субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Албанци протестовали у Прешеву носећи заставе Албаније, САД и ЕУ
Хроника

Албанци протестовали у Прешеву носећи заставе Албаније, САД и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

Прешево - Албанци из Прешева, Бујановца и Медвеђе затражили су од Владе Србије да им омогући економски развој, али и да престане са дискриминацијом албанске мањине.

На протесту пред неколико хиљада људи наглашено је да се проблеми у областима важним за живот Албанаца те три општине не решавају и да је зато неопходно да грађани инсистирају на побољшању свог положаја.

Протест по јакој киши трајао је око 15 минута, а претходила му је протестна шетња од локалне гиманзије до зграде општине, где је и одржан.

Окупљање је протекло мирно и без икаквих инцидената, а са бине на албанском језику обратили су се само представници младих из Прешева, док су локални политички лидери Албанаца својим присуством дали подршку њиховим захтевима.

Председник општине Прешево Рагми Мустафа рекао је Танјугу да је протестни скуп организован против "опште државне дискрминације", на подручју Прешева, Бујановца и Медвеђе.

Он сматра да је на снази дискриминација у просвети и образовању, слободи кретања, као и економском развоју.

Према његовим речима, протест је организован и због дискриминације у слободи употребе језика и писма, коришћењу националних симбола "и свих оних проблема који се тичу осећања слободе у сваком албанском диомаћинству".

Посланик у Скупштини Србије Риза Хаљими рекао је Танјугу да је код Албанаца из те три општине већ дуже време присутно незадовољство због тога што се не решавају озбиљни животни проблеми становништва три општине.

Он је нагласио посебно лошу економску ситуацију на подручју Прешева, Бујановца и Медвеђе која је, како је оценио, "гора него 2001. године, када је влада усвојила програм економског развоја овог подручја".

Хаљими је подсетио да је главни део тог програма, који је подржала и међународна заједница, била економска ревитализација и интеграција Албанаца у државне структуре Србије.

Он је навео да су економски ефекти веома слаби, да је ситуација тежа него тада, а стопа незапослености прелази 80 одсто.

Хаљими је упозорио на све масовније исељавање, не само младих Албанаца којима се не признају универзитетске дипломе, већ и читавих породица које одлазе тражећи посао на Косову и у државама Европске уније.

Хаљими сматра да је данашњи протест легитиман облик политичког деловања, јер политички представници Албанаца и он као народни посланик не могу да ресе те проблеме у разговорима са државним органима Србије.

Учесници протеста су носили албанске, америчке и заставе Европске уније, као и бројне транспаренте на албанском језику, којима се тражи од државних органа Србије да им буде омогућено право на матерњи језик, посао, укључивање у институције система...

Међу бројним транспарентима на албанском истицао се велики транспарент са поруком "Стоп дискриминацији", а један од транспарената је био на српском и гласио је "Доста, сутра је касно".

Учесници протеста су кроз прешевске улице прошли скандирајући на албанском језику пароле којима се тражи заустављање дискриминације у разним областима, а скандирање су пратили и звиждуци из пиштаљки.

Скуп су организовале све политичке партије Албанаца из Бујановца, Прешева и Медвеђе, а на основу одлуке одборника скупштина те три општине усвојених 3. септембра у Прешеву.

Пре данашњег протеста, у Бујановцу је 13. септембра, такође у организацији свих албанских политичких партија, одржан протест због проблема у образовању на албанском језику, под називом "Доста више".

У Прешеву током протеста нису примећени униформисани припадници Министарства унутрашњих послова, осим неколико саобраћајаца.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер