субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Конузин: Пут Србије у ЕУ на штету Русије?
Хроника

Александар Конузин: Пут Србије у ЕУ на штету Русије?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. април 2009.

Москва никада није била против европске перспективе Београда, али остаје отворено питање како ће пријем Србије у ЕУ утицати на односе са Руском Федерацијом, изјавио руски амбасадор у Београду Александар Конузин.

Руски амбасадор у Београду Александар Конузин изјавио је да Москва никада није била против европске перспективе Београда, али је истакао да као отворено питање остаје како ће се пријем Србије у Европску унију одразити на односе са Руском Федерацијом.

"Погрешно нас оптужују да смо против европске перспективе Србије јер то није истина, али остаје питање како ће то утицати на наше односе", рекао је Конузин за округлим столом "Спољна политика савремене Русије", у Руском дому у Београду.

Конузин тврди да ће пријемом Србије у ЕУ, на првом месту, престати да важи Споразум о слободној трговини између Србије и Русије, али да ће, и из "институционалних разлога", настати промене у целокупним односима две земље.

"Ви сте данас жртва европске солидарности јер се већина земаља ЕУ, наспрам једне до две земље, залаже за улазак Србије у ЕУ, али да ли ћете и ви сутра испољавати европску солидарност на штету Русије", упитао је руски амбасадор.

Надовезујући се на пријем Србије у ЕУ, Конузин је прокоментарисао евентуално чланство земље у НАТО, истичући да прикључење Србије Алијанси "неће представљати претњу тим пре што ће и свет изгледати другачије када до тога дође.

Конузин је поновио став Русије да се противи ширењу НАТО-а на њеним границама из разлога што то неће допринети већој безбедности у Европи и рекао да Москва није против сарадње са тим војним савезом.

Подсетивши да је Србија званично заузела неутралан став према пријему у НАТО, руски амбасадор је рекао да се у стварности ради на приближавању Алијанси и примени њених стандарда и додао да НАТО представља једини фактор безбедности на Косову који може својим деловањем да утиче на регионалну стабилност.

Конузин је поновио да Русија следи политику српске владе када је у питању Косово, изразивши сумњу у деловање мисије ЕУ на Косову која ће, према његовом мишљењу, да спроводи у дело план Мартија Ахтисарија.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер