четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Албанци с југа Србије: Да се разговара о размени територија са Косовом
Хроника

Албанци с југа Србије: Да се разговара о размени територија са Косовом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. мај 2011.

Албанци са југа Србије траже да се питање поделе Косова, а тиме и размена територија према којој би Србија добила север Косова, а три општине с југа припале Косову, уврсти у дневни ред преговора Београда и Приштине. У Влади Косова за “Блиц” кажу да овакву иницијативу из Прешевске долине нису добили, али и да се “не слажу ни са каквом поделом Косова”.

Шансу да се три општине са југа Србије Бујановац, Медвеђа и Прешево припоје Косову, поједини албански политичари виде управо у отварању питања поделе Косова у Бриселу. Председник општине Прешево Рагми Мустафа каже: “То је будућност за овај регион и после тога ћемо сви заједно бити део Европске уније.” Међутим, у Влади Косова истичу да подела Косова није, нити ће бити тема бриселских преговора Београда и Приштине.

- Наш преговарачки тим има агенду преговора, а у њој није подела нити било какво прекрајање граница, нити размена територија - каже извор “Блица” из Приштине.

Политички представници Албанаца са југа Србије тежњу да се припоје Косову оправдавају референдумом из 1993. године и Политичком платформом Скупштине албанских одборника из 2006. године. У Влади Србије оцењују да је прича о припајању три општине са већинским албанским живљем Косову само маневар којим се покушава помоћи Приштини у преговорима.

- То је вештачко укључивање те теме, а која се ни на који начин не помиње. Реч је о намери политичара с југа Србије да појачају преговарачку позицију Приштине, а која је у овим преговорима прилично лоша с обзиром на то да су имали проблематичне изборе, извештај Дика Мартија, изненадно интересовање Хашког трибунала - каже за “Блиц” државни секретар у министарству за КиМ Оливер Ивановић.

- Овај маневар јесте сада димна завеса за преговарачку позицију Приштине, али с друге стране проблеми грађана Србије у свим рубним подручјима се морају решавати. У супротном, проблеми ће временом нарасти и могли би да експлодирају, а то је оно што би требало да се спречи. А могу се спречити радом на економском развоју и образовању - истиче Ивановић.

Не верујем да су могуће идеје о подели Косова и размени севера за југ Србије. Захтеви појединих лидера из Прешева и Бујановца о некаквом припајању те две општине само су њихове пусте жеље. Њихови захтеви су нереални и то добро знају они који их износе - рекао је јуче председник општине Медвеђа Слободан Драшковић.

Он за разлику од политичких лидера Албанаца сматра да би таква размена територија могла негативно да се одрази и на друге државе у региону. „Медвеђа је потпуно одвојена прича јер ми ни по чему нисмо део те, како је зову, Прешевске долине“, поручује Драшковић.

(Ж. Јевтић, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер