Хроника

Аксел Дитман: Немачка изричито поздравља унутрашњи дијалог о будућим односима са Косовом који је Вучић покренуо

Штампа
недеља, 08. јул 2018.

 БЕОГРАД - Немачка снажно подржава Србију у њеном стратешком циљу чланства у Европској унији и за последње три године је много постигнуто на том путу, а Србија је препозната као лидер у региону, изјавио је одлазећи немачки амбасадор у Београду Аксел Дитман.

Он ће овог месеца, после три године боравка, напустити Србију и у Берлину преузети функцију заменика начелника Одељења за европске послове у Министарству спољних послова Немачке.

У разговору за Политику Дитман је навео задовољан је чињеницом да Србија има већ 14 отворених поглавља.

"То је веома динамичан процес, чију брзину и темпо Србија сама задаје. Има неколико области у којима можемо да видимо значајан напредак, нарочито у области економских реформи, а има и неколико области у којима треба уложити додатних напора. То су, пре свега, области владавине права, слободе медија, слободе мишљења. На Србији је да диктира темпо у овом процесу", оценио је Дитман.

Он је рекао да Немачка "веома поздравља чињеницу да ће српска влада изнова започети израду медијске стратегије, заједно с представницима медијских удружења".

На констатацију новинара да мигрантско питање подрива јединство ЕУ и питање како се све то може одразити на Србију и њен европски пут, Дитман је одговорио да "заиста верује да пут у ЕУ зависи од саме Србије и она сама спровођењем реформи одређује брзину пута у ЕУ".

"Мигрантска криза јесте велики изазов, не само за ЕУ, већ и за све земље Европе, па тако и за Србију. Посебно бих желео да истакнем изврсну сарадњу на овом пољу с Републиком Србијом, њеном владом и државним органима. Ова сарадња је испуњена духом узајамног поверења и ми је веома ценимо", навео је Дитман.

На питање колико су тачне спекулације да би на Балкану могли да буду изграђени кампови за прихват миграната, уз помињање и Србије у том контексту, Дитман је казао да је "на Европском савету само договорено да ће се дати налог за разматрење ове концепције".

"То сада треба сачекати. Мени није познато да се у том контексту разматра Србија. Истакао бих и чињеницу да увек врло блиско сарађујемо с нашим партнерима. Нећемо доносити никакве одлуке по питању миграната и нећемо ништа учинити а да не сарађујемо у духу поверења с партнерима у Србији, као што смо то чинили од самог почетка", рекао је одлазећи немачки амбасадор.

На констатацију новинара да у великом делу српске јавности влада уверење да европски пут највише зависи од решавања питања Косова, Дитман је навео да Немачка "верује да је веома битно да се дође до свеобухватне нормализације односа Србије и Косова".

"Битно је у економском и политичком смислу и за стабилност целог региона. Али, пре свега то је битно за људе који живе тамо и за српску заједницу на Косову... Треба имплементирати оно што је постигнуто Бриселским споразумом", оценио је Дитман.

Он је навео да Немачка "изричито поздравља унутрашњи дијалог о будућим односима с Косовом, који је председник (Србије Александар) Вучић покренуо".

"Да, то је једна од тачака на путу у ЕУ, која је јасно рекла да неће увозити никакав отворен конфликт. То је значајна тачка, али не и једина. Централне тачке на европском путу су владавина права и да се учини напредак у правцу свеобухватне нормализације односа", рекао је Дитман.

Нагласио је да што се Немачке тиче "не постоји никакав разлог да се доводи у питање" то да дијалог Београда и Приштине треба да се води под покровитељством ЕУ и уз посредовање Високе представнице за спољну политику и безбедност Федерике Могерини.

Дитман је, одговарајући на питање о немачким инвестицијама у Србији, навео да "није сигуран у тачан број фабрика у чијем је званичном отварању учествовао".

"Рекао бих тридесетак... Ја видим јасну перспективу за даље немачке инвестиције", рекао је он.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]