Хроника

Аксел Дитман: Процес приступања ЕУ и процес нормализације односа између Србије и Косова морају да се врше паралелно

Штампа
петак, 22. јул 2016.

 БЕОГРАД - Амбасадор Немачке у Београду Аксел Дитман оцењује да отварање преговарачких поглавља 23 и 24 између Европске уније и Србије представља само почетак процеса дубоке трансформације у тој области.

"Много је изазова пред нама и управо због тога они морају да буду решавани на време. За Србију је кључно да настави процес реформи и њен крајњи циљ би требало да буде затварање преговарачких поглавља и пуно чланство у ЕУ. Немачка ће наставити да подржава Србију на њеном европском путу као поуздан и искрен партнер", рекао је Дитман за портал "Јуропиан Вестерн Балканс".

Он је додао да је Немачка "снажно подржала" отварање тих поглавља и истакао да је Србија испунила предуслове за њихово отварање.

На опаску да су након посете појединих немачких званичника Србији многи стекли утисак да Немачка не признаје значај проблема као што су повећање владавине права и медијских и политичких слобода, Дитман је одговорио да не дели тај утисак.

"Напротив, ми придајемо највећи значај питањима владавине закона. Они су срж процеса трансформације", рекао је Дитман.

Последњи извештај ЕУ, како је навео, указује на значајне недостатке у областима, којима се баве поглавља 23 и 24.

"Немачка подржава реформе у тим областима и препознаје огромне изазове који предстоје. Управо смо због тога желели да се прво отворе ова поглавља и да се прво реше ови проблем", рекао је Дитман.

Он је истовремено указао да је Акциони план, који је обезбедила Влада Србије, добра основа да би се то постигло.

"Важно је сада наставити политичке, економске и друштвене реформе, од чега на крају корист имају српски држављани, а не Брисел. Ове реформе неће бити лаке, али ће на дуже стазе побољшати услове за живот и рад у Србији", истакао је ДИтман.

На питање да ли сматра да би сукоб између Србије и Хрватстке око отварања преговарачког поглавља 23 требало да буде решаван билатерално или путем европских институција, он је одговорио да треба разликовати билатералне спорове и оне који се тичу заједничких тековина ЕУ.

"Први би требало да буду решавани билатерално и нису повезани са преговорима о приступању ЕУ, док други имају значајан утицај на преговарачки процес", рекао је Дитман.

За Немачку је, како је нагласио, веома важна успешна сарадња у региону и његов напредак на путу ка ЕУ.

Подсетивши да су немачка канцеларка Ангела Меркел и министар спољних послова те земље Франк Валтер Штајнмајер покренули пре три године годишњу конференцију земаља Западног Балкана, такозвани "Берлински процес", Дитман је оценио да је она допринела остваривању значајног напретка у регионалним економским и културним односима.

Немачки амбасадор сматра да су конференције попут Берлинског процеса нарочито важне због "бурне новије историје" земаља Западног Балкана.

"Повезивање младих и окупљање за једним конференцијским столом различитих министара земаља Западног Балкана важан је корак у суочавају тих земаља са својом прошлошћу и креирању заједничке будућности", оценио је Дитман.

На питање да ли мисли да свеобухватна нормализација односа између Београда и Приштине, коју ЕУ захтева од Србије кроз преговарачко поглавље 35, нужно подразумева да Србија призна једнострано проглашену независност Косова или су могућа друга решења, Дитман је одговорио да Београд и Приштина имају још много проблема које треба да реше.

"То је разлог због којег је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини и њен тим настављају да олакшавају процес дијалога. То је кључни предуслов пре придруживања Србије ЕУ, јер не можемо да прихватимо да унесемо регионални сукоб у ЕУ", поручио је Дитман.

Процес нормализације, како је додао, од кључне је важности како би становници Србије и Косова побољшали услове за живот.

Из тог разлога, нагласио је Дитман, преговарачким оквиром ЕУ је јасно стављено до знања да процес приступања ЕУ и процес нормализације односа између Београда и Приштине морају да се врше паралелно.

"На крају тих паралелних процеса и пре приступања Србије ЕУ, потребно је да постоји правно обавезујући споразум о свеобухватној нормализацији њихових односа", поручио је Дитман.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]