четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Антић: Са ММФ, Светском банком и ЕБРД, завршавамо план финансијске стабилизације за ЕПС и "Србијагас"
Хроника

Александар Антић: Са ММФ, Светском банком и ЕБРД, завршавамо план финансијске стабилизације за ЕПС и "Србијагас"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. децембар 2014.

БЕОГРАД - Министар енергетике Александар Антић најавио је данас да би на првој следећој седници Владе требало да буде усвојен план реструктурирања "Србијагаса".

Антић је пред посланицима у Скупштини Србије појаснио да тај план "Србијагас" дефинише као вертикално интегрисану компанију са власнички раздвојеним енергетским делатностима што ће омогућити додатно ефикасније функционисање "Србијагаса".

У буџету за 2015. годину, како је навео министар, нису планиране гаранције за додатна задуживања "Србијагаса" за плаћање испорука природног гаса.

"Паралено са тим, са ММФ-ом, преко Светске банке и ЕБРД, завршавамо план финансијске стабилизације за ЕПС и финансијске консолидације за "Србијагас" који треба да дефинишу принципе по којима ће се установити нови начини функционсања тих компанија", рекао је он и подсетио да је Влада усвојила програм реорганизације ЕПС-а.

У 2015. години, Антић је рекао да неће бити испоруке гаса оним компанијама које не могу да га плате, али и да Влада ради на обезбеђивању модела како да те компаније из хемијског комплекса функционишу у тим условима.

"Врло смо близу да обезбедимо модел обезбеђивања гаса управо за тај хемијски комплекс на начин да он може да ради, али да то више не буде једино и на штету 'Србијагаса'", рекао је Антић.

Он је рекао да је Влада успела да у споразуму који је постигнут са Нафтном индустријом Србије обезбеди за 2015. и 2016. годину за потребе "Петрохемије" по 50 милиона кубика гаса који се ваде из домаћих налазишта по цени од 280 долара за хиљаду метара кубних, што представља око 60 процената њихових годишњих потреба за гасом, а по цени која је око 40 одсто јефтинија од оне коју сада плаћају.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер