Početna strana > Hronika > Aleksandar Konuzin: Putinova poseta - impuls razvoju bilateralnih odnosa
Hronika

Aleksandar Konuzin: Putinova poseta - impuls razvoju bilateralnih odnosa

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. mart 2011.

Predstojeća poseta ruskog premijera Vladimira Putina Srbiji 23. marta predstavljaće dodatan impuls bilateralnim odnosima i priliku za razmatranje perspektiva svih vidova saradnje, a posebno privredne, rekao je danas ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin.

„Razgovori koje će Putin imati u Beogradu omogućiće da se proceni sadašnje stanje odnosa između dve zemlje i da se razmotre perspektive dalje saradnje. Polazimo od toga da imamo značajan potencijal za saradnju, što se posebno odnosi na ekonomiju i na energetiku”, rekao je Konuzin za Tanjug.

Prema njegovim rečima, Putin će u Beogradu razgovarati sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i srpskim kolegom Mirkom Cvetkovićem, a učestvovaće i na sastanku delegacija dve dražave.

„U planu je da Putin poseti i Narodnu skupštinu, gde bi se sastao sa predsednicom Slavicom Đukić-Dejanović i predstavnicima stranaka”, rekao je Konuzin.

Govoreći o tome šta će se sve naći na dnevnom redu Putinovih razgovora sa domaćinima u Beogradu, ruski ambasador je istakao da će spektar tema biti raznovrstan.

„Jedna od tema će biti Kosovo i, s tim u vezi, očekujem da Putin ponovi podršku Rusije stavovima srpskih zvaničnika po ovom pitanju. Značajna pažnja biće posvećena realizaciji projekta 'Južni tok', trgovinsko-ekonomskim odnosima u celini i investicijama”, rekao je Konuzin.

Prema njegovim rečima, razgovaraće se i o realizaciji međudržavnog sporazuma potpisanog 2008. godine u Moskvi, kojim su obuhvaćeni projekti kao što su modernizacija NIS, izgradnja podzemnog skladišta gasa Banatski dvor i drugi.

Povodom najave iz pres službe ruskog premijera da će tokom njegovog boravka u Srbiji biti potpisan čitav niz dokumenata, ambasador je precizirao da dve zemlje trenutno rade na 15 sporazuma, a da će 23. marta sigurno biti potpisani sporazumi o naučno-tehničkoj saradnji, saradnji u sferi turizma.

„Još dva dokumenta su u fazi finalizacije i ako budemo uspeli da ih završimo do dolaska Putina i oni će biti potpisani tom prilikom”, rekao je ambasador.

Ističući da će jedna od najvažnijih tema biti realizacija krupnog energetskog projekta - gasovoda „Južni tok” - u kojem učestvuje i Srbija, ambasador se osvrnuo i na nedavno pisanje „Komersanta” da u Moskvi razmatraju mogućnost da odustanu od ovog projekta.

Ukazavši da ovo nije prvi put da su se pojavile glasine oko „Južnog toka” , on je podsetio da je reč o projektu u koji je uključen veliki broj država, da je veliki novac u igri i da je potrebno usaglasiti interese svih.

„Ipak, nisam čuo da su predsednik Rusije (Dmitrij) Medvedev i premijer Putin stavili pod znak pitanja ovaj projekat. Verujem da će predsednik Vlade tokom posete Beogradu potvrditi svoj stav po tom pitanju i reći kako Rusija vidi realizaciju projekta”, naglasio je Konuzin.

Konuzin je naveo i da je Rusija posebno zainteresovana za učešće u infrastrukturnim projektima, što se pre svega odnosi na železnicu, ali i za građevinske projekte i saradnju u oblasti poljoprivrede.

Kada je reč o NIS-u, ambasador je naveo da će se razgovarati o dodatnim naporima za jačanje ovog preduzeća i to ne samo u Srbiji, već na celom Balkanu.

„Uspešna saradnja na realizaciji podzemnog skladišta gasa Banatski dvor doneće Srbiji veće garancije kada je reč o snabdevanju energentima”, dodao je ambasador.

Putin i njegovi sagovornici razgovaraće i o ruskim investicijama, a u okviru toga moguće je da će biti razmotreni problemi sa kojima se susreću kompanije sa ruskim kapitalom u naporima da obezbede uspešno poslovanje preduzeća, posebno onih koja trpe posledice svetske ekonomske krize.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner