субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Антић: Због обавеза према ММФ, финансијске одговорности и грађана Србије морали смо да кренемо у правцу стечаја Азотаре у Панчеву
Хроника

Александар Антић: Због обавеза према ММФ, финансијске одговорности и грађана Србије морали смо да кренемо у правцу стечаја Азотаре у Панчеву

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. јул 2018.

 Влада Србије има разумевања за раднике Азотаре у Панчеву, за коју ће бити отворен стечај у августу, рекао је министар енергетике Александар Антић.

Истакао је да је стечај био изнуђен потез, јер овакву Азотару, која има дугове преко 200 милиона евра нико неће.

Антић је навео да до августа треба да се исплати социјални програм запосленима, за који је навео да је пристојан и солидан и додао да ће Влада, преко Министарства привреде покушати да учини да стечај буде ефикасан, како би се завршио у најкраћим роковима. 

"Ситуација у Азотари је врло комплексна, али ћемо посвећено радити да обезбедимо нову будућност и нову шансу за Азотару, под новим околностима и без ових дуговања. Са овим дуговањима нико неће да дође да буде партнер Азотаре и ми о томе интензивно разговарамо са запосленима и верујем да је резултат тих разговора разумевање", казао је Антић за ТВ Пинк. 

Истакао је да Влада има пуно разумевања за ситуацију у којој се налазе радници и оценио да је та ситуација комплексна за све њих, али такође и да су они разумни људи, који схватају у чему је проблем када им се сви аргументи ставе на сто. 

"Када се види да су дуговања преко 200 милиона евра, када се види да ће ове године, ако се настави да се ради како се радило до сада, се генерисати још неких двадесетак милиона евра, сви виде о чему се ради. Њима је кључно питање да ли смо ми као држава спремни да се ангажујемо да тражимо нову перспективу за Азотару и када добију јасан одговор ''да'', онда ми постајемо партнери", казао је Антић. 

Према његовимн речима, Азотара у коју је држава уложила можда највише енергије, у једном тренутку кренула је у процес стабилизације, али је једног тренутка наставила да генерише губитке, са тенденцијом да ти губици ове године изађу из оквира одрживости.  "Нашли смо се у ситуацији да немамо алтернативе. Ово је био изнуђени потез, који ми нисмо донели срећни, али и и због обавеза према ММФ и због озбиљности и финансијске одговорности и грађана Србије, ми смо морали да кренемо у правцу стечаја", казао је. 

Навео је да је држава спремна да додатно инвестира како би се сачувала постројења Азотаре, да се након тога крене у брз стечај и да се након тога Азотара понуди у приватизацији. 

"Људи морају да схвате да стечај није нужно крај неке компаније, он може представљати и нову шансу за ту компанију, да се кроз стечајни поступак очисте дуговања, да се та имовина понуди у процесу приватизације", навео је министар. 

Додао је да ће Влада учинити све да мотивише стратешке партнере да се заинтересују за Азотару након стечаја и да се нађе партнер који ће наставити да је води. Говорећи о проналажењу стратешког партнера за РТБ Бор, Антић је рекао да се на тендеру појавила и пета компанија за откуп документације.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер