Хроника

Ајен Ластик: Однос САД и Израела личи на брачну везу

Штампа
среда, 26. август 2009.

Израелски премијер Бењамин Нетањаху састаје се у среду (26. августа) у Лондону са Џорџом Мичелом, специјалним америчким изаслаником за израелско-палестински мировни процес. Тим поводом разговарали смо са професором Ајеном Ластиком, експертом за Блиски Исток на Универзитету Пенсилваније. Ластик сматра да окончање израелско-палестинског конфликта отвара пут ка унапређењу односа и бољој сарадњи Америке са муслиманским светом у циљу решавања горућих питања у Ираку и Авганистану.

Према мишљењу професора Ластика, администрација председника Обаме одлучила је да врши тихи, али константан притисак на владу Бењамина Нетањахуа да се окрене ка успостављању палестинске државе. Први услов за то је заустављање изградње јеврејских насеља на палестинским територијама:

„Однос Сједињених Држава и Израела је толико близак да личи на брачну везу у којој и најмања промена представља притисак. Администрација председника Обаме врши систематски приватни и донекле јавни притисак на Израел, да прекине изградњу насеља. Тај притисак, међутим, ставља премијера Бењамина Нетањахуа у непријатну ситуацију да буде против својих коалиционих партнера који су предани идеји експанзије јеврејских насеља. Медјутим, америчка страна не посустаје јер жели да израелска влада буде фокусирана на највећу сметњу миру и најмучнији проблем за Палестинце. Сви досадашњи мировни напори изгубили су на веродостојности због изградње тих насеља.“

Истрајан притисак Вашингтона, такође, приморава премијера Нетањахуа да непрестано уверава домаћу јавност, која добрим делом не подржава јеврејска насеља, да политика његове владе не угрожава блиске америчко-израелске везе, истиче Лустик:

„Лако је видети тренутак када би могло доћи до правих резултата. То ће бити моменат када Сједињене Државе буду решиле да у Савету безбедности Уједињених нација гласају као што заиста мисле. Израел ће предузети све да до тога никада не дође. То је тест који треба очекивати. У случају израелске десничарске владе, која жели да Америка предузме акцију против Ирана, доћиће до одуговлачења са надом да нова дипломатска настојања доживе судбину свих претходних и једноставно нестану. Под таквим околностима избијање новог круга насиља је неминовно, после чега цео процес креће из почетка.“

На питање да ли Иран представља егзистенцијалну претњу Израелу, Ајен Ластик каже:

„Лично сам трагао за израелским експертима безбедности који су спремни да кажу да ће, уколико Иран стекне нуклеарну бомбу, напасти Израел. Нисам могао да их нађем. Озбиљни људи у Израелу не верују да би Иран икада употребио нуклеарну бомбу против Израела. То знају и Сједињене Државе. С друге стране, у Израелу постоји масовна подршка за предузимање екстремних мера против Ирана. Тврдња да Иран представља егзистенцијалну опасност широко је усвојена у Израелу. Лично сам присуствовао састанку на којем је Нетањаху, док још није био на власти, потпуно нереално говорио о Ирану. Рекао је такође да треба чинити уступке Палестинцима ако је то цена да би Америка предузела војну акцију против Ирана. Администрација председника Обаме је то искористила узвраћајући Нетањахуу да би Америка могла да реши питање Ирана само уколико Израел буде ефикасан у погледу решавања палестинског питања.“

Наш саговорник каже да што се тиче Ирана постоји и психолошки аспект.

„Израел је наравно нуклеарна сила, са стотинама веома софистицираних нуклеарних оруђа, као и најсавременијих система за лансирање тих оруђа. Међутим, ирански председник Махмуд Ахмединеџад, самим помињањем холокауста, цитирањем метафора које могу различито да се тумаче - на пример да Израел треба збрисати са лица земље – дубоко погађа Израелце са историјским искуством холокауста. И мада израелска политичка елита не верује да је Техеран опасан, израелски народ се плаши да би Иран који се противи опстанку ционистичког Израела могао да запрети нуклеарним холокаустом.“

Међутим, мали су изгледи да би Израел извео војне ударе на иранске нуклеарне инсталације без америчке подршке, закључује професор Ајен Ластик.

(VОА)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]