петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алекс Салмонд: Шкотска жели и независност и евро
Хроника

Алекс Салмонд: Шкотска жели и независност и евро

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. децембар 2011.

Лондон -- Шкотска би се на крају могла придружити евру, каже главни заговорник независности Шкотске и њен први министар Алекс Салмонд.

Он је истовремено критиковао британског премијера Дејвида Камерона због изолације Британије у Европској унији.

Салмонд је окривио Камерона за "неодговорни поступак" приликом прошлонедељне одлуке да стави вето на споразум Европске уније о решавању дужничке кризе у еврозони.

Тај потез Камерона би могао да повећа изгледе да Салмонд победи на обећаном референдуму о изласку Шкотске из 300 године старе уније са Енглеском и њеном осамостаљењу унутар ЕУ.

Камеронову одлуку су делимично диктирали захтеви десног крила његове Конзервативне партије које практично нема присталица северно од границе са Шкотском.

Салмонд, који предводи Шкотску народну партију, изјавио је за радио ББЦ да би независна Шкотска у почетку задржала британску фунту, али да придруживање еврозони остаје "дугорочна могућност".

Он је додао да би до усвајања евра дошло само "ако би економски услови били повољни" и уз пристанак шкотског народа. 

Шкотска, са 5,2 милиона становника, не би била приморана да усвоји евро у оквиру услова за чланство у ЕУ, рекао је Салмонд, дајући пример Шведске која је задржала своју круну након уласка у ЕУ 1995. године. 

Он је предочио да је у писму Камерону већ протестовао због његове одлуке да искористи вето на самиту ЕУ "без икакве консултације" са властима у Шкотској, Велсу и Северној Ирској. 

"Мислим да је било могуће створити такву ситуацију да буде постигнут споразум. Дејвид Камерон је, међутим, донео одлуку која може да угрози радна места десетина хиљада људи", рекао је Салмонд. 

Камерон је изјавио да је тако поступио пошто није извојевао заштиту за британски сектор финансијских услуга. Шкотска има већ дугу банкарску традицију, а Единбург је и даље важан центар финансијске индустрије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер