петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Џомбић: РС за референдум о уласку у НАТО
Хроника

Александар Џомбић: РС за референдум о уласку у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. октобар 2011.

БАЊАЛУКА - Република Српска (РС) опредијељена је да се о уласку у НАТО одлучује референдумом грађана Српске, изјавио је данас предсједник Владе Српске Александар Џомбић након разговора са делегацијом Парламентарне скупштине НАТО-а.

Џомбић је рекао новинарима да је упознао делегацију НАТО-а о ставу Српске која је за демилитаризацију БиХ због "своје историје" или за смањење капацитета Оружаних снага због домаћих фискалних и социјалних капацитета, али да то не представља проблем када је ријеч о евроатлантским интеграцијама.

Он је навео да Српска има конструктиван прилаз испуњењу услова за добијање статуса кандидата БиХ за ЕУ, додајући да РС жели да домаћим снагама буде препуштено стварање неопходног компромиса да би БиХ ишла напријед и испуњавала тражене услове.

"Такође смо упознали делегацију НАТО парламентараца о томе да Српска заступа тезу да међународној  заједници  треба дати  до знања да не прави притиске на једну од страна у БиХ и не даје подршку једној од страна, већ да недвосмислено подржи искључиво договор и компромис који треба да постигну домаћи политички лидери", нагласио је Џомбић.

Премијер Српске је додао да РС овим активностима приступа потпуно конструктивно, што се и могло видјети приликом усаглашавања појединих законских рјешења, посебно када се говори о закону о државној помоћи БиХ, закону о попису становништва, одлуци суда за људска права у предмету "Сејдић-Финци".

Вођа делегације Парламентарне скупштине НАТО-а Мајкл Џорџи изразио је задовољство због тога што БиХ напредује на путу ка евроатлантским интеграцијама, упозоривши ипак  да  је "то због унутрашњих потешкоћа све даље и даље".

Он је поручио да људи који имају супротстављена мишљења требају изаћи из "ушанчених позиција" да би направили могућност за достизање споразума унутар БиХ.

(Срна) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер