад на техничким питањима за оснивање тог центра бити ускоро бити окончан.

Сви ови пројекти указују да заједнички послови у трговинско-економском сектору представљају један од важних чинилаца укупне сарадње између Русије и Србије, закључио је Конузин.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер