уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стокхолм: Петеру Хандкеу уручена Нобелова награда за књижевност за 2019; Албанија, Турска, Хрватска, БиХ и "Косово" бојкотовали церемонију доделе награде
Хроника

Стокхолм: Петеру Хандкеу уручена Нобелова награда за књижевност за 2019; Албанија, Турска, Хрватска, БиХ и "Косово" бојкотовали церемонију доделе награде

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. децембар 2019.

У Концертној дворани у Стокхолму у току је свечано уручивање нобелових награда. Међу добитницима су Петер Хандке и Олга Тохарчук, којима је шведски краљ Густав уручио Нобелову награду за књижевност.

 

Нобелова награда уручена је и за физику ( Џејмсу Пиблсу, Мишелу Мајору и Дидијеу Келузу за "допринос у разумевању еволуције универзума и Земљиног места у свемиру"), за медицину ( Вилијаму Келину, Питеру Ретклифу и Грегу Семенци за  откриће "како ћелије осећају и прилагођавају се доступности кисеоника").

Добитници награде за хемију су Џон Б. Гуденоу, Стенли Вајтингам и Акира Јошино "за развој литијум-јонских батерија", док су признање за економију заслужили Абхиџит Банерџи, Естер Дуфло и Мајкл Кремер за рад на смањењу сиромаштва у свету.

Нобелова награда за мир раније данас у Ослу је уручена премијеру Етиопије Абију Ахмеду због залагања за постизање мира са Еритрејом.

Одлуку да награда буде додељена Награда Хандкеу извазвала је много буре још од када је објављено да ће добити то високо признање. Као и у тренутку када је у октобру објављено његово име, поново се дигла прашина међу онима који ову одлуку Шведске академије желе да оспоре.

Већина земаља региона најавила је бојкот, а на друштвеним мрежама се шире негативни коментари.

Како многи страни медији пишу, очекује се да ће стотине људи присуствовати протестима против Хандкеа на централном тргу у Стокхолму, док је други протестни скуп планиран испред концертне дворане где се одржава церемонија.

Свечаности неће присуствовати представници Албаније, Косова, Босне и Херцеговине, Хрватске, Северне Македоније.

Како је хрватско Министарство спољних послова навело на свом профилу на Твитеру, та земља неће имати представника због "доделе награде особи политички ангажованој у давању подршке великосрпској политици Слободана Милошевића 90-их година прошлог века".

Ердоган: Награђивање кршења људских права, додела награде фигури која негира геноцид у БиХ 

Списку оних који бојкотују придружила се Турска због, како је наведено, негирања геноцида у Босни. Турски председник Реџеп Тајип Ердоган казао је да због избора Хандкеа "Нобел нема вредност".

"Додела Нобелове награде за књижевност на дан људских права фигури која негира геноцид у Босни и Херцеговини није ништа друго до награђивање кршења људских права", казао је он турској телевизији.

Међу најгласнијима у осуди на Твитеру је Питер Мас, амерички новинар и писац, који је бурно изразио своје противљење. На његовом профилу на Твитеру од јуче је објављен низ његових текстова из архива "Ваштингон тајмса" из деведесетих година, а неколико пута "шеровао" је и хештег #БосниаWарЈоурналистс.

"Новинари који су пратили рат у Босни заузимају став против Нобелове награде за Петера Хандкеа. Користећи хештег #БосниаWарЈоурналистс, они описују ономе чему су сведочили деведесетих", навео је Мас.

Под поменутим хештегом огласили су се, између осталих, и Кристин Аманпур са Си-Ен-Ен-а, Саманта Повер, која је деведсетих радила као ратни репортер за неколико медија, између осталих "Бостон глоуб" и "Економист", Роџер Коен, у то време дописник "Њујорк тајмса" са Балкана, Шри Финк, Џенин ди ДЈовани и други.

Медији на немачком пишу о томе да та награда штети српској демократији. Наводи се, између осталог, да Хандке тој награди није дорастао, а цитирали су и писца из Београда Филипа Давида који је казао да је "Хандке морална нула".

"Тешко је, ако не чак и немогуће, Хандкеово целокупно књижевно дело одвојити од његових политичких активности. Нобелова награда ће неспоразуме у нашој регији још једном продубити и ране деведесетих поновно отворити", казао је књижевник у интервјуу за Радио Сарајево.

С друге стране, Хандке има велику подршку у Србији, а уз њега је данас у Шведској и његов дугогодишњи пријатељ Емир Кустурица, као и деветочлана група жена из Републике Српске које су део Удружења жена жртава рата Републике Српске.

Такође, уочи саме доделе 115 српских интелектуалаца - универзитетских професора, научника и књижевника потписало је писмо подршке славном писцу које је намењено Нобеловом комитету, иностраној и домаћој јавности.

Како пишу страни медији, Хандке није позван на традиционалну манифестацију за лауреате са средњошколцима у предграђу Стокхолма, где су многи студенти страног порекла. Олга Токарчук ће, међутим, присуствовати.

Аустријски писац у интервјуу за РТРС рекао је да није очекивао кампању која се води против њега и да је имао идеју да покуша да помири ставове.

Хандке је додао да воли Бањалуку и да би волео на пролеће да дође у Републику Српску.

"Волео бих да сретнем једну мајку са једне и једну са друге стране. Једну мајку из Кравице, где је био почетак свих масакра и једну мајку из околине Сребренице. То је била моја идеја, али мислим да је била помало наивна. Мислим да у овом тренутку ту идеју не могу реализовати", рекао је Хандке.

Аустријском писцу Петеру Хандкеу ће данас у Стокхолму бити уручена Нобелова награда за књижевност, а неколико земаља најавало је бојкот те церемоније.

Како јавља Радио слободна Европа, хрватско Министарство спољних послова је саопштило да хрватски амбасадор у Шведској Синиша Гргић неће данас учестовати на додели награде Хандкеу, због његове подршке политици Слободана Милошевића.

Министарство је на Твитеру објавило да хрватски амбасадор неће бити на додели награде „особи политички ангажованој у давању подршке великосрпској политици Слободана Милошевића 90-их година прошлог века“.

Досад су Албанија, Косово и Турска објавили да неће имати свог представника на додели награде Хандкеу.

Председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић информисао је амбасаду Босне и Херцеговине у Шведској да не постоји овлашћење за било чије присуство у име БиХ церемонији доделе Нобелове награде у Стокхолму, те да би да би сваки вид самовољног поступања мимо Уставом утврђених ставова Председништва БиХ представљао кршење Устава и закона Босне и Херцеговине.

Хандкеу ће данас бити формално предата награда у висини од 935.000 долара, пре одржавања традиционалног пријема касније током дана.

На свечаност и на пријем позвани су сви амбасадори у Шведској.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер