Početna strana > Hronika > Stokholm: Peteru Handkeu uručena Nobelova nagrada za književnost za 2019; Albanija, Turska, Hrvatska, BiH i "Kosovo" bojkotovali ceremoniju dodele nagrade
Hronika

Stokholm: Peteru Handkeu uručena Nobelova nagrada za književnost za 2019; Albanija, Turska, Hrvatska, BiH i "Kosovo" bojkotovali ceremoniju dodele nagrade

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. decembar 2019.

U Koncertnoj dvorani u Stokholmu u toku je svečano uručivanje nobelovih nagrada. Među dobitnicima su Peter Handke i Olga Toharčuk, kojima je švedski kralj Gustav uručio Nobelovu nagradu za književnost.

 

Nobelova nagrada uručena je i za fiziku ( DŽejmsu Piblsu, Mišelu Majoru i Didijeu Keluzu za "doprinos u razumevanju evolucije univerzuma i Zemljinog mesta u svemiru"), za medicinu ( Vilijamu Kelinu, Piteru Retklifu i Gregu Semenci za  otkriće "kako ćelije osećaju i prilagođavaju se dostupnosti kiseonika").

Dobitnici nagrade za hemiju su DŽon B. Gudenou, Stenli Vajtingam i Akira Jošino "za razvoj litijum-jonskih baterija", dok su priznanje za ekonomiju zaslužili Abhidžit Banerdži, Ester Duflo i Majkl Kremer za rad na smanjenju siromaštva u svetu.

Nobelova nagrada za mir ranije danas u Oslu je uručena premijeru Etiopije Abiju Ahmedu zbog zalaganja za postizanje mira sa Eritrejom.

Odluku da nagrada bude dodeljena Nagrada Handkeu izvazvala je mnogo bure još od kada je objavljeno da će dobiti to visoko priznanje. Kao i u trenutku kada je u oktobru objavljeno njegovo ime, ponovo se digla prašina među onima koji ovu odluku Švedske akademije žele da ospore.

Većina zemalja regiona najavila je bojkot, a na društvenim mrežama se šire negativni komentari.

Kako mnogi strani mediji pišu, očekuje se da će stotine ljudi prisustvovati protestima protiv Handkea na centralnom trgu u Stokholmu, dok je drugi protestni skup planiran ispred koncertne dvorane gde se održava ceremonija.

Svečanosti neće prisustvovati predstavnici Albanije, Kosova, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Severne Makedonije.

Kako je hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova navelo na svom profilu na Tviteru, ta zemlja neće imati predstavnika zbog "dodele nagrade osobi politički angažovanoj u davanju podrške velikosrpskoj politici Slobodana Miloševića 90-ih godina prošlog veka".

Erdogan: Nagrađivanje kršenja ljudskih prava, dodela nagrade figuri koja negira genocid u BiH 

Spisku onih koji bojkotuju pridružila se Turska zbog, kako je navedeno, negiranja genocida u Bosni. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan kazao je da zbog izbora Handkea "Nobel nema vrednost".

"Dodela Nobelove nagrade za književnost na dan ljudskih prava figuri koja negira genocid u Bosni i Hercegovini nije ništa drugo do nagrađivanje kršenja ljudskih prava", kazao je on turskoj televiziji.

Među najglasnijima u osudi na Tviteru je Piter Mas, američki novinar i pisac, koji je burno izrazio svoje protivljenje. Na njegovom profilu na Tviteru od juče je objavljen niz njegovih tekstova iz arhiva "Vaštingon tajmsa" iz devedesetih godina, a nekoliko puta "šerovao" je i hešteg #BosniaWarJournalists.

"Novinari koji su pratili rat u Bosni zauzimaju stav protiv Nobelove nagrade za Petera Handkea. Koristeći hešteg #BosniaWarJournalists, oni opisuju onome čemu su svedočili devedesetih", naveo je Mas.

Pod pomenutim heštegom oglasili su se, između ostalih, i Kristin Amanpur sa Si-En-En-a, Samanta Pover, koja je devedsetih radila kao ratni reporter za nekoliko medija, između ostalih "Boston gloub" i "Ekonomist", Rodžer Koen, u to vreme dopisnik "Njujork tajmsa" sa Balkana, Šri Fink, DŽenin di DJovani i drugi.

Mediji na nemačkom pišu o tome da ta nagrada šteti srpskoj demokratiji. Navodi se, između ostalog, da Handke toj nagradi nije dorastao, a citirali su i pisca iz Beograda Filipa Davida koji je kazao da je "Handke moralna nula".

"Teško je, ako ne čak i nemoguće, Handkeovo celokupno književno delo odvojiti od njegovih političkih aktivnosti. Nobelova nagrada će nesporazume u našoj regiji još jednom produbiti i rane devedesetih ponovno otvoriti", kazao je književnik u intervjuu za Radio Sarajevo.

S druge strane, Handke ima veliku podršku u Srbiji, a uz njega je danas u Švedskoj i njegov dugogodišnji prijatelj Emir Kusturica, kao i devetočlana grupa žena iz Republike Srpske koje su deo Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske.

Takođe, uoči same dodele 115 srpskih intelektualaca - univerzitetskih profesora, naučnika i književnika potpisalo je pismo podrške slavnom piscu koje je namenjeno Nobelovom komitetu, inostranoj i domaćoj javnosti.

Kako pišu strani mediji, Handke nije pozvan na tradicionalnu manifestaciju za laureate sa srednjoškolcima u predgrađu Stokholma, gde su mnogi studenti stranog porekla. Olga Tokarčuk će, međutim, prisustvovati.

Austrijski pisac u intervjuu za RTRS rekao je da nije očekivao kampanju koja se vodi protiv njega i da je imao ideju da pokuša da pomiri stavove.

Handke je dodao da voli Banjaluku i da bi voleo na proleće da dođe u Republiku Srpsku.

"Voleo bih da sretnem jednu majku sa jedne i jednu sa druge strane. Jednu majku iz Kravice, gde je bio početak svih masakra i jednu majku iz okoline Srebrenice. To je bila moja ideja, ali mislim da je bila pomalo naivna. Mislim da u ovom trenutku tu ideju ne mogu realizovati", rekao je Handke.

Austrijskom piscu Peteru Handkeu će danas u Stokholmu biti uručena Nobelova nagrada za književnost, a nekoliko zemalja najavalo je bojkot te ceremonije.

Kako javlja Radio slobodna Evropa, hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da hrvatski ambasador u Švedskoj Siniša Grgić neće danas učestovati na dodeli nagrade Handkeu, zbog njegove podrške politici Slobodana Miloševića.

Ministarstvo je na Tviteru objavilo da hrvatski ambasador neće biti na dodeli nagrade „osobi politički angažovanoj u davanju podrške velikosrpskoj politici Slobodana Miloševića 90-ih godina prošlog veka“.

Dosad su Albanija, Kosovo i Turska objavili da neće imati svog predstavnika na dodeli nagrade Handkeu.

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić informisao je ambasadu Bosne i Hercegovine u Švedskoj da ne postoji ovlašćenje za bilo čije prisustvo u ime BiH ceremoniji dodele Nobelove nagrade u Stokholmu, te da bi da bi svaki vid samovoljnog postupanja mimo Ustavom utvrđenih stavova Predsedništva BiH predstavljao kršenje Ustava i zakona Bosne i Hercegovine.

Handkeu će danas biti formalno predata nagrada u visini od 935.000 dolara, pre održavanja tradicionalnog prijema kasnije tokom dana.

Na svečanost i na prijem pozvani su svi ambasadori u Švedskoj.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner