уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Кoнузин: Безбедност у Европи мора бити недељива
Хроника

Александар Кoнузин: Безбедност у Европи мора бити недељива

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. март 2010.

БЕОГРАД – Усвајање правно обавезујућег Споразума о европској безбедности одговарало би интересима Србије која ће, пошто је прогласила војну неутралност, у њему наћи и међународну потврду за такву одлуку, оценио је данас амбасадор Русије у Србији Александар Конузин.

„Безбедност на овим просторима мора бити недељива и ослањати се на међународне правне норме”, рекао је Конузин на предавању „Русија у свету међународних координата” на Правном факултету у Београду.

Амбасадор Руске Федерације је истакао да до „трагедије у Јужној Осетији и једностраног проглашења независности Косова” вероватно не би дошло да се о томе „водило рачуна 2008. године”, истичући да је војно-безбедносна политика „један од приоритета руске спољне политике”.

„Логика ширења НАТО-а је погрешна и не одговара савременом времену”, казао је Конузин и напоменуо да се и поред обећања алијансе да неће бити ширења њене инфраструктуре на територији земаља чланица ЕУ, то ипак чини.

„Ширење НАТО-а угрожава безбедност Русије и због тога не видимо никакав интерес у приступању тој организацији. Једна је ствар што сарађујемо са северноатлантском организацијом у питању сузбијања међународног тероризма, пиратства и трговине људима, а друга то што не желимо ширење оружја”, казао је Конузин.

Он је додао да је политика Русије „прагматична” и да тежи „брисању подела у Европи насталих после Хладног рата”. Конузин је рекао да Србија, као и свака друга чланица УН, треба да испуњава међународне обавезе сарадњом са Хашким Трибуналом и да је Ратко Младић искључиво „проблем Србије”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер